Šta je novo?

Zgrada starog generalstaba - jos jedno unisteno remek-delo

Vau,samo da skinu te klime!

Od kad znam za sebe su skele na toj zgradi stajale.
 
Јел неко видео на фасади из немањине улице избушене нове климе ? На првом и другом спрату. То је зграда која је на углу Ресавске и Немањине - надовезује се на генералштаб. Зар је могуће да НИЈЕДАН НАДЛЕЖНИ ИНСПЕКТОР то није видео?
 
koji smo paori sa tim klimama, dakle sramota me je
 
Najveci smo, :rant:

Sto nisam neka vlast, kako bi brutalan bio prema svinjama. Rusio bi divlje nadogradnje, cupao klime i otvarao zastaklene terase beskompomisno.
 
Četvrtak, 18. mart 2010.

Revitalizacija fasade starog Generalštaba
1382332_generalstab_s.jpg


Na zgradi starog Generalštaba, poznatoj još i pod nazivom „Kamena palata”, u ulici Kneza Miloša 33, u toku je obnova fasade, a za uslugu stručnog nadzora nad izvođenjem dodatnih radova grad Beograd je sa Arhitektonskim fakultetom zaključio aneks ugovora vredan 531.000 dinara. Prilikom restauracije ovog zdanja uklonjeni su tragovi bombardovanja NATO, sanirani oštećeni zidovi i prozori, zamenjen krovni pokrivač, a stari izgled vraćen je i ulaznoj kapiji i stepenicama.

Zdanje starog Generalštaba građeno je od 1924. do 1928. godine novcem dobijenim na ime ratne odštete od Austrougarske posle Prvog svetskog rata, prema projektu ruskog arhitekte Vasilija Baumgartnera. Koštala je tada 35 miliona dinara. Palata je 1937. godine proglašena za najlepšu zgradu u Beogradu. Poznata je i kao Baumgartnerova palata i kao „Kamena palata”, jer je građena od aranđelovačkog granita. Pod zaštitu države stavljena je 1984. godine.

Projekat restauracije uradio je Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda i njime je obuhvaćena revitalizacija svih fasada i kompletna zamena krovnog pokrivača sa potkonstrukcijom zgrade, kao i sanacija oštećenih delova ornamentalne plastike.
Izvor: BEO Info
 
Šteta je što se nove zgrade ne grade u takvom stilu, i stambene i poslovne :(
ovo što se gradi po Beogradu ali i po celoj Serbiji je kompletan užas!
 
Nick Slaughter":1v91u9zc je napisao(la):
Šteta je što se nove zgrade ne grade u takvom stilu, i stambene i poslovne :(
ovo što se gradi po Beogradu ali i po celoj Serbiji je kompletan užas!
Ta arhitektura je daleko najlepsa, ali je stil prevazidjen. Medjutim poznato je da mi Srbi zestoko kasnimo sa razvojem jos od pamtiveka....
Veliki broj tih zdanja, zidanih po Beogradu od 1900 do 1930, su istina, prelepe, ali su stilski vec tada bile prevazidjene. Pojavio se Bauhaus, modernizam, nicu zdanja jedne nove epohe u Evropi i SAD , a mi zidamo neoklasiku i secesiju.
Ne kazem da nije trebalo, cak mi je i veoma drago sto smo malo kasnili, jer je Beograd dobio neprevazidjeni smek i lepotu, ali ne treba ziveti vecito u proslosti.
Zidanje takvih stilova danas je kic ili jos gore, zidanje lazne istorije, i grad bi izgubio dusu! Ja sam apsolutni zagovornik, obnavljanja svih razrusenih zdanja 1941-1945,i za to urbanisticki nameniti deo Savskog amfiteatra prema Karadjordjevoj, ali zidanje novih nikako.
Ono sto se danas zida je slicno vremenu komunizma, zida se masovno, sa sto kracim rokovima, stavlja se kvantitet ispred kvaliteta. U jednom takvom haosu dobijamo gomilu zdanja bez ikakve price, koje prerano ostare i nemaju nikakvu vrednost sem da se trenutno narodu prikaze kako se Beograd ubrzano i nezaustavljivo razvija. Ta zdanja bice zaboravljena onog trenutka , kada na susednoj parceli krece gradnja neceg ``novog``.
U jednom takvom haosu bezlicne arhitekture, ponegde ce nici i pokoje vredno zdanje. U komunizmu to su bili SIV, CK, Beogradjanka, Novi generalstab.... Danas su to Balkanska B2, Dobricina 6, Poslovna zgrada preko puta Arene (zaboravih naziv)....
Sve u svemu, ovo sto se danas zida je u svetu prevazidjeno, nefunkcionalno, nekvalitetno, i bezlicno.

I dalje kasnimo za svetom......mnogo, mnogo godina......
 
Bah, mozda je danas to kic, sutra vec nece biti. Imali smo nekada neo-klasicnu arhitekturu, mozda cemo imati jednog dana neo-secesiju, neo-akademizam, neo-barok, neo-bauhaus, neo-artdeko, neo-artnouveau, itd.

Samo da ne bude u nekom trenutku neo-brutalizam, to nam stvarno ne treba...
 
vrlo tesko... arhitektura se ne sastoji iz oblika i fasadne dekoracije, vec pre svega iz konkstrukcije... da bi neko gradio nesto sto lici na partenon i da bi postigao sklad grckih hramova neophodno je da za pocetak nailazi na iste konkstruktorske probleme na koje su stari grci nalazili, a danas takvih problema nema. sve sto bi danas licilo na partenon, kao nova zgrada utavnog suda makedonije na primer, bilo bi totalni kic, jer projekat ne bi proizasao iz iste umetnicke snage i imaginacije iz koje je davno proistekao pravi partenon, a danas proisticu velelpni aerodromi, neboderi ili druge moderne gradjevine.
 
stf":2v7xjyvb je napisao(la):
Ono sto se danas zida je slicno vremenu komunizma, zida se masovno, sa sto kracim rokovima, stavlja se kvantitet ispred kvaliteta. U jednom takvom haosu dobijamo gomilu zdanja bez ikakve price, koje prerano ostare i nemaju nikakvu vrednost sem da se trenutno narodu prikaze kako se Beograd ubrzano i nezaustavljivo razvija.
e ovo si tresnuo samo tako. pogledaj malo bolje sta su komunisti gradili.
 
Lucifer":38zojpb9 je napisao(la):
stf":38zojpb9 je napisao(la):
Ono sto se danas zida je slicno vremenu komunizma, zida se masovno, sa sto kracim rokovima, stavlja se kvantitet ispred kvaliteta. U jednom takvom haosu dobijamo gomilu zdanja bez ikakve price, koje prerano ostare i nemaju nikakvu vrednost sem da se trenutno narodu prikaze kako se Beograd ubrzano i nezaustavljivo razvija.
e ovo si tresnuo samo tako. pogledaj malo bolje sta su komunisti gradili.
+1
 
Lucifer":2p6jahdy je napisao(la):
vrlo tesko... arhitektura se ne sastoji iz oblika i fasadne dekoracije, vec pre svega iz konkstrukcije... da bi neko gradio nesto sto lici na partenon i da bi postigao sklad grckih hramova neophodno je da za pocetak nailazi na iste konkstruktorske probleme na koje su stari grci nalazili, a danas takvih problema nema. sve sto bi danas licilo na partenon, kao nova zgrada utavnog suda makedonije na primer, bilo bi totalni kic, jer projekat ne bi proizasao iz iste umetnicke snage i imaginacije iz koje je davno proistekao pravi partenon, a danas proisticu velelpni aerodromi, neboderi ili druge moderne gradjevine.
Alal ti vera. +1
 
Lucifer":3ircf2xf je napisao(la):
vrlo tesko... arhitektura se ne sastoji iz oblika i fasadne dekoracije, vec pre svega iz konkstrukcije... da bi neko gradio nesto sto lici na partenon i da bi postigao sklad grckih hramova neophodno je da za pocetak nailazi na iste konkstruktorske probleme na koje su stari grci nalazili, a danas takvih problema nema. sve sto bi danas licilo na partenon, kao nova zgrada utavnog suda makedonije na primer, bilo bi totalni kic, jer projekat ne bi proizasao iz iste umetnicke snage i imaginacije iz koje je davno proistekao pravi partenon, a danas proisticu velelpni aerodromi, neboderi ili druge moderne gradjevine.
Svaka čast neka si im rekao :p

+1
 
Lucifer":14mu3gky je napisao(la):
e ovo si tresnuo samo tako. pogledaj malo bolje sta su komunisti gradili.
vala meni je odvratno sve čega su se oni dohvatili u Beogradu (a da ja znam da su oni odgovorni) - i Genex kula, i novi Generalštab (da Bog da ga nikada ne obnovili) i "redekoracija, u skladu sa radničkim idealima" pošte u Savskoj, i "novo, prostrano" Terazije, i "bela jedra koja vode Blokove u 21. vek"... the list goes on.

i ok, znam da ću dobiti salvu kritika od ljudi koji se bave arhitekturom (ja iznosim svoje mišljenje kao laik, ne interesuje me da li su to simboli brutalizma ili nisu) ali mislim da treba reći - zgrade su ružne, car je go!!
 
Lucifer":1tzdx53i je napisao(la):
stf":1tzdx53i je napisao(la):
Ono sto se danas zida je slicno vremenu komunizma, zida se masovno, sa sto kracim rokovima, stavlja se kvantitet ispred kvaliteta. U jednom takvom haosu dobijamo gomilu zdanja bez ikakve price, koje prerano ostare i nemaju nikakvu vrednost sem da se trenutno narodu prikaze kako se Beograd ubrzano i nezaustavljivo razvija.
e ovo si tresnuo samo tako. pogledaj malo bolje sta su komunisti gradili.
Tresnuo?
Druze, studiram arhitekturu i posao mi je da gledam i ``skeniram`` zdanja. Koliko god puta da prodjem ulicom, uvek cu iznova da procenjujem iste zgrade. Komunisti su za zdanja javne namene gradili bisere arhitekture,i svaka im cast(danas se takve vise ni ne prave), dok im je stambena arhitektura jedna velika nula. Gradili su kosnice poput NBG, koji su urbanisticki sjajni, dosta su pokupili i od Le Korbizijea, ali je kvalitet katastrofalan,funkcionalnost stanova uglavnom losa. Stambene zgrade u starom delu grada dobrog kvaliteta i umetnicke vrednosti ima nedovoljno za 50 godina . Pogledaj Karaburmu, Cvijicevu, Dorcol.... naravno, gradnja u to vreme je daleko kvalitetnija od ove danas, ali je princip isti: Za sto manje vremena i ulozenog novca, sto vise stanova! Ljudi su naterani da u svom zivotu prihvate 45 kvadrata, da u sopstvenom stanu sapucu, i nocu cuju komsije ``u akciji``. Da nemaju garazu za svoj auto, da zimi placaju grejanje, kao da imaju dupleks(sta je to izolacija?) ...itd....
 
stf":3k7vuf4y je napisao(la):
Lucifer":3k7vuf4y je napisao(la):
stf":3k7vuf4y je napisao(la):
Ono sto se danas zida je slicno vremenu komunizma, zida se masovno, sa sto kracim rokovima, stavlja se kvantitet ispred kvaliteta. U jednom takvom haosu dobijamo gomilu zdanja bez ikakve price, koje prerano ostare i nemaju nikakvu vrednost sem da se trenutno narodu prikaze kako se Beograd ubrzano i nezaustavljivo razvija.
e ovo si tresnuo samo tako. pogledaj malo bolje sta su komunisti gradili.
Ljudi su naterani da u svom zivotu prihvate 45 kvadrata, da u sopstvenom stanu sapucu, i nocu cuju komsije ``u akciji``. Da nemaju garazu za svoj auto, da zimi placaju grejanje, kao da imaju dupleks(sta je to izolacija?) ...itd....
Belville? :lol:
 
stf":2vo4u27h je napisao(la):
Lucifer":2vo4u27h je napisao(la):
stf":2vo4u27h je napisao(la):
Ono sto se danas zida je slicno vremenu komunizma, zida se masovno, sa sto kracim rokovima, stavlja se kvantitet ispred kvaliteta. U jednom takvom haosu dobijamo gomilu zdanja bez ikakve price, koje prerano ostare i nemaju nikakvu vrednost sem da se trenutno narodu prikaze kako se Beograd ubrzano i nezaustavljivo razvija.
e ovo si tresnuo samo tako. pogledaj malo bolje sta su komunisti gradili.
Tresnuo?
Druze, studiram arhitekturu i posao mi je da gledam i ``skeniram`` zdanja. Koliko god puta da prodjem ulicom, uvek cu iznova da procenjujem iste zgrade. Komunisti su za zdanja javne namene gradili bisere arhitekture,i svaka im cast(danas se takve vise ni ne prave), dok im je stambena arhitektura jedna velika nula. Gradili su kosnice poput NBG, koji su urbanisticki sjajni, dosta su pokupili i od Le Korbizijea, ali je kvalitet katastrofalan,funkcionalnost stanova uglavnom losa. Stambene zgrade u starom delu grada dobrog kvaliteta i umetnicke vrednosti ima nedovoljno za 50 godina . Pogledaj Karaburmu, Cvijicevu, Dorcol.... naravno, gradnja u to vreme je daleko kvalitetnija od ove danas, ali je princip isti: Za sto manje vremena i ulozenog novca, sto vise stanova! Ljudi su naterani da u svom zivotu prihvate 45 kvadrata, da u sopstvenom stanu sapucu, i nocu cuju komsije ``u akciji``. Da nemaju garazu za svoj auto, da zimi placaju grejanje, kao da imaju dupleks(sta je to izolacija?) ...itd....
naravno da si tresnuo, a nazalost u nasoj zemlji danas studije bilo kog faha nisu garant nikakvog znanja. izuzetak je samo medicina donekle, a za pravo i arhitekturu se zna da su dno dna. tresnuo si jer si rekao da je isto, a posle si se i sam ispravio i razlikovao reprezentativno od stambenog i dorcol od karaburme. Nije jedini kriterijum kvaliteta gradnje zvucna i toplotna izolacija, tu je i uklopljenost u prostor, resenje fasade, udobnosti kao sto su prostrane terase, hodnici sa prirodnom svetloscu, raspored prostorija. Generalno se moze reci da je jugoslovenska stambena arhitekrua znatno kvalitetnija od stambene arhitekture za radnicku klasu u Becu ili Parizu. Ako se na stranu stave prvi posleratni stanovi kao oni u Paviljonima ili na Karaburmi, nizu se projekti stmabenih zgrada koje su mala remek-dela, od Njegoseve i Dorcola do Vojislava Ilica, Ceraka. Ako nista drugo, u Jugoslaviji se gradilo sa planom, sotavljana su dvorista, parkovi izmedju grada, nije se zaziralo od sirokih ulaza i hodnika.
 
Lucifer":279b5ral je napisao(la):
naravno da si tresnuo, a nazalost u nasoj zemlji danas studije bilo kog faha nisu garant nikakvog znanja. izuzetak je samo medicina donekle, a za pravo i arhitekturu se zna da su dno dna. tresnuo si jer si rekao da je isto, a posle si se i sam ispravio i razlikovao reprezentativno od stambenog i dorcol od karaburme. Nije jedini kriterijum kvaliteta gradnje zvucna i toplotna izolacija, tu je i uklopljenost u prostor, resenje fasade, udobnosti kao sto su prostrane terase, hodnici sa prirodnom svetloscu, raspored prostorija. Generalno se moze reci da je jugoslovenska stambena arhitekrua znatno kvalitetnija od stambene arhitekture za radnicku klasu u Becu ili Parizu. Ako se na stranu stave prvi posleratni stanovi kao oni u Paviljonima ili na Karaburmi, nizu se projekti stmabenih zgrada koje su mala remek-dela, od Njegoseve i Dorcola do Vojislava Ilica, Ceraka. Ako nista drugo, u Jugoslaviji se gradilo sa planom, sotavljana su dvorista, parkovi izmedju grada, nije se zaziralo od sirokih ulaza i hodnika.
Tacno je da u nasoj zemlji fakultet zavrsava svako, ali lik koji zavrsi arhitekturu sa prosekom 7.21 opet zna vise od npr. tebe, koji nisi. Bez uvrede, ali nas narod je poznat po tome da smatra da se u sve razume, a da se najmanje razumeju ljudi iz struke! Ovde su svi doktori a pravi doktori su glupi, ovde su svi urbanisti, a urbanisti su id***, ovde su svi arhitekte, a arhitekte su imbecili itd.
Za tvoju informaciju, moj prosek je 9.83 i znam sta pricam. Arhitektura nije samo lepa fasada i monumentalna forma sto izgleda ti furas. Arhitektura je takodje i funkcionalnost stanova i kultura stanovanja, iskoristenje energije.... Arhitektura znaci da uklopis zgradu novog stila sa zgradom starog koja je do nje, a ne da jedna drugu potiru! Ovo sve se u staroj Jugi nije postovalo.
Pre ww2 je arhitektura javnih zgrada bila fenomenalna, ali je i stambena zidana gotovo istim kvalitetom.Posle rata dobijamo monumentalnu javnu arhitekturu, a stambena blago receno propada. I to je ostalo do dana danasnjeg. Spolja gladac a iznutra debeli jadac! Pa pogledaj Belvil, spolja izgleda fantasticno i ekskluzivno, iz vazduha monolitno, a stanovi plac Majke Bozije. Nije jos ni useljeno naselje. O tome ja pricam.
 
Lucifer":1xsgd2jo je napisao(la):
vrlo tesko... arhitektura se ne sastoji iz oblika i fasadne dekoracije, vec pre svega iz konkstrukcije... da bi neko gradio nesto sto lici na partenon i da bi postigao sklad grckih hramova neophodno je da za pocetak nailazi na iste konkstruktorske probleme na koje su stari grci nalazili, a danas takvih problema nema. sve sto bi danas licilo na partenon, kao nova zgrada utavnog suda makedonije na primer, bilo bi totalni kic, jer projekat ne bi proizasao iz iste umetnicke snage i imaginacije iz koje je davno proistekao pravi partenon, a danas proisticu velelpni aerodromi, neboderi ili druge moderne gradjevine.
Lucifere, ti si prorok pa znas kakvi ce biti trendovi u arhitekturi za 50, 100 godina?

Nisu se ljudi u 18. i 19. veku susretali sa istim problemima kao u antici pa je opet cvetala neo-klasicna arhitektura.
Nisu se u 19. veku susretali sa istim konstruktorskim problemima kao i u srednjem veku, pa je opet postojala jedno vreme u nekim krajevima jako popularna neo-gotska arhitektura.

Da li je nesto kic ili ne meni ili tebi je stvar licnog ukusa. Da li se nesto generalno drzi za kic ili ne je stvar generalnog trenda, a trendovi cesto umeju da budu ciklicni. Ono sto je bilo in pre 20 godina, a sada je demode, mozda ce opet biti aktuelno za 20. Ili mozda nece. Ce vidimo.

I naravno da arhitektura nije samo fasada. Niti oblik. Ali postoji niz nacina da kroz razlicite oblike i dekoraciju dobijes ono sto zelis.
 
stf":3fir7bk7 je napisao(la):
Pre ww2 je arhitektura javnih zgrada bila fenomenalna, ali je i stambena zidana gotovo istim kvalitetom.Posle rata dobijamo monumentalnu javnu arhitekturu, a stambena blago receno propada. I to je ostalo do dana danasnjeg. Spolja gladac a iznutra debeli jadac! Pa pogledaj Belvil, spolja izgleda fantasticno i ekskluzivno, iz vazduha monolitno, a stanovi plac Majke Bozije. Nije jos ni useljeno naselje. O tome ja pricam.
+1

Sto se tice uklapanja novih zgrada sa starim, samo da se osvrnem na totalno estetsko unistavanje mnogih mesta i gradova od strane gradnje u komunistickom periodu. Idite npr. u Arandjelovac, pa pogledajte kako je odlicno preko puta stare zgrade opstine (19. vek, ili u svakom slucaju predratna gradnja) i trga oko nje u tom stilu (doduse trg je uoblican takak kakav je nedavno, ali se odlicno uklopio) "odlicno" pozicionirana zgrade robne kuce. Ovo je preko puta ovoga.

ACR":3fir7bk7 je napisao(la):
Lucifer":3fir7bk7 je napisao(la):
e ovo si tresnuo samo tako. pogledaj malo bolje sta su komunisti gradili.
vala meni je odvratno sve čega su se oni dohvatili u Beogradu (a da ja znam da su oni odgovorni) - i Genex kula, i novi Generalštab (da Bog da ga nikada ne obnovili) i "redekoracija, u skladu sa radničkim idealima" pošte u Savskoj, i "novo, prostrano" Terazije, i "bela jedra koja vode Blokove u 21. vek"... the list goes on.

i ok, znam da ću dobiti salvu kritika od ljudi koji se bave arhitekturom (ja iznosim svoje mišljenje kao laik, ne interesuje me da li su to simboli brutalizma ili nisu) ali mislim da treba reći - zgrade su ružne, car je go!!
+1

meni je jedino Genex kula nekako kul, sto ne znaci da nije ruzna...

Nego sto se tice poredjenja predratne i posleratne izgradnje. Obratite paznju na to koja gradnja bolje prihvata staranje. Stare predratne zgrade, cak i sa fasadama u stanju raspadanja imaju neki smek i neku lepotu. Betonski blokovi kada udju fazu raspadanja s druge strane umeju da izgledaju jedino prljavo, depresivno sivo i ponekad postapokalipticno.
 
Rekonstrukcija fasade zgrade starog Generalstaba je mozda i najskandaloznija od svih ostalih rekonstrukcija, imajuci u vidu istorijski znachaj zgrade koja je svojevremeno bila proglasena za najlepsu palatu u BG-u. Zgrada je biser predratne arhitekture, i novonastali tonski sukob izmedju frontalnog/reprezentativnog i dvorisnog dela fasade bih mogao okarakterisatii, onako, figurativno, kao krivichno delo...

Skadnal, skandal, skandal... :rant:


Prosto, ne mogu da poverujem da je to uradjeno. Svaki put kad tuda prolazim (a cesto idem na faks) zelim da verujem da je u pitanju halucinacija, opticka varka... :bash:


SRAMOTA!


Naravno, ni neadekvatno uradjena puc tehnika reprezentativnog dela fasade nije za manju osudu!

A reflektori koji se postavljaju na skulpure i "zamaskirane" prefarbane klime kao da su izasli iz drame Dusana Kovacevica... :lool:

:rant:

A, ako je tacno da su tako upropastili i fasadu Pravnog fakulteta, te da cemo vec prilikom sledeceg moleraja biti svedoci i tog zlocina (koji ce izaci na videlo), ne znam sta dalje da mislim... :( Kada ce ovom javasluku doci kraj... :violina:
 
Правни је одрађен много боље. Изгледа, штавише, одлично.

А идиоте из Завода за заштиту споменика треба натерати да нареде прилагођавање дворишног дела фасаде Генералштаба боји фронталног дела који је у пуцу. Стварно не знам како им две некомпатибилне боје не боду очи.
 
Poređenje izgradnje pre i posle WW2 je kompleksno pitanje i nema nikakve veze sa komunizmom i ideologijom. Već sam pisao na ovom forumu, posle rata došlo je do naglog povećanja broja stanovnika u gradovima. Trebalo je hitno izgraditi desetine hiljada stanova. Naravno, nešto se moralo žrtvovati. Većina stanova i stambenih zgrada je skromna ali funkcionalna. Tako je građeno u posleratnoj Evropi i u zemljama gde nisu bile na vlasti komunističke partije. Inače, ako već govorimo o komunizmu interesuje me šta učesnici foruma misle o zgradi univerzitet Lomonosov u Moskvi. Nju su gradili oni najljući komunisti - staljinisti, podignuta je od 1951 do 1953. Sva je nakinđurena i kitnjasta ali lepo izgleda mada se opet mnogima ne sviđa. Uporedite je sa zgradom pentagona u Vašingtonu. Koliko znam nju nisu gradili komunisti. Podignuta je posle WW2 i strogo je jednostavna i funkcionalna. Od lepih zgrada koje su gradili komunisti pomenuo bih hotele Jugoslavija i Metropol. Što se tiče Hajata mislim da su komunisti započeli temelje i prvi sprat dok su socijalisti i demokrate završili kompletno zgradu.
 
dedinje, Staljinovih 7 sestara su bili demonstracija sile. Prošao sam pre par meseci ispred ministarstva inostranih poslova u Moskvi, skoro ista zgrada kao Lomonosov, super izgleda, neverovatno je kolika je, ali em što je stilski direktna kopija američkih zgrada od 40 godina pre toga, em ih ima samo tih 7 i čak ni osma nije napravljena iako je planirana, jer je previše koštalo. Ima još nekoliko sličnih razbacanih po drugim gradovima istočnog bloka, i to je to.

Rusi su puno puta pokazali da mogu da izgrade nešto spektakularno, to nikad nije bilo sporno. Druga je stvar što je na jednu zgradu kao što je Lomonosov dolazilo po 10000 hruščovki, koje su gore od najgorih blokova i najcrnjih delova Karaburme..
 
Vrh