Šta je novo?

Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Na Novom Beogradu ima sigurno, samo ne znam gde tačno - znam da je tu na nekoj raskrsnici i počeo pilot projekat. Ima li neko ideju?
 
442doBGD":1tmkndmv je napisao(la):
Budući da posetioci ovog foruma predstavljaju jedan od obrazovanijih delova populacije, interesuje me da li reciklirate u vašem domaćinstvu? I ako reciklirate, šta reciklirate?
Pokusavam... Nakupi se hartije i onda neko od ukucana to izbaci napolje. Govore mi da ne pravim konteiner od sopstvenog stana...
Mada su po pitanju drugih stvari dosta svesni vrednosti pojedinih materijala. Kad se carsav " potrosi '' oni od njega naprave jastucnicu, kad se i ona '' potrosi '' onda s njome brisu pod. Matori kad baca tehniku povadi sve srafove iz nje i obavezno sacuva kabal. Staklene flase odnose u podrum pa na jesen u njih sipaju zimnicu i slicno.

Mozda ljue treba stimulisati nekom sicom od para. Verovatno bi onda cuvali i letke iz PTT sanducica.
Jel ima negde da se proda stara hartija? ( na malo sto bi se reklo ) do 5 - 20 kg posto ne verujem da bi ljudi imali gde da cuvaju pola tone tih stvari.
 
Da me stimulisu sicom od para? Pa mogu ti reci da su pokusali. Naime, vise od godinu i po dana sam skladistio PET ambalazu koju mi potrosimo. Nakupilo se toga desetak dzakova punih presovanih PET flasa. Njih u Beogradu otkupljuje Gradska cistoca, Pogon Visnjica za 8 din/kg. Na kraju sam benzin platio 800 a za flase dobio 350 dinara. Od tada ih ponovo bacam u normalno djubre, jer PET kontejnera u mom kraju nema!
 
Kod mene na faksu bas imasmo prezentaciju smera koji se bavi reciklazom-procesna tehnika i zastita zivotne sredine.Kaze profesor da su nasi zakoni jos nedovoljni a praksa uzasna,pomenuo je i da je recimo u sloveniji 40 eura iznosenje djubre po familiji od troje stanovnika,ali se kod njih 95% djubreta reciklira a takodje imaju elektrane na deponijama.Takodje pomenuse i postrojenja za ciscenje otpadnih voda,u srbiji ih valjda ima samo Novi Sad ili Kragujevac.Za 5 godina cemo dobiti nas a recikliranje ce biti kako treba po proceni profe za 5 do 8 najranije.Pohvalno je sto na kurseve na fakultetu idu zaposleni u gradskoj cistoci(naravno misli se na upravni kadar a ne na radnike)
 
ja sam u nemackoj redovno reciklirao flase u samoposluzi - tamo ta kaucija ide do 25 centi po flasi, pa se isplati skupljati ih i reciklirati. i kod nas sam video te masine za reciklazu flasa u vecim trgovackim lancima i pored njih neke cifre u dinarima po flasi, ali nisam nikada probao da ih koristim niti sam video da to neko radi. je l zna neko nesto vise o tome?
 
Ne bi bilo lose naplacivati prazne staklene i plasticne flase, kao sto to rade u Finskoj npr. Time bi poststakli ljude da recikliraju.
 
@boki to imas i u hrvatskoj i sasvim im ok ide.Kod nas po centru ima ljudi koji skupljaju ambalaze plastike i limenke i moram priznati da mi je to lepo videti,em i zarade nesto a i grad je cistiji,jos da zazivi recikliranje kako valja.

Inace 5.6.2010. Dulic organizuje ciscenje cele Srbije,valjda ce sada biti zaista onako kako kaze :laugh:
 
http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1413996

Четвртак, 07. октобар 2010.

Почела изградња рециклажног центра на Звездари

Изградња рециклажног центра у оквиру SWIFT пројекта почела је у улици Ђанга Рајнхарта у Орловском насељу на Звездари. На земљишту које је општина Звездара определила за изградњу овог рециклажног центра биће изграђена монтажна хала од 200 квадратних метара са додатним санитарним и канцеларијским просторијама. SWIFT пројекат („Иницијатива одрживог управљања отпадом ради здравијег сутра”) спроводи се у партнерству три агенције Уједињених нација у Србији (SZO, UNOPS i IOM), које предводи Светска здравствена организација и општина Звездара, а финансира га норвешка влада.

Неформални сакупљачи отпада, удружени у Задругу, која ће бити члан Удружења предузетника општине Звездара, добиће могућност решавања својих егзистенцијалних питања у институцијама система. Задруга је формирана у јулу ове године и броји 11 чланова – оснивача, који су били довољно храбри и вољни да се први укључе. Очекује се да ће у задругу у првој години бити укључено око 30 чланова, а у другој од 50 до 100. Задруга ће, од агенција УН, добити на коришћење савремену опрему за овакву врсту активности: опрему за сортирање и балирање (једну пресу – балирку, радни сто и тракасти транспортер), виљушкар, ваге и друго. Запослени у SWIFT центру биће опремљени са пет лаких доставних возила за транспорт сировина.

Задругари ће се бавити искључиво неопасним отпадом – амбалажним отпадом, папиром, пластиком и металом. Примењиваће се високи стандарди заштите и безбедности на раду. Сви запослени ће проћи обавезни тренинг који ће укључивати едукацију о безбедности на раду и едукацију у раду са опремом. Важност увођења заштите и безбедности на раду веома је битна, будући да се досадашњим неформалним сакупљањем отпада и радом без адекватне заштитне опреме ова популација излагала многим здравственим ризицима.

Основни циљ овог пројекта је да се помогне социјално угроженим групама које се тренутно баве неформалним сакупљањем отпада у граду, процесом активног укључивања у формалне токове, као и деловање на више нивоа. Поред социјалне компоненте, он укључује и очување животне средине, здравствену и образовну компоненту (различите врсте тренинга, подстицање обавезног школовања деце, помоћ при обезбеђивању личних докумената и друго).
 
Uvođenje reciklaže kao standarda u Beogradu. Prednosti reciklaže u očuvanju životne sredine, ali i ekonomski benefit. Iskustva stečena u svetu i kako ih najbolje primeniti na Beograd.


101016-ZELDEB-01.gif
 
Kod mene na Filološkom postavljene su kante za različite tipove ambalaže, međutim... uvek mora biti to međutim... ja ih ne koristim. Razlog? To su obične kante sa poklopcem (kao one koje imaju neka prigradska naselja, među kojima je i moje, koje su zamenile kontejnere) na kojima je nalepljeno, odštampano na belom papiru A4 formata, PET, ALU i STAKLO. Naravno da neću da ih koristim kad samo 20 metara dalje čeka me kanta, lepa, otvorena, obična, plastikara, koja samo čeka da primi sve otpatke koje možemo proizvesti.
 
... i još kaže "naravno da neću da ih koristim JER imaju nalepljen papir i imaju običan poklopac"

:bash:
 
Što reče moj kolega: "neću da im ja sortiram djubre za Dž., kad u Hrvatskoj ti plaćaju za svaku flašu pet ambalaže koju im vratiš u prodavnicu".

Šta ti je naš narod...
 
Kada bi flasa kostala makar jedan dinar ili 2,mnogo ljudi bi vracalo flase,zvuci sasavo ali tako je kada narod gleda sve kroz novac.
 
Zapravo, hrvatski model reciklaže jerelativno loš, iako ima gomila ljudi koji skupljaju plastične flaše po raznoraznim skušovima, đubertu, gradu itd, procenat recikliranog je vrlo mali. (Tu se može primeniti relativno slična logika kao i sa davanjem krvi - kad se plaća, nema mnogo donatora, kad je dobrovoljno - broj je mnogo veći.)

Na Savskom Vencu je počela reciklaža, i ja uredno imam dve ogromne kese u kojima skuplja, ,a li još ni jednom nisam izneo jer nisam skupio dovoljno plastike i stakla. U mom kraju se reciklažno đubre skuplja svakog četvrtka. Mislim da je kao početni koncept i uvod u nešto ozbiljnije vrlo dobar (mesna zajednica obezbeđuje reciklažne kese), i oni koji najviše budu reciklirali dobiće neke nagrade - ali izvedba im je ipak malko krngava, npr. zovem call centar da pitam gde se nalazi moja mesna zajednica, i oni ne znaju, itsl. Kese za reciklažu su prevelike i ne znam da li je potrebno sortirati ih. Ali dobro, makar se kreće.
 
2 pitanja:
gde i šta sa staklom? ovde na NBGD imam PET, metal, hartija (sve troje redovno punim), ali nič staklo.
gde šta sa baterijama? onomad se nešto pričalo da ima neka reciklaža kod SO Palilula, ja tamo ništa nisam našao - a imam punu kesu baterija.
 
Trebalo bi da baterije mogu da se recikliraju u nekim tržnim centrima, hiper marketima, itsl. Imaju one kutije za stare baterije.
 
donato86":nol5jlww je napisao(la):
Kod mene na Filološkom postavljene su kante za različite tipove ambalaže, međutim... uvek mora biti to međutim... ja ih ne koristim. Razlog? To su obične kante sa poklopcem (kao one koje imaju neka prigradska naselja, među kojima je i moje, koje su zamenile kontejnere) na kojima je nalepljeno, odštampano na belom papiru A4 formata, PET, ALU i STAKLO. Naravno da neću da ih koristim kad samo 20 metara dalje čeka me kanta, lepa, otvorena, obična, plastikara, koja samo čeka da primi sve otpatke koje možemo proizvesti.
Toliko te zabole za sopstvenu okolinu i problem ogromnih deponija koji je svuda oko nas da ne mozes ni toliko da se "iscimas" i da otvoris poklopac od kante i ubacis u unutra praznu flasu ili konzervu? Zamisli, kanta ima poklopac, i onda ti "naravno neces da ih koristis"!

Svest o svetu oko tebe je ocigledno na nuli.
 
Код мене на Савском венцу откако је почела ова акција има кеса у комшилуку које чекају на предвиђени дан да буду однешене. Међутим када сам ишао у МЗ да узмем нове кесе, на списку где се потпишеш да си узео три кесе, нема више од 15 имена за МЗ која покрива све између Савске и Кнеза Милоша.

Стварно не схватам шта је проблем око разврставања отпада. Чак и не траже да разврставаш у три кесе, већ метал, папир и пластика иду у једну велику.

Гледам јуче четири нова контејнера код Сајма. Код овог на полугу иста је разваљена, а код три рециклажна поклопци поломљени, јер имају само рупе и прорезе за убацивање, па не можеш да отвориш поклопац.

Чудни смо стварно. Све нам смета, ништа нећемо да урадимо, а кукамо за све око нас зашто није чистије, боље или лепше. Град лицемера.
 
cgmiki":33i7d6fo je napisao(la):
Стварно не схватам шта је проблем око разврставања отпада. Чак и не траже да разврставаш у три кесе, већ метал, папир и пластика иду у једну велику.
Jel si siguran? Ja to pokušavam da sazanam - ali nisam uspeo - jer od kako je počelo pokušavam da razvrstavam u različite kese, ali jedva sam ih do pola napunio (a mi stvarno mnogo koristimo PET kisele od 2L.

Taođe, kad se priča o reciklaži treba nekoliko stvari napomenuti:
1. "Začujuđe" u SFRJ je reciklaža bila solidno rasporstranjena - naročito za to vreme. Papir servis je radio punom parom - sve škole su skupljale stare papire (odeljenja se takmičila, na početku godine se dobijalo nekoliko sveščica od recikliranog papira - i dalje ih se sećam). Drugo, plastikase se pretapala u čipseve, ili tako nešto, što se 15 godina kasnije u Evropi prihvata kao najbolji i najpooželjniji oblik recilkaže plastike.
2. U Beogardu je prvi zvanično počeo sa reciklažom Zoran Đinđić jer je jedna od prvih stvari koju je uradio kad je izabran za gradonačelnika bilo postalvljanje reciklažnih kontejnera na Studentski trg - gde se i sada nalazi reciklažni park, u kojem je i dalje pristojno sortirano - ispod turbeta u Višnjićevoj.
3. Za reciklažu treba izbegavati zatvorene kontejnere - psihološki daju osećaj da tu može da se ubaci bilo šta, najbolje bi bilo stavljati prozirne, odnsono mrežaste kao što se u jednom momentu krenulo sa PET-om - i gde zapravo njije bilo skoro uopšte drugog đubreta osim reciklažnog. Treba obratiit pažnju na nekolik otih jednostavnih psiholoških fora kad se pristupa procesu reciklaže.
 
Kod mene u Grockoj ne postoje reciklazni kontejneri, niti ista slicno, iako sam veliki pobornik reciklaze. Skupljao sam pet, imao desetak dzakova, ali kada sam nazvao reciklazne centre, kazu da oni NE DOLAZE. Morao sam sam da donesem. Sto znaci da sam morao da izdvojim pola dana i platim benzin. Na kraju, sam jos bio u gubitku, jer novac koji sam dobio za tih 10 dzakova noje pokrio ni troskove za benzin. Dok se ne pojave reciklazni kontejneri kod mene, vose nista necu skupljati.

Ajde, jasno je da nas narod tako zabole da razvrstava djubre, jer je to ‚‚ispod casti‚‚ ali mi nisu jasna preduzeca tipa cistoce, koje kada krenu u uklanjanje divljih deponija, sve bagerima trpaju u kamione i za Vincu. A 70% toga je reciklazno. Mogli, bi oni za pocetak da uklanjaju deponije reciklazno, a onda da pocnu da uce narod. Kampanja.
 
@Ambassador

Ако си мислио на то да све иде у једну кесу на Савском венцу, онда да. И ја сам пар пута проверио док нисам нашао на упутство да све иде у једну кесу иако су у почетку мислили да се раздваја у три кесе. Али ето да буде лакше грађанима нека иде све у једну велику кесу.
Искрено, двоје људи у стану и напуним кесу за неких 10-15 дана.
 
Ne sekirajte se za moje očuvanje okoline - doprinosim njenom očuvanju koliko god mogu, ali se to ovako ne radi. Dužan sam vam dati još nekolike informacije, pa se možda malo i pojasnim i smanjim snobovski utisak koji sam ostavio.

Kada otvarate poklopac jedne takve kante i obavite ono što ste namerili, pa je lepo zatvorite, šta osećate da bi trebalo uraditi nakon toga, a da nema veze sa reciklažom i otpacima? Zbog prisustva veće količine organskih materija svakakvih vrsta na tim površinama i sličnim površinama, ja bih svakako prvo poželeo da operem ruke, ali vas ne bih zamarao nedostatkom sapuna i tople vode u ovoj ustanovi. A da ima sapuna, ali nestane vode, kako rešavate problem, osim ako ne nosate razna dezinfekciona sredstva sa sobom? Zar je toliki problem livenje plastike u Srbiji da se ne mogu nabaviti reciklažne kante sa prorezima za bacanje otpadaka?

@barrcode11 Slikovit opis kante (nemoj mi zameriti na rasplinutosti u opisu; naveo sam gde studiram) dao sam samo s namerom da pokažem koliko je ona neprikladna za svrhu kojoj služi, jer je prosto adaptirana, a namenjena je prikupljanju otpadaka u potpuno drugačijim sanitarnim uslovima. Mada, priznajem, to je moglo da se shvati drugačije.
 
Meni je najbolja fora sto su postavili one kontejnere za reciklazu,a nista ljudim a nisu objasnili nikakva edukacija.Ako hocemo da recikliramo oda se pocinje sa decom od vrtica .... I tako postavise oni kontejnere,jedan koplet na celo naselje.Pa zar oni stvarno misle da cu po zimi i kisi da setam kilometar da bi reciklirao ?
 
Али с друге стране то се не ради сваки други дан.
Евентуално ћеш у 15 дана да накупиш довољно да однесеш и бациш. Нећеш ваљда за сваки картон или лименку да идеш до контејнера.
 
Vrh