Šta je novo?

Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Evo primera kako je to Rambo Amadeus resio,ima jednog roma,sakupljaca sekundarnih sirovina koji svake nedelje ujutro prolazi pored njegovog kontejnera.Rambo mu taj dan ostavi u kesi sve flasticne flase i kartone(naravno odvojene) i eto fine pricice.Moze se uraditi nesto i bez globalnih akcija ali je opet smesno u odnosu na zvanicno angazovanje vlasti i NVO.

Evo danas ima vest na b92 pod nazivom

Reciklaza nije blamaza

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=10&dd=18&nav_category=12&nav_id=466016
 
Ja u stanu sakupljam konzerve i PET, pa onda stavim u gepek od kola, te kad sam u prolazu kroz centar grada istovarim ispod Studentskog trga.
Što se tiče hartije, sortiram i kačim na kontejner u kraju, jer ima dosta Roma koji redovno prolaze i sakupljaju.
Elektronski otpad (par starih monitora) sam sa još par drugara skupio i odvezao kod "Božić i sinova".

Stvar je da se svako od nas zaista malo pokrene i angažuje, zaista nije teško!
 
@stf
Ima ona mreža sa sakupljanje PET ambalaža kod kontejnera pred skretanje za Begaljicu (na mostiću iznad kanala)... Ili je bar bila ovog leta, koliko se sećam. Uvek smo tu ostavljali ambalaže. Realno, ako živiš u Grockoj, to je malo teže, ali znam par ljudi koji će ti doći u kuću/plac sa varijantom motokultivator-prikolica, pokupiti sve reciklažno (papir, plastiku, metal) i platiti po dogovoru. Mi smo to radili sa starom gvožđurijom.

Eto, pa srećno!

@donato86
Opravdavaj ti to sebi kako hoćeš, ali očigledno je da bi i nekoj novoj kanti našao zamerku. Ovde u Americi su kante za reciklažu upravo takve kakvim ih opisuješ, u mnogo bogatijim ustanovama od F.F.
 
I to znači da mi nikako ne treba da budemo bolji od nekog ko je bogatiji?! Ne razumem...
 
Сада већ ситничариш. Уместо да кажеш: "Види, канте за рециклажу. Добро да се неко сетио да то постави.", теби смета што је другачијег облика, што је на папиру написано шта се убацује, што нема отвор да убациш отпатке и сл.
 
@donato86
Znači da ne treba da se foliramo i izmišljamo toplu vodu. Šta fali kantama, ne razumem? Jel te nešto fizički sprečava da u njih ubacuješ đubre?

Ccc.

Koliko bi se resursa potrošilo na kontruisanje, nabavku, i prevoz novih kanti do destinacije? Reciklaža znači i koristiti ono što imaš, umesto da izmišljaš novo...
 
@ Jovanovm Hvala na info. Medjutim, iako svaki dan prolazim tuda, nesto se ne secam da postoji takva mreza. Provericu.

@ donato86 Jovanovm je u pravu, reciklaza znaci upravo koriscenje postojecim mogucnosti. To je njena osnovna filozofija. Osim toga, ta rucka za kantu nije nimalo prljavija od tvog mobilnog telefona, novcanica ili kvake na vratima. Neargumentovano sitnicaris.
 
@stf
Rekoh, ja sam vidjao proslog leta, ali u Grockoj nisam bio od 12. avgusta ... tako da. Moguce je da je razvaljeno (desava se). Ako ne, secam se postojanja takvih mreza usput na jos nekim lokacijama - eto, obecavam da cu obratiti paznju sad na zimu kad budem isao, pa ti javljam (ako ne bude bilo snega).
 
Što se tiče baterija, ja sam hteo da napravim jednu malu kantu u KC Grad-u, samo nikako da stignem da se pozabavim time.
Da li ima nekog ko bi mi pomogao?
 
Akcija „Eko kese” skupila 500 tona otpada
28.10.2010. - 00:29
Javno komunalno preduzeće „Gradska čistoća“ i GO Savski venac letos su na teritoriji ove opštine započeli sprovođenje pilot projekta „Eko kese za čistiji Savski venac“...



PROJEKAT - Radnici JKP „Gradska čistoća“ podelili su kese za prikupljanje različitih vrsta otpada građanima Savskog venca. Tako je Savski venac postao prva opština u Beogradu u kojoj je počelo sprovođenje projekta primarne selekcije i sakupljanja posebnih vrsta otpada.
U dobijene kese građani prikupljaju papir, metalnu i plastičnu ambalažu. Ovako razvrstan otpad ne bacaju u kontejnere, već ga određenim danima iznose ispred svojih stambenih objekata. Odatle ih ekipe JKP „Gradska čistoća“ odnose prema utvrđenoj dinamici. Različite vrste otpada se brzo razdvajaju na traci za separaciju. Na taj način, svaki stanovnik Savskog venca dobio je priliku da pruži doprinos čistijoj opštini i sredini u kojoj živi. Na početku akcije odziv građana je bio oko 40 odsto, ali danas on iznosi 65 odsto i ima dalju tendenciju rasta. Za samo nekoliko meseci zahvaljujući ovom pilot projektu prikupljeno je više od 500 tona ambalažnog otpada. S obzirom na pokazanu spremnost građana da njihova opština, pa samim tim i grad, budu čistiji, akcije će početkom naredne godine biti proširena na sve gradske opštine i opštinu Surčin.
Pored građana, u akciju su uključeni i svi privredni subjekti na teritoriji opštine. U svim školama i vrtićima na opštini postavljena su takozvana reciklažna zvona za odvajanje papira, plastike i metalne ambalaže.

Prema rečima direktora JKP „Gradska čistoća“ Aleksandra Stamenkovića, cilj akcije je da se proces primarne separacije približi građanima. Posebno je značajno što su u ovaj proces uključena i deca, koja od malih nogu razvijaju svest o značaju reciklaže za okolinu u kojoj žive. Žitelji Savskog venca su uz uplatnicu Infostana dobili informacije o rasporedu i dinamici odnošenja otpada iz njihovih ulica, obuhvatu mesnih zajednica, kao i o telefonima za prijavljivanje veće količine ambalažnog otpada. Za sve dodatne informacije na raspolaganju im je telefon JKP „Gradska čistoća“ 011/288-3701, kao i info telefon opštinskog kol -centra 011/360-2380.
 
donato86":20d4dhph je napisao(la):
Kod mene na Filološkom postavljene su kante za različite tipove ambalaže, međutim... uvek mora biti to međutim... ja ih ne koristim. Razlog? To su obične kante sa poklopcem (kao one koje imaju neka prigradska naselja, među kojima je i moje, koje su zamenile kontejnere) na kojima je nalepljeno, odštampano na belom papiru A4 formata, PET, ALU i STAKLO. Naravno da neću da ih koristim kad samo 20 metara dalje čeka me kanta, lepa, otvorena, obična, plastikara, koja samo čeka da primi sve otpatke koje možemo proizvesti.
Zbog takvih kao shto si ti ,tu smo gde smo!
Ti se vrati u prigradsko naselje iz kog si doshao i nastavi da bacash djubre na mesta koja su ti pristupachna,sledeci put u reku,fontanu,travnjak....

Nije mi jasno ako je vec napravljen mali pokam,stavljene su te "bedne" plastichne kante,odshtampani su nazivi na "bednom" papiru,shta je onda teshko samo baciti na odgovarajuce mesto?
Ne ochekuje se da se po ledu i snegu shte ilometrima da se baci djubre,ali dok god je moguce potrebno je uchiniti neshto,biti primer mladjima,a vala i ovim starijima!



vucko":20d4dhph je napisao(la):
Kada bi flasa kostala makar jedan dinar ili 2,mnogo ljudi bi vracalo flase,zvuci sasavo ali tako je kada narod gleda sve kroz novac.
Koliko mi je poznati 1kg plastichnih flasha se placa 8 dinara,a 1kg= 33 plastichne flashe od 1,5l shto je SRAMOTA!
Kao shto ste Vi rekli,da je barem dinar,dva flasha bilo bi mnogo isplativije.
 
BadMan":15q53wjx je napisao(la):
Što se tiče baterija, ja sam hteo da napravim jednu malu kantu u KC Grad-u, samo nikako da stignem da se pozabavim time.
Da li ima nekog ko bi mi pomogao?
Odlichna ideja!
Chuh za neku firmu il shta je vec koja se bavi reciklazhom baterija i akumulatora,mislim da je to ova http://www.galenit.org.rs/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=26
Mozhda bi mogli da uradite neshto u saradnji sa njima?
Spojite lepo i korisno.
 
jovanovm":3umfbumm je napisao(la):
Ti se vrati u prigradsko naselje iz kog si doshao.
Molim bez vređanja prigradskih naselja - moje je čistije od većine gradskih. Što se ostalog tiče, kritika je na mestu. :)
Slazem se sa ovim. Mnogo je veci broj ‚‚seljacina‚‚ nastanjen po centru, nego po obodima. Nama bar ne mirise svaki cosak na urin.
 
stf":2tnbfy6o je napisao(la):
jovanovm":2tnbfy6o je napisao(la):
Ti se vrati u prigradsko naselje iz kog si doshao.
Molim bez vređanja prigradskih naselja - moje je čistije od većine gradskih. Što se ostalog tiče, kritika je na mestu. :)
Slazem se sa ovim. Mnogo je veci broj ‚‚seljacina‚‚ nastanjen po centru, nego po obodima. Nama bar ne mirise svaki cosak na urin.
ok. moja je greshka.
izvinjavam se na generalizaciji.
 
Mислим да би било корисно када би постојала и одвојена места за бацање баштенског отпада. Свако насеље које има стамбене објекте са окућницом производи велике количине таквог отпада кошењем траве, шишањем живице... После сваког сређивања окућнице произведе се толико тога отпада да се комотно може напунити један контејнер. Последице тога су пиромани који пале тај отпад мислећи да тиме чине услугу комуналној служби.
Следећи корак би било компостирање али оно већ заслужује посебну тему.
 
orion":3jkggzs1 je napisao(la):
Mислим да би било корисно када би постојала и одвојена места за бацање баштенског отпада. Свако насеље које има стамбене објекте са окућницом производи велике количине таквог отпада кошењем траве, шишањем живице... После сваког сређивања окућнице произведе се толико тога отпада да се комотно може напунити један контејнер. Последице тога су пиромани који пале тај отпад мислећи да тиме чине услугу комуналној служби.
Следећи корак би било компостирање али оно већ заслужује посебну тему.
Da, ali to je u našim uslovima nemoguće. Na primer kako bih ja znao da se nalazim u Srbiji, u slučaju da se obeznanim i zagubim. Pa to konstantnim stubićima dima na horizontu. Nemojte ljudi slučajno da izgubimo taj šmek, po kome smo praktično jedinstveni.

Šalu nastranu na stranu, ali stvarno problem paljenja u Srbiji je izuzetnih proporcija, i tome mora da se stane na put.

+ (i to prvi kolko vidim)
 
- šta smo rekli gde ima da se baci staklo, staklena ambalaža, flaše?
- baterije?
 
Bilo bi dobro da svaka opstina odredi mesto za reciklazu materijala poput baterija a i nekih uredjaja u kojima su te baterije bile a vise ih ne koristimo. Ne treba da ih bude previse, taj otpad ne bacamo bas svakodnevno ali je bitno da se to pitanje resi, sto pre to bolje.
 
Kod mene na fakultetu su postavili reciklazne kante za papir, sto je pohvalno uzevsi u obzir da je u pitanju umetnicki faks, gde se dnevno baca tona papira.
Ono sto je meni palo napamet, je da opstine organizuju neke akcije za skupstine stanara. Koliko se samo flajera baca po sanducicima i liftovima, pa onda novine itd. U svaku zgradu postaviti reciklazne kante, a zgrada koja sakupi najvise papira na mesecnom nivou dobije neki novcani bonus za krecenje ulaza ili nesto slicno. Sta mislite?
 
Onda bi NBG najbolje prosao zbog spratnosti, moralo bi da se deli sa domacinstvima! :laugh:
A flajere mogu odmah da ubace u reciklazu! :D
 
Мислим да би се проблем старих батерија врло лако могао решити, сећам се кад сам био у Грчкој виђао сам испред продавница пластичне канте које су биле препуне старих батерија и имајући у виду да се то не баца сваки дан могле би де поставити такве канте нпр. код великих супермаркета. Тиме би и ти супермаркети могли покупити део захвалности јер данас је ин причати о одрживом развоју.
 
Slazem se!Ispred prodavnica odredjene robe kutije za reciklazu,a mogu cak i u prodavnici ako postoji opasnost da ce biti ukradene.

Evo mog primera,jutros sam kupio ventilator za TA pec,ako ne znate to je kilogram lima.Lepo treba da stoji kutija ispred elektricarske radnje,ode sa izvadjenim delom,kupis isti takav i na izlasku iz prodavnice bacis taj stari u kutiju i svi srecni :)
 
vucko bar na Zvezdari nije problem otarasiti se starog lima :lol:

Ima onaj ciga sa megafonom sto kruzi po celoj opstini i najavljuje kako skuplja akumulatore, lim, stare stvari i druge sekundarne sirovine...
 
Vrh