Šta je novo?

Beogradski "Pobednik"

Screenshot_20200401-173515_Chrome.jpg
Hvala Bulbulderac, zaista lepi kadrovi...
 
+++

Је л' имаш линк за пуну резолуцију? :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=735797#p735797:jdsutmt2 je napisao(la):
Navip » Sre Maj 06, 2020 6:09 pm[/url]":jdsutmt2]
file.php
Ova fotografija raskrinkava teoriju zavere da Pobednik nosi keče.
 
Plocice ispred spomenika su promenjene, sa promenjenim dimenzijama.
 
Pre neki dan gledajući iz pravca NBG keja između Brankovog mosta i Ušća učinilo mi se da je nagib veći nego inače. Što se ide bliže Ušću, nagib deluje veći (zbog ugla gledanja)

Mislim da sam uspeo da u fotošopu rotiram sliku tako da je horizont potpuno horizontalan (uzimao sam ivicu ograde i bedema kao reper)

Za sliku sa najvećim nagibom prilažem i celu fotku.

Pobednik mi je uvek bio u centru, zumiran, tako da nema uticaja zakrivljenje koje se javlja po ivicama fotografije.

nagib.jpg je slikan najbliže Brankovom mostu, a nagib-4.jpg bliže Ušću.

Podsećamo, Zavod je 2016. redovnim osmatranjem konstatovao prilična oštećenja na spomeniku i pristupio istraživanju i analizi postojećih oštećenja. Tim povodom je zatraženo mišljenje ekspertskog tima Građevinskog fakulteta o statičkom stanju spomenika sa predlogom potrebnih mera zaštite, u kome je navedeno da je spomenik "Pobednik" nagnut 30 centimetara u odnosu na vertikalnu osu, te da naginjanje spomenika predstavlja proces koji i dalje traje.
 

Prilozi

  • pobednik-nagib.jpg
    pobednik-nagib.jpg
    120,6 KB · Pregleda: 13.807
  • pobednik-nagib-2.jpg
    pobednik-nagib-2.jpg
    156,4 KB · Pregleda: 13.791
  • pobednik-nagib-3.jpg
    pobednik-nagib-3.jpg
    120,5 KB · Pregleda: 13.796
  • pobednik-nagib-4.jpg
    pobednik-nagib-4.jpg
    142,7 KB · Pregleda: 13.803
  • pobednik-nagib-4-R.jpg
    pobednik-nagib-4-R.jpg
    123,1 KB · Pregleda: 13.788
ps: Zbog raznih kablova i splavova prosto je nemoguće fotkati pobednika osim da se spustimo na najniži deo šetališta i nađemo neko mesto između splavova.
 
Ko tuda bude šetao neka obrati pažnju. Tražio sam neki podatak o tome na koju je stranu nagnut i tačno koliko (ne u cm, već u strpenima), ali nisam stigao da detaljnije potražim taj podatak.

Rekao bih da je nagnut ka Z-SZ, tj. negde u smeru hotela Jugoslavija.
 
Auh, ovo stvarno deluje prilično nagnuto.
Nadam se da Zavod prati situaciju oko spomenika i vrši merenja nagnutosti.


Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Nekako se mesec sinoć nameštao, i kako treba, i kako ne treba. Stoga, izvin'te me, bilo je jače od mene:
20210811_203425.jpg

20210811_203554.jpg

20210811_203604.jpg

20210811_203437.jpg
 
....
Tupav odgovor
Isto stoji krivo il pravo ?

Morao sam da se zagledam u sličicu...
naime
isturena kula stražara u odnosu na kosu vertikalu zidina samo izgleda krivo
jer zatvara oštri ugao .

Ta periferna optička varka utice na doživljaj samog centalniog objekta na slicici tj pričinjava se da stoji krivo

Ipak rekonstrukciju su radili majstori a ne pručeni gulanferi, te ne bi dozvolili sebi da se brukaju
:sesir:
 
Vrh