Šta je novo?

EEE - Economy, Energy, Environment

Posto se ova tema zove "EEE": :D

http://www.blic.rs/zabava.php?id=122957

Inače, na konkursu Ministarstva ekologije upravo je prihvaćen Rambov projekat televizijske serije EEE.
– Projekat „Tri E“ je serija televizijskih emisija u kojima će biti reči o održivom razvoju, ekologiji, ali i o drugim stvarima koje se tiču zdravog života jedne zajednice. Serija će biti emitovana u udarnom terminu jer mislim da su ljudi više prezasićeni lošim serijama, pukom zabavom i rialiti šou programima i da su željni da napokon čuju nešto korisno. Scenario za emisiju „Tri E“ je skoro gotov i trebalo bi da krenemo sa snimanjem negde u martu – dodaje Rambo.
U tom clanku inace pise kako je Rambo upisao master iz prostornog planiranja kako bi se strucno obucio u oblasti ekologije i efikasnosti, stvarima kojima se sada intenzivno bavi kao sto vidimo
 
Svaka cast Rambu,pored njega se koliko primetih od poznatih cima i Cvijanovic oko ekologije dok ostali slabo :violina:
 
Cini mi se i Zeka milioner. Ali dok sam za ovu dvojicu siguran da to rade iskreno, za ovog nisam siguran da li to radi zbog promocije. Mada, koji god su razlozi bolje da ovako nesto promovise ikako nego nikako. Pa u tom pogledu i njemu cestitke na radu.
 
Ne znam koliko je vas gledalo ovaj dokumentarac, ali milsim da je jako dobro odradjen, cinjenice su manje vise poznate i obiluje fantasticnim slikama prirode. Film traje sat i po vremena, tako da odvojte malo vise vremena kada budete zeleli da ga odgledate. Film vas polako uvodi u temu i kako odmice, razvija se u pravcu bas vezanom za ovu temu. Razmatra nas dosadasnji model razvoja na polju energije i posledice. Film se zove "Home" sto na engleskom znaci dom i u ovom kontekstu se odnosi na planetu Zemlju. Za one koji malo bolje poznaju materiju, radi se o jos jednom "awareness" filmu koji je pomerio granice i za mene jedan od najboljih koji sam gledao. Toplo ga preporucujem.

Film je inace dostupan u odlicnom kvalitetu na youtube-u, tako da cu ostaviti link za sve koji ga nisu videli:

http://www.youtube.com/watch?v=jqxENMKaeCU

Uzivajte ;)
 
1402378_Ekoloske_sijalice_v.jpg


ЕКО-сијалице у замену за пластичне флаше или лименке

Oпштина Стари град и њен Савет за екологију, у сарадњи са Удружењем грађана „Нова идеја”, организоваће у суботу у 10 часова поделу еколошких штедљивих сијалица у парку на Студентском тргу. Овом догађају ће присуствовати Ана Даниловић, заменица председнице општине Стари град, и чланови Савета за екологију.

Сијалицу ће добити сваки грађанин који донесе три пластичне ПЕТ флаше или три лименке и убаци их у рециклажни контејнер који ће се налазити на штанду Савета за екологију.
Izvor: BeoINFO
link: http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1402350
 
zamislite koja ce to guzva biti... i lomatanje, trebalo bi fotografisati!:)
 
Odlicna ideja! Drzava mora da krene u ofanzivu kada je u pitanju ekologija jer u nasem naroda za svest na zalost skoro i da ne postoji.
 
Samo postoji problem kod tih stedljivih sijalica ,a to je da imaju zivu u sebi koja se ne vadi i dolazi u zemljiste...Mislim da bi bolje bilo da se bave zamenom plasticnih kesa onim od recikliranog papira.
 
Pa samo treba posebno odloziti te sijalice. A veoma je vazno da se ljudi naviknu na njih. Evo kako bi mogle separatno da se odlazu: Kada vams e pokvari sijalica, po povlascenoj ceni kupite novu, Drzava se odrekne poreza i t d:)
 
Bitno je da se pokrene svest o stedljivim sijalicama. Te, i ako imaju zivu, duze traju od klasnicnih, pa ce biti manje otpada u srednjem roku, a do tada ce ih na trzistu zameniti LED sijalice, jos stedljivije, koje nemaju zivu.
 
Jel postoje kod nas LED sijalice? Nisam do sada naisao. Jednom sam kupio neku stedljivu od 100o din. misleci da je led:D Ja licno volim stedljive sijalice i daju mi lepse svetlo!
 
Ima ih, u Merkuru sigurno (a i Eurosalonu), ali za upotrebu u kući treba još sačekati, osim nekog oblika dekorativnog svetla.
 
Kao sto ambassador kaze LED sijalice imaju kod nas ali jos uvek nije zadovoljavajuci kvalitet.

Sto se tice stedljivih sijalica ziva je toksicna za razliku od sadasnjih koje nemaju nijedan toksican materijal u sebi.

Bas me zanima kako ce se isplatiti LED sijalice proizvodjacima ako kupis jednu zbog trajnosti jednom na nekoliko godina,jedva cekam da dodju u siroku potrosnju,recimo ove u banderama na bulevaru bas daju prirodnije svetlo u odnosu na ove stare.
 
Upotreba zive se zabranjuje sirom Evrope. Kako to da kod nas postoje sijalice sa zivom u sebi, pogotovo imajuci u vidu da jos uvek ne postoji dobro organizovano skladistenje i unistavanje opasnih materija u Srbiji?
 
Imaju malu kolicinu zive, i verujem da se takve koriste u celoj Evropi. Video sam kod nas LED sijalicu, ali kosta preko 2500... kazu da traje vose od 10 godina
 
vucko":21m1p0yz je napisao(la):
Bas me zanima kako ce se isplatiti LED sijalice proizvodjacima ako kupis jednu zbog trajnosti jednom na nekoliko godina,jedva cekam da dodju u siroku potrosnju,recimo ove u banderama na bulevaru bas daju prirodnije svetlo u odnosu na ove stare.
Isplatice im se prosto, tako sto ce biti skuplje. Manje ce mozda prodati, ali za vecu cenu. Takodje, verovatno racunaju na veliki talas zamene ostalih sijalica (obicne, CFL, halogenke, neonke) sa LEDovima u nekom trenutku. Uostalom i CFL sijalice su skuplje od obicnih, ali se isplate jer traju duze i trose dosta manje struje.

Ko sto rece Ambasador, nisu LED jos spremne da zamene ostale sijalice, i CFLovima je trebalo par godina da dostignu taj nivo, ali mislim da ce npr. za 10 godina LED uci u masovnu upotrebu. Tako da ce ove CFL sijalice sa zivom biti relativno kratkorocan fenomen.
 
Матеја Бељан":2ckychz6 je napisao(la):
LED trosi samo 3W :)
ovo je kao da kazes "kola na gas trose samo 5 litara na 100km"

LED sijalica kosta 30-tak puta vise od obicne, trosi 10-tak puta manje energije za isti efekat, i traje 40-tak puta duze.

Kada udje u masovnu proizvodnju, bice i jeftinija. I bice ih u razlicitim oblicima snagama, tipovima rasipanja svetla...

http://eartheasy.com/live_led_bulbs_comparison.html
 
Tanjug - 03.09.2010. - 12:48
Vinča bez visokoradioaktivog otpada do kraja godine

Proces prepakivanja i pripremne faze za transport istrošenog goriva iz Instituta Vinča obavljaju se uspešno, tako da će to gorivo do kraja godine, kao što je i planirano, biti prebačeno u Rusiju.
Državni sekretar u Ministarstvu nauke i tehnološkog razvoja Snežana Pajović je, na sednici Odbora za nauku i tehnološki razvoj parlamenta, koji je razmatrao proces realizacije projekta VIND, koji u prvoj fazi predviđa transport istrošenog nuklearnog goriva u Rusiju i njegov trajni smešaj podno Urala, čime bi se Srbija oslobodila otpada visoke radioaktivnosti, kazala da se stručno i pažljivo radi na njegovom transportu.

TRANSPORT "U skladu sa sporazumom koji je naša zemlja potpisala sa Rusijom do kraja ove godine gorivo će biti transportovano", rekla je Pajović, ali nije mogla da precizira kada će se to tačno dogoditi.
Prema njenim rečima, priprema za transport otpada se obavlja uz međunarodnu saradnju i kontrolu Međunarodne agencije za atomsku energiju u Beču.
Ona je podsetila da je Vlada Srbije osnovala javno preduzeće "Nuklearni objekti Srbije", koje je zaduženo za radioaktivni otpad iz Vinče, dok je institutu u nadležnosti ostala naučna delatnost. Govoreći o Institutu Vinča, Pajović je kazala da rukovodstvu tog instituta predstoji ozbiljan zadatak reorganizacije, jer Vinča sada ima isti broj osoblja kao i kada je imala 1.000 naučnika, dok ih je sada 400.
Njen kolega Miloš Nedeljković je kazao da je Srbija za projekat VIND realizovala kredit od 25 miliona dolara, a formirane su i sve potrebne međunarodne komisije kao i međudržavna komisija sa zemljama kroz koje će nuklearni materijal biti transportovan.
"Trasiran je međunarodni put transporta a sada se radi na trasi kroz Srbiju, isporučen je deo kontejnera za transport i ostalo je da se odredi datum transporta kroz Srbiju", rekao je Nedeljković.
On je podsetio da je projekat VIND kompleksniji od dekomisije nuklearnog otpada i da obuhvata reorganizaciju naučnog i nenaučnog dela Instituta Vinča.
Na pitanje predsednik Odbora za nauku, Srboljuba Zzivanovića, kakva je sigurnost objekata u kojima se privremeno skladišti radioaktivni otpad, predstavnici Ministarstva su rekli da nema negativnog uticaja na životnu sredinu iako postoje oštećenja, koja se javljaju usled korozije buradi u kojima se otpad odlaže.
Izvor: 24sata
 
16. septembar 2010. | 07:25 | Izvor: B92
Odobrenje za solarnu elektranu

Leskovac -- Članovi Gradskog veća u Leskovcu odobrili su idejni projekat izgradnje solarne elektrane na brdu iznad sela Velika Biljanica.

Solarna elektrana biće prva ovakve vrste na Balkanu i biće snage skoro jedan megavat. Kako je najavljeno, izgradnja će početi u proleće naredne godine.

Solarnu elektranu vrednu tri i po miliona evra partnerski će graditi grad Leskovac i preduzeće “Globus auto” iz Pančeva.

Elektrana će se graditi na površini od šest i po hektara na brdu iznad sela Velika Biljanica, koje je od grada udaljeno oko pet kilometara.

Lokacija za gradnju izabrana je na predlog Republičkog hidrometeorološkog zavoda, jer godišnje ima oko 200 sunčanih dana.

Solarna elektrana u Leskovcu, kada bude izgrađena, biće jedna od najvećih u Evropi, kaže pomoćnik gradonačelnika Leskovca Milorad Mladenović.

“Ovakve elektrane postoje u Evropi. Primera radi, najveća španska elektrana je veličine 1,2 megavata, a naša će biti gotovo 1 megavat”, kaže Mladenović.

“Međutim, stepen iskorišćenja, normalno, zavisi od broja sunčanih dana u godini, i ispostavilo se da mi, kao južnoevropska zemlja imamo sve preduslove za korišćenje sunčeve energije u smislu proizvodnje električne energije”, naveo je on.

Leskovačko lokalno rukovodstvo planira da napravi “zelenu kotlinu” gde će dominirati ekološki vidovi energije.

Mladenović najavljuje i nastavak projekta pronalaženja termalnih voda na širem području grada.

“Pored solarne elektrane, definitivno počinjemo sa bušenjem, sa korišćenjem termalne energije. Normalno, ukoliko se bude ispostavilo da su nalazišta termalne energije dovoljno velika, sigurno da ćemo to koristiti i za grejanje”, najavio je on.

Kada solarna elektrana bude izgrađena, snabdevaće električnom energijom oko 800 domaćinstava u Leskovcu i sprečiće emisiju oko 1 500 tona ugljen dioksida godišnje.
Izvor: B-92
 
pomalo samo zaboravili na ovako važnu temu

Tema tako aktuelna i danas primenjiva u stanu, kuci, zgradi, ulici gradu...
verujem ne samo meni, vec i drugima je jako poučna, ako ima nekog da nešto zna , da kaže još koju reč.... bilo bi lepo :)
 
Vrh