Šta je novo?

Brankov most

Pa možda baš zbog komplikovanosti teme i bežimo od dotične. Nego, ozbiljno, šta kažete da stavimo jedno glasanje, ko je za premeštanje tog hideoznog (ovo bi trebalo da bude reč!) spomenika u Park prijateljstva?

Čisto me zanima koliko je to popularna ideja.
 
Mene su naljutili oni koji hoće da unište i sruše spomenik a premeštanje dolazi u obzir. Mada mislim da je premeštanje malo manje zlo od rušenja i uništenja. Spomenike treba čuvati i to tamo gde su postavljeni, To je pravilo civilizovanog sveta. Sećam se pre oko 30 godina bila je velika akcija da se premesti Vukov spomenik jer je toboze mesto gde se sada nalazi ruzno. Bilo je predloga da se postavi na Studentski trg ili kod Narodne biblioteke. Ali, zdravorazumski je zaključeno da se spomenik ne moze premeštati jer je čitav deo grada dobio ime po njemu. Svi kazemo "kod Vukovog spomenika". Obelisk je postavljen kod mosta jer to je bio praktično jedini ulaz u Beograd za sve došljake. Gazele nije bilo a N.BG. je bio samo oko Tošinog bunara i Fontane plus zgrada SIV-a. Spomenike treba rušiti samo u izuzetnim situacijama. Daću jednostavan primer. Da su na pr. folksdojčeri (Nemci) postavili u Zemunu za vreme okupacije spomenik Hitleru on bi bio opravdano srušen 1945. Posle izleta do Sulcbergera da se vratim na Brankovu ulicu. Ona bi mogla biti reprezentativna ali bi to bilo dosta skupo. Trotoari se ne mogu nikako širiti na račun kolovoza. Ali, mogu se srušiti prizemlja svih kuća sa leve i desne strane, povući ih oko 3 metra i postaviti kolonade koje bi nosile gornje spratove. Sve fasade urediti i ostaviti stanove na spratovima a u novodobijenim prizemljima koja su povučena u odnosu na kolovoz otvoriti bolje prodavnice, butike, poslastičarnice i kafiće. Brankova ulica to zasluzuje svojim polozajem, ona je i sad jedna od glavnih veza starog i novog Beograda. Treba razmisliti i o budućem izgledu Prizrenske koja je sad nekako nedefinisana. Mislim da će njen status zavisiti od rešenja za Terazijsku terasu. Da li će ostati veza Prizrenska - Balkanska?
 
KiD":3cu8pjk2 je napisao(la):
Mislim da je bilo kakav prica o doseljavanju Srba/Slovena na Balkan neporebno 'zongliranje' sa istorijskim cinjenicama. neznam zapravo sta je to trebalo da poentira?
Kada god nesto kod NAS ne stima, onda se kaze: "Oh, pa to je Balkan"! Ime Balkan ima jednu vrlo negativnu konotaciju u celom zapadnom svetu. Moj komentar je trebao da znaci da ne smemo da se poistovecujemo i mirimo sa time, vec idemo dalje i trudimo se da to promenimo i da promenimo imidz koji nas prati.

KiD":3cu8pjk2 je napisao(la):
Mozda si ti zaboravio Ausvic, ali ce on biti za sve ostale jos jako dugo ziv. Za neke to je zivo secanje na iskustva i danas. Reci da su Poljaci ili Jevreji zaboravili sta je to? Ako si zaboravio preporucujem ti jedan obilazak Ausvica da se podsetis.
Ausvic naravno NIJE zaboravljen, ali pripada istoriji! Svaki put kada me neko pita odakle sam, sledece pitanje je: "kako se zvase ono mesto? Sr.. Sreb.. Aha, Srebrenica!! Sta ti mislis o tome?" ili jos gore "Jel ti zao sto je umro Slobodan Milosevic?". Koliko sam ja primetio, Nemce u inostranstvu niko ne pita: "Kako se osecas povodom Ausvica?" (pa cak ni Jevreji, a kazem iz iskustva s' obzirom da imam puno prijatelja i Nemaca i Jevreja)!
Inace, taj komentar se odnosio ponovo na Balkan i da na istom nije sve tako super i strava i da treba da budemo srecni sto su fasade sive, jer je to Balkan! Procitaj celu komunikaciju postova odozgo!

KiD":3cu8pjk2 je napisao(la):
Slazem se da stvari treba da idu napred i da takva vrsta osvrtanja samo moze da odmogne. Ali bilo kakvo , pa cak i uporedjivanje okolnosti i iskustva Berlina i Beograda je jos jedan izmetnut kontekst. Mozda gresim, ali mi izgleda da ne sagledavas nase okolnosti racionalno. Ja sam siguran da ce Beograd da blista cim se stvore mogucnosti da se to ostvari iako nije glavni grad najvece ekonomije na kontinentu.
Sta to nisam racionalno sagledao? Ponavljam, ceo moj komentar se odnosi na to da je neverovatno da za sve sto je negativno postoji jedno univerzalno resenje: "Pa to je Balkan i Beograd je grad izmedju istoka i zapada"! Sve je to u redu, istorija je i sama pokazala, ali ako se i dalje razmislja na isti nacin, gde je tu onda progress i kretanje na bolje?
 
dedinje":r4bb9l2i je napisao(la):
Mene su naljutili oni koji hoće da unište i sruše spomenik a premeštanje dolazi u obzir. Mada mislim da je premeštanje malo manje zlo od rušenja i uništenja. Spomenike treba čuvati i to tamo gde su postavljeni, To je pravilo civilizovanog sveta. Sećam se pre oko 30 godina bila je velika akcija da se premesti Vukov spomenik jer je toboze mesto gde se sada nalazi ruzno. Bilo je predloga da se postavi na Studentski trg ili kod Narodne biblioteke. Ali, zdravorazumski je zaključeno da se spomenik ne moze premeštati jer je čitav deo grada dobio ime po njemu. Svi kazemo "kod Vukovog spomenika". Obelisk je postavljen kod mosta jer to je bio praktično jedini ulaz u Beograd za sve došljake. Gazele nije bilo a N.BG. je bio samo oko Tošinog bunara i Fontane plus zgrada SIV-a. Spomenike treba rušiti samo u izuzetnim situacijama. Daću jednostavan primer. Da su na pr. folksdojčeri (Nemci) postavili u Zemunu za vreme okupacije spomenik Hitleru on bi bio opravdano srušen 1945. Posle izleta do Sulcbergera da se vratim na Brankovu ulicu. Ona bi mogla biti reprezentativna ali bi to bilo dosta skupo. Trotoari se ne mogu nikako širiti na račun kolovoza. Ali, mogu se srušiti prizemlja svih kuća sa leve i desne strane, povući ih oko 3 metra i postaviti kolonade koje bi nosile gornje spratove. Sve fasade urediti i ostaviti stanove na spratovima a u novodobijenim prizemljima koja su povučena u odnosu na kolovoz otvoriti bolje prodavnice, butike, poslastičarnice i kafiće. Brankova ulica to zasluzuje svojim polozajem, ona je i sad jedna od glavnih veza starog i novog Beograda. Treba razmisliti i o budućem izgledu Prizrenske koja je sad nekako nedefinisana. Mislim da će njen status zavisiti od rešenja za Terazijsku terasu. Da li će ostati veza Prizrenska - Balkanska?
Vec sam se ispravio posto nisam znao cemu je spomenik namenjen. I nijednom nisam rekao da SPOMENIK treba da se "UNISTI", vec ono RUGLO, a to su dve razlicite stvari!! I sami ste rekli da je spomenik sklepan! Cim sam saznao da je to uopste spomenik, a i dalje mi je neverovatno da je tako bitan spomenik mogao da bude "sklepan" od obicnog lima, ispravio sam se i rekao da treba da se ponovo napravi u elegantnijoj formi!

Drugo, i Novi Beograd je spomenik jednog vremena pa ste predlagali da se srusi i umesto njega zasadi suma!

Ali necemo sada o tome, vratimo se na temu!

NADAM se da smo se sada RAZUMELI!

Ideja sa kolonadama za BRANKOVU je jako interesantna. Problem Brankove je njen saobracaj koji, kako stvari stoje, verovatno jos dugo nece moci da se izmesti, a do tada ce ulica pesacima biti prilicno neinteresantna (zbog izduvnih gasova i obim asaobracaja, buke itd.)

Mozda bi jedno od resenja bilo da se sagradi podzemni depo negde oko zelenog Venca, tj. malo ispod, i da se svi autobusi onda na tom potesu premeste ispod zemlje. Naravno, izuzev onih koji dalje idu kroz tunel.
 
dedinje":110pvy1f je napisao(la):
Sulcberger nije izmišljao, on je pisao šta je video i čuo iz "prve ruke". Uostalom on je pisao o Beogradu i Srbima od pre 70 godina. Prebacujemo mu predrasude koje on i zapad imaju o nama kao da mi nemamo nekad itekakve predrasude o zapadu i o Americi posebno. Misle samo na novac, nije ih briga za drugoga, komšije se ne poznaju, potpuno su svi otuđeni itd. Pre neki dan sam video kolonu tramvaja kod autokomande. Mislio sam neki kvar ili nema struje. Kad, posle pola sata hladnokrvno dolazi čovek koji je parkirao luksuzna kola na šinama i bez reči odlazi kolima. Okupljeni narod je ćutao, niko ni da pisne. Kakav je to čovek, da se bar izvinio da je naveo neki razlog ili opravdanje da je morao na brzinu da parkira. Ništa od toga samo krajnji bezobrazluk, primitivizam i egoizam. Da je Sulcberger o takvim pisao bio bi zlonameran a on se oduševio našim ondašnjim načinom zivota. Dugo stopalo (Komanč?) nije razumeo Sulcbergera kad njegovo pisanje ocenjuje kao budalaštine i hrpu gluposti.
Dakako da takvih slučajeva ima koliko god hoćeš. Gledam slične slučajeve svakodnevno i u Zagrebu. No generalno na Balkanu ljudi žive i rade kao i drugdje, samo s nešto manje materijalnih sredstava. Ili možda žive od plesova i šarene odjeće? Posebno me zasmetalo kad sam pročitao kako su narodi na Balkanu "obdareni sjajnim darom da započinju ratove." Ne vidim ništa dobronamjerno u tome jer je opet riječ o prljavoj laži koja se konstantno plasira kroz njihove medije - kako ljudi ovdje 2000 godina ne rade ništa osim što ratuju. Bilo koja velika zapadna europska zemlja započela je više ratova od bilo koje balkanske. Velika Britanija je konstantno u ratu i to ne na njihovom teritoriju, već uvijek negdje drugdje. To Sulcberger prešućuje. Britanci su civiliziran narod. Pa i ovi naši suvremeni ratovi posljedica su davnih imperijalističkih težnji zapada zbog kojih su mnoge stvari ovdje ostale neriješene. No rasprava o tome bi nas odvela predaleko...
Ono što meni smeta je taj zapadnjački stav civilizacijske superiornosti zbog kojeg pišu ovakve stvari. Meni je sve to zvučalo otprilike kao reportaža nekoga Europljanina koji na 10-ak dana otputuje u Zimbabve pa donese snimljen video materijal lokalnih stanovnika kako izvode plesove oko logorske vatre i onda to pokazuje svojim prijateljima i kaže "Vidi kako zanimlji narod"...

Riječ Balkan ne bi trebala biti isprika za sve što je loše u gradu. Ako tramvaj ne vozi po voznom redu - mi smo Balkan, pa je to onda ok. Jednostavna formula: zadržati najbolje od Balkana, najgore eliminirati.
 
Pobogu Nenade predlagao sam kolonade u Brankovoj a ne Balkanskoj. Balkanska je moja najomiljenija ulica u Beogradu i ona je druga priča. Ponavljam, šteta je što Brankova ima onako uske trotoare. To nije nerešiv problem. Setio sam se onih kolonada ispred stare skupštine Srbije u Kralja Milana. Sama ta zgrada ne vredi mnogo ali su kolonade lepe. One u Brankovoj bi morale da budu mnogo duze, od mosta do Zelenog venca. Mogle bi se graditi u etapama na pr. godišnje 100 metara. G. Long foot ima predrasude o Sulcbergeru. Nije on bilo koji zapadnjak već čovek izuzetnog obrazovanja i kulture koji je bio ovde više puta. voleo našu zemlju i naš narod i nikad ništa ruzno i uvredljivo o nama napisao. Na zapadu je inače već skoro sto godina uvrezena predrasuda o Srbima koja je vezana za ubistvo kralja i kraljice 1903 i ubistvo u Sarajevu 1914. To je tako, svet je to zapamtio i tu se ne moze ništa. I Americi je upamćena Hirošima mada su tu bombu stvarno morali baciti pošto bi rat inače trajao do 1948 i poginulo bi još oko 2 miliona ljudi. Pretsednik Truman se odlučio za manje zlo. Kada sam pisao citat Sulcbergera tačno sam znao da će biti reakcija kao što je ova Long foot-a i da će biti poređenja sa Zimbambveom. Radi se o nerazumevanju Sulcbergera i preosetljivosti nekih naših ljudi koji su često prvi kad treba kritikovati druge a neće da pometu svoje dvorište. I na kraju, koja ironija. Pa da je Sulcberger u pravu i da smo "obdareni sjajnim darom da započinjemo ratove" pokazali smo devedesetih godina prošlog veka. To je bio najiracionalniji rat u istoriji celokupne civilizacije ali naravno sad nećemo o tome. Uostalom, demonstranti su 27-III-1941 vikali "Bolje rat nego pakt". Na kraju, zamolio bih nekog od moderatora, g. Stevu ili g. Igora da kazu nešto o ideji kolonada u Brankovoj. Rado bih čuo i mišljenja ostalih kao g. Kida, g. Raščanina pa i onih čija imena nisam pomenuo.
 
^^ Pisao sam tada post o Balkanu pa sam umesto Brankove napisao Balkanska. Izvinjavam se! I ja sam mislio na BRANKOVU i stoga sam ispravio to u mom prethodnom postu! I bez padanja u vatru
 
Moram da se još jednom obratim Nenadu a komentar bi mogao dati neki umetnik skulptor sa akademije. Obelisk nije isto što i spomenik. Spomenik je po pravilu monumentalniji (Avala, knez Mihajlo) Obelisk moze biti sasvim skroman. često je to samo poveći kamen koji se postavlja na neko mesto i koji potseća na neki događaj ili neku ličnost. Nazivati nešto ruglom zato što je skromno i jednostavno nije u redu. Kazeš "ruglo" i "uništiti" nije isto. Zaista nije isto ali je povezano. Jer ako je nešto stvarno ruglo onda to ne treba skloniti na drugo mesto pa da drugi gleda to ruglo već to treba uništiti. Više se ne sećam da li je obelisk postavljen pre, za vreme ili posle konferencije. Ne znam ni ko ga je pravio, mozda na njemu piše, pogledaću. I Iz ove naše polemike vidi se kolika je vaznost spomenika i ovakvih obeliska. Jer prošlo je ravno 46 godina, niko više od učesnika konferencije nije ziv, konferencija pada u zaborav a mlađe generacije i ne znaju da se ona odrzala, kada, gde i zašto. E tu je obelisk da odrzi sećanje. Jer svaki dan od hiljade ljudi koji prođu tim delom pop Lukine i Brankove barem jedan ode do obeliska pogleda ga izbliza i pročita šta piše.
 
Nisam umetnik tako da na tom polju vrlo rado cujem kritiku jer zelim nesto da naucim.
Inace, nisam nazvao spomenik / obelisk ruglom zbog toga sto je skroman ili jednostavan! Postoje mnoge stvari koje su skromne i jednostavne, a pri tom jako lepe! Recimo fontana kod Starog dvora je jednostavna, ali odlicno uklopljena u okolinu i samim tim oplemenjivanjem prosto lepa!

Taj obelisk / spomenik kod Brankovog mosta je, kao sto ste i sami rekli, sklepan, a to ga ne cini jednostavnim ili skromnim, vec neprimerenim svojoj nameni. Sam spomenik bi bio mnogo jednostavniji da su ga isklesali od kamena, ali bi bio i mnogo lepsi, atraktivniji...
 
Obelisk i nije klasičan spomenik, već 'spomen obeležje' Prvom samitu nesvrstanih.

Pošto je 'Park prijateljstva' i nastao tako što su učesnici te konferencije posadili svako
po jedno drvo, obelisku je mnogo primerenije da se nalazi u tom parku.

Tako bi i park i obelisk-spomen obeležje, došli do većeg izražaja i značenja.
 
U redu saglasan sam sa g. Majorom i dozvoljavam da se obelisk premesti u park prijateljstva. O tom parku sam dosta pisao na ovom forumu i drago mi je što će opstati. Bio sam se jednostavno uplašio kad je kod nas 1991 počela stravična i krajnje glupa kampanja protiv pokreta nesvrstanih. Mislio sam "gotovo je, ode park". Srećom, nisam bio u pravu, našlo se dosta razumnih ljudi koji su bili za očuvanje parka. Eto sad su i Rolingstonsi tamo posadili drveće što je simpatično i za pohvalu. Inače prvobtini naziv pokreta je bio "vanblokovski". Da se ne bi zamerali Rusima (Tito je ipak bio komunista), koji su tvrdili da oni i njihovi tadašnji sateliti nisu nikakav "blok" naziv je promenjen prvo u "neangazovane" zemlje a posle u "nesvrstane". Naravno, prvobitni naziv je bio najrealniji odraz pravog stanja u svetu i kao takav najboljiu. Ponavljam molbu za mišljenje o kolonadama u Brankovoj. U prvobitnoj molbi sam zaboravio da pomenem g. Dragana pa sad to ispravljam. Inače, obelisk je postavljen tu kod mosta zato što su sve delegacije i mnogobrojni strani novinari i razni gosti dolazili u Beograd kolima preko Brankovog mosta sa aerodroma Surčin i Batajnica. Njihov prvi susret sa Beogradom bio je kod tog obeliska a htelo se da se na strance učini nekakav utisak. Znalo se i onda da taj obelisk nema neku veću vrednost ali za nešto veće i lepše, monumentanlije nije bilo novca. Sama konferencija je koštala velike pare ali nikom nije bilo zao, pa mi smo gostoljubiv narod. U to se svojevremeno uverio i g. Sajrus Sulcberger.
 
Sad kad su i 'Stonsi' posadili svoje drveće u PP, mogi bi da ga zovemo i 'Đzegerov park'. :D

Predlog za kolonade mi se dopada,ali .. ko bi to platio, pod uslovom da je
tehnički izvodljivo za sve potrebne zgrade i da se vlasnici slože .. oko obeštećenja.

Brankovu slabo koriste pešaci, samo ko baš mora, ali pošto je jedan od glavnih ulaza u Bgd.
trebalo bi da se vlasnici lokala obavežu da održavaju bar prizemlja zgrada.
 
Ovo je jako interesantno, Brankov most, izgleda da i sa ove strane hoće da rekonstruišu stepenice originalnog mosta iz 1938
 
Naravno da rekonstruišu stepenice .... pogledaj 1.str.

I dosta su i uradili od Jula kad sam slikao gradilište.
 
Tu u podnozuju brankovog mosta sa NBG strane sam relativno skoro shetao i isto video da dogradjuju te stepenice sa strane.Interesantno je kakav se sve krsh tu nalazi..malo iza tih stepenica,uz kej u pravcu ka kuli Ushce.Neki "milicijski"dotrajali plavi kamioni i dzipovi koji odaju utisak kao da su tu polupani i zaboravljeni josh od studentskih demnostracija 68.
 
Апсолутно сам против премештања тог споменика са садашње локације. Он је и сада капија града на неки начин и привлачи пажњу. Недавно је и осветљен као значајан објекат, али је то осветљење слабо. А да је и даље поштован показује она прашина која се дигла кад су на њега навукли платно у облику кондома.
 
Новобеоградски колапс на четири точка
novobeogradski-kolamps.jpg

Вишекилометарски ред за прелазак преко Бранковог моста (Фото Бета)

Ванредно саобраћајно стање! Баш тако би могао да се назове саобраћајни колапс који свакодневно, између 15 и 18 часова, захвата делове Новог Београда, оне најближе ушћу Саве у Дунав. Од понедељка до суботе, у време „шпица”, непрегледне и троме колоне возила почињу да се сливају са више страна највеће београдске општине према једној тачки: Бранковом мосту. И са једним циљем: стићи на другу страну, до Зеленог венца и даље.

Није претеривање ако се каже да све то изгледа готово драматично. Већ негде око 15 сати незванично се проглашава ванредно саобраћајно стање у виду вишекилометарског реда за прелазак преко Бранковог моста. Возила се заустављају и почињу да миле у Булевару Николе Тесле већ од зграде „Аероинжењеринга” (познатија по БК телевизији). Ако сте се несрећним случајем затекли у аутобусу ГСП-а, а склони сте шетању по блатњавом и понегде тешко уочљивом тротоару дуж ове улице, једва ћете дочекати стајалиште код Палате федерације да изађете и полагано, ногу пред ногу, стигнете до моста пре „вашег” превоза, коме сте узгред запамтили регистарске ознаке управо због овог чудног надметања „човек против возила”.

Али, мораћете да будете опрезни. Наиме, они „довитљивији” (познато је да се у Србији поквареност, дрскост и неваспитање често називају вештином и сналажљивошћу) и мање стрпљиви возачи кренуће преко реда, тротоаром, па ће се тамо негде код зграде Пословног центра „Ушће” и на стази за пешаке формирати колона аутомобила. За све то време одјекиваће сирене као потврда да је у току ванредно саобраћајно стање, а са искривљених усана и стиснутих зуба возача и путника моћи ће да се прочитају већ препознатљиве поруке (оно у вези са мајкама, сестрама итд.).

Ништа подношљивије неће бити ни у суседним улицама. Колапс ће достићи врхунац негде око 16, 16.30 сати када ће тотално закрчени бити делови Булевара Михаила Пупина и Булевара др Зорана Ђинђића, наравно у истом смеру, ка центру. У нади да су виспренији од стотина осталих, неки суграђани ће покушати да возачком гимнастиком, кроз споредне уличице, стигну до моста из правца Улице Милентија Поповића, али ће их и ту дочекати хаос. Пре или касније, сви ће схватити да зналачким управљањем возилом ипак не могу да промене законе физике.

А онда, када коначно стигну до подножја Бранковог моста, очекује их наизглед бескрајно, а у ствари свега неких пола сата, у врх главе 45 минута дуго клацкање преко бетонске грдосије, уз онај непријатан осећај подрхтавања конструкције под огромним теретом.

Углавном, ретко ко ће вам прецизирати када је почело то са ванредним саобраћајним стањем, али ће се сви сложити да је ситуација постала неподношљива последњих годину-две дана, са отварањем гига-мега тржних центара, банака и седишта великих предузећа у којима је ухлебљење нашло хиљаде житеља „с друге стране реке”. Свакако, за описани хаос нису криви они што би после рада хтели кућама, још мање Новобеограђани, који у критичном периоду не смеју ни да помисле да оду некоме у посету тамо, преко Саве и моста.

Новобеоградско ванредно саобраћајно стање само је још једна потврда да Београд, овакав какав је, није спреман за овај број возила који свакодневно крстари његовим улицама. Тога су ваљда свесни и надлежни у Градској управи. Али нешто мора да се смисли. Није довољно рећи шта не ваља, него треба нешто учинити да ваља...
Милан Јанковић
[објављено: 21/01/2008.]
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.co.yu/index.php...ge_name=novobeogradski-kolaps=na-cetiri-tocka
 
За решење овог проблема постоји једно врло просто и ефикасно решење - контрола саобраћаја у жутим тракама. Да се само ГСП и такси крећу њима, ГСП би функционисао одлично, па ко жели да мили колима док аутобуси шишају поред, нека мили... :D
Елем, град би морао да апелује на саобраћајну полицију да преусмери полицајце који "помажу" семафорима на раскрсницама на регулисање саобраћаја у жутим тракама, и да лепо наплаћују казне за прекршиоце. Сви ће бити на добити. Град ће имати мање гужви, грађани ће моћи брзо да се превезу, полиција ће лепо да заради... Што би бизМисмени рекли win-win ситуација :)
 
ma jednostavno treba da stave mali zidic izmedju zute trake i ostatka kolovoza, tako da samo autobusi tu mogu da idu (i isto treba da urade za tramvaje)
 
A kako bi bilo da naprave metro? :D A ne to nije potrebno... :bash:
 
Nesto ne vidim ni da se zuri sa onim mostom preko Ade, koji treba da rastereti Gazelu, a pitam se kad ce doci na red most koji bi bio alternativa Brankovom..
 
Na zalost, nasi vozaci su vrlo "dovitljivi" i debelokosci. Ako ne moze ulicom, ide se zutom trakom, ako ne ni njom, onda parkom, setalistem, trotoarom itd. Ja stvarno ne znam sta policija radi u toku dana jer sam licno doziveo (u bul. Nikole Tesle) da su mnogi vozaci isli direktno kroz park (iza PC Usce) i da nikoga nije bilo da ih kazni!
 
Kako da ih kazni poolicija kad oni isto to rade. Neko je ovde postavio slike na kojima se vidi da policija isto to radi. Pa zasto bi se onda mi razlikovali od njih? Daju nam lep uzor. :rolleyes:
 
^^^ Policija se vozi parkovima, setalistima i ostalim mestima i u Nemackoj i Americi... samo sto tamo kad ne zele da negde idu kola, oni lepo stave blokadu ili poviseni trotoar, pa gotovo. Secam se pre koju nedelju, idem tamo pre JNP, i vidim lika sa golfom (i to iz '93) kako se penje na onaj trotoar, da bi mu zena (devojka, sta vec) kupila nesto u radnji.... i tacno cujes kako mu se auspuh lagano tare i cepa na onaj poviseni trotoar.. i on i dalje gura, auto nece, a on pumpa gas..daj daj...nekako se popeo, zenska izadje, a njemu auto se pusi.....
tako sam se slatko nasmejao...
 
Ne znam za Ameriku ali u Nemackoj se ne voze trotoarom zato sto je ulica zakrcena. To si sigurno ne dopustaju ovde. Desi se da zadju u park kolima ali to je druga stvar. Sa kojim pravom bi policija vozila trotoarom? Cak i kad imaju upaljenu rotaciju ne penju se i ne gaze pesake.
 
Vrh