Šta je novo?

Krovovi Beograda - Novi projekat Gradskog stambenog uz nadogradnju

mradulovic":thpdcjr5 je napisao(la):
to sto je NBG "zasticena" sredina nije ih ranije sprecavalo da u svakom parkicu podignu trzni centar, ili stambenu zgradu kao duz J.Gagarina
Ništa od toga duž Jurija Gagarina nisu bili parkovi, većinom smetlišta obrasla korovom
 
Ali su uz dva dana posla (košenje. postavljanje stazica i klupica) mogli da postanu parkovi, kao i mnoge druge lokacije na NBG (blok 65, blok 41, blok 39...)
 
Jedino sto bih ja dozvolio od nadgradnji je izravnavanje visinskih razlika od 1 ili 2 sprata. Ali, bez obzira na to, vec smo naveli sve negativne strane ove izopacene ideje.
Novi BGD je unisten kiosk urbanirmom. Sad ga kao stite.
 
stf":q4bfcc5v je napisao(la):
Jedino sto bih ja dozvolio od nadgradnji je izravnavanje visinskih razlika od 1 ili 2 sprata. Ali, bez obzira na to, vec smo naveli sve negativne strane ove izopacene ideje.
Novi BGD je unisten kiosk urbanirmom. Sad ga kao stite.
Mislim da bi trebalo da se izmisli i termin odgradnja ili degradnja, da se neke visinske razlike srede odstranjivanjem tumora. :D
 
Pocelo je,napravice apokalipsu sa ovime.Vec cuh i kod mene u zgradi da gundjaju o tome.glupog li naroda... :bash:

Prvih pet zgrada u projektu „Krovovi Beograda"
- Knjeginje Zorke 85
- Kneza Miloša 85
- Peđe Mijatovića 1
- Vinodolska 15
- Učitelja Miloša Jankovića 14

Ja gledam sa prozora na tu zgradu u Ucitelja Milosa Jankovica,ima 4 sprata + na petom spratu pretvorene vesernice u stanove.Bas da vidim kakva ce biti frka oko toga,nije mi jasno sta ce uraditi sa tim ljudima koji vec zive na nivou krova?Takodje,ta zgrada nema ni lift a ni mogucnost za montazu istog.Takodje,nema nigde prostora za novi parking,a cingrijina ulica na koju gleda zgrada sa strane ako se bude sirila ce ostati bez parking mesta.Hebem ti lopove.

22. 10. 2010
PRESS
PROJEKAT „KROVOVI BEOGRADA"
Adaptacija u zamenu za krov
Stanari zgrada u kojima je neophodna sanacija zajedničkih prostorija moraju sami da plate popravke. Alternativa je da „Gradsko stambeno" to učini u zamenu za njihovu saglasnost za nadogradnju stanova na krovu!

Pojedini stanari zgrade u ulici Kneginje Zorke 85, koji navodno učestvuju u projektu „Krovovi Beograda", kažu da se još nisu složili s tim da im se zajedničke prostorije urede pod uslovima koje im nudi JP „Gradsko stambeno"! Kako kažu, to preduzeće im je ostavilo da biraju da li će sami da plate sanaciju zajedničkih prostorija ili će dati saglasnost „Gradskom stambenom" da u zamenu za besplatne intervencije nadogradi stanove na krovu.
„Gradsko stambeno" neće profitirati!?
Član gradskog veća Goran Aleksić kaže da su „Krovovi Beograda" projekat koji je bio neophodan gradu i da nije reč o prevari.
- Mnogo je novca neophodno za kvalitetnu sanaciju zgrada. Ljudi nemaju novca ni za hleb, a kamoli za novu fasadu. „Gradsko stambeno" najverovatnije neće profitirati od ovog projekta. Ipak, ako se to i desi, novac neće otići u nečiji džep. Oni su investitori i samim tim su stanovi njihovi. Prodaja je jedini način da napune fond za održavanje zgrada. Uostalom, bolje oni nego neko fizičko lice - naglasio je Aleksić.
U ovom slučaju, svega 25 vlasnika stanova u zgradi mora da plati čak 9 hiljada evra za neophodne popravke, ili da to učini „Gradsko stambeno" u zamenu za njihovo potkrovlje.
Branislava Bogićević, predsednica skupštine stanara zgrade u ulici Kneginje Zorke 85, istakla je prekjuče da se tačno 51 odsto stanara složilo za učešće u projektu. Međutim, pojedini stanari tvrde da ih niko nije obavestio o projektu i da su većinu informacija dobili preko medija.
- Živim ovde godinama i ništa ne znam o tom projektu u kome navodno učestvujemo, osim onoga što sam čuo po hodnicima. Preko medija sam saznao da sanacija podrazumeva uređivanje zajedničkih prostorija, a iskreno, osim krova, i nema više u šta da se ulaže. Pa čak i njega uspešno sami popravljamo - rekao je Radenko Lakić, stanar ove zgrade.

Nije čuo da će mu „gradsko stambeno" postati komšije... Radenko Lazić, stanar zgrade u Knjeginje Zorke 85
Sa Radenkom se slaže još nekoliko njegovih komšija. Kako navode, ovim projektom na dobitku će biti isključivo JP „Gradsko stambeno", pa su u hodnicima zgrade počele i prve svađe.
- Većina stanara ne želi da bukvalno pokloni krov nad glavom! Samo su nam dali predlog: ili plati, ili nadograđujemo! Jer, ako ne uložimo devet hiljada evra koliko je navodno potrebno, uslediće tužbe - ispričala nam je stanarka sa drugog sprata, koja nije želela da kaže svoje ime jer, kako navodi, „juriće je komšije po hodnicima".

http://pressonline.rs/sr/vesti/beograd/story/137872/Adaptacija+u+zamenu+za+krov.html
 
Smatram da je ovo vrhunac drzavnog licimerstva. Javno preduzece, koje dobija pare od nas, gradjana i stanara, trazi da dobije krov u zamenu za ucinjene usluge, koje su dobrim delom u njihovoj obavezi. Jasno mi je da su vremena teska, pare koje se slivaju u kasu nedovoljne, ali ovo je uzurpacija usluga propisaen zakonom. I sta, ako moja zgrada nece da udje u program, hoce li mi reci kad ih budem zvao jer mi curi krov ili lift ne radi: Znate docicemo kod vas, ali za 3 godine jer vi niste dali krov, a mi smo, znate, sada malo bizi sa onima koji jesu... I ko ce dobiti te stanove? Prvo ce celnici JP Stambeno pokupiti stanove po najatraktivnijim lokacijama, pa namestiti prijateljima i ljubavnicama (da, da kao sve ce biti transparentno sto rekose I po trzisnim cenama), ostaviti za slikanje neko potkrovlja u Sremcici i Zarkovu. U medjuvremenu ce se pokrviti stanari zgrada I podeliti na one koji su za to i koji su protiv da im zgrada dobije jos 4 automobila za parking koji ne postoji, ili d aim pucaju cevi po vertikalama.... a fasade ce se farbati sa najjeftinijim roza i slicnim pastelnim bojama tek da se kazu da je JP nesto uradio. Pranje para, cementiranje nelegalne gradnje od pre 10 god, namicanje para strankama kojima pripadaju i otimnjae stanova na najboljim lokacijama za nista....To je sutina cele akcije. A JP Stambeno nece odrzavati zgrade kao sto ih nisu ni do sada… I tako cemo svi mi da odcutimo jos jednu prevaru i zivot ide dalje… Pojeo vuk magarca, a Beograd sve ruzniji I ruzniji…. :violina:
 
gradjanin":2q1m9pbt je napisao(la):
I sta, ako moja zgrada nece da udje u program, hoce li mi reci kad ih budem zvao jer mi curi krov ili lift ne radi: Znate docicemo kod vas, ali za 3 godine jer vi niste dali krov, a mi smo, znate, sada malo bizi sa onima koji jesu...
vucko":2q1m9pbt je napisao(la):
Uostalom, bolje oni nego neko fizičko lice - naglasio je Aleksić.
U ovom slučaju, svega 25 vlasnika stanova u zgradi mora da plati čak 9 hiljada evra za neophodne popravke, ili da to učini „Gradsko stambeno" u zamenu za njihovo potkrovlje.
Građani nažalost ne znaju jedan mali detalj - akumulirana sredstva sa uplatnice Infostana., a JP Gradsko stambeno to nekako izostavi u priči o obnovi zgrada

Naime, na uplatnici postoji stavka za održavanje zgrade, a retko kad se sva sredstva uplaćena, iskoriste tokom godine
Kad smo želeli da iskoristimo ta sredstva za obnovu liftova, naravno nije ništa bilo od priče "Vi ste uzimali pare kad je kurs bio 80 dinara, nama (soliteru) niste pripisivali nikakvu kamata na osnovu tih sredstava, a obnovu lifta nam računate po kursu od 100.

Nije uopšte mali iznos u pitanju, skupilo se nešto oko milion dinara.

Posle malo natezanja oko ove stavke, a imajući u vidu da su se nama sredstva akumulilara već prilično godina.
Rešenje je bilo da mi otplaćujemo remont liftova na 18 mesečnih jednakih mesečnih rata bez valorizacije.
Tako da i oni nama pokriju gubitke na kursu, pa da budemo navodno "kvit"

Siguran sam i da u tekstu pomenutih 25 stanara ima neka akumulirana sredstva.
Potpuna je ludorija zbog 9.000€ dopustiti nadogradnju.
 
nbumbic":w279pnjw je napisao(la):
Potpuna je ludorija zbog 9.000€ dopustiti nadogradnju.
Upravo,to se zove prevara!A zanima me sta ce da rade ako postoje vec ljudi kao u saprlaninskoj 16 koji imaju stanove na terasi.Da li ce da ih isteraju ili prosto da ih zazidaju pa da ne vide suncevu svetlost????
 
Dakle sada nude i da menjaju liftove,dobra prevara moram priznati,bit ce zurka

Krovom do profita
R. Krasić | 23. oktobar 2010. 20:51 | Komentara: 0
Nadziđivanje u Beogradu skup posao koji se finansijski isplati. "Gradsko stambeno" novi investitor. Privatnici su na tom poslu već odavno zagospodarili


SRODNE VESTI

Milion za novi krov
Stanovi na krovovima
Nadogradnjom do sređene zgrade
Krovovi drmaju temelje
Prodaju kiku za igračku
NEKADA je stanar koji je živeo na poslednjem spratu, maštao da može da nadogradi ili adaptira potkrovlje. Nekako su vlasnici tih stanova smatrali da je krov njihovo vlasništvo. Mnogi su što nelegalno, što uz odgovarajuće papire, sebi obezbedili još jednu stambenu jedinicu.

Ne tako davno, devedesetih godina, pojavljivali su se i investitori koji su "ulazili" na potkrovlja i pravili stanove, po svojim planovima i nacrtima. Ulaskom JKP "Gradsko Stambeno" na polje nadogradnje ravnih krovova, Beograd dobija još jednog investitora. Privatnici su na tom poslu već poodavno zagospodarili.


PRODAJA STANOVA
U BEOGRADU je prodaja stanova na početku ove godine gotovo zamrla. Kupovao je samo onaj ko ima dosta para, a takvi kupci su to radili uz dosta biranja i bez previše trošenja novca. Iako postoji potreba za novim stanovima, potražnja je smanjena i u agencijama. Na oglase se, zbog smanjene kupovne moći građana, uz nesigurnost koju je donela ekonomska kriza, retko ko javlja. Građani se ozbiljno premišljaju kada treba da duboko zavuku ruku u svoj džep.

Primeri nadogradnje krovova, na Labudovom brdu ili u ulici Braće Jerkovića, zanimljivi su iz više razloga. Poznati su investitori, koji tipski uređuju krovove. Privatni investitori su sa dozvolom skupštinama stanara nadogradili zgrade i potpuno promenili izgled okoline. A stanari su dobili lepše krovove i fasade.

- Dugo smo razmišljali o predlogu da nam se promeni fasada u zgradi - priča Mira Ilić sa Labudovog brda. - Kako nismo imali da skupimo ogroman novac, dali smo da se nadzida zgrada postavi nova fasada i uradi krov da ne prokišnjava.

Iz "Stambenog" kažu da će raditi sa svim onim zgradama sa kojima imaju potpisane ugovore uz ispunjavanje svih potrebnih uslova za gradnju. Na anketi se prijavilo pet stanova koji su uglavnom sa adresa centralnih gradskih opština. Tu su i cene kvadrata najviše. Kalkulacija pokazuje da se prodajom jednog stana u centru grada mogu sagraditi dva u rubnim opštinama. Takođe, iz "Stambenog" najavljuju da neće praviti razliku između ovih opština i centra grada.

Prema grubim procenama za radove na izgradnji stanova treba računati na minimalno 500 evra po kvadratnom metru. Popravka, postavljanje nove izolacije i fasade, zavisi od kvadrature i materijala koji se koriste, tako da se za zgradu od pet spratova traži od 10.000 evra pa naviše.

- Radim na ravnom krovu koji ima oko 200 kvadrata – rekao nam je jedan izvođač radova. – Kada bi se na ovom mestu zidao sprat, korisnog, stambenog prostora, dobilo bi se oko 180 kvadrata. U nekom idealnom slučaju, možda bi moglo da se "izvuče" tri stana. Popravka limenih opšivki i oluka košta 5000 evra. Nova fasada na ovakvoj petospratnici, koštala bi oko 25.000 evra.

Ako bi se u to ubrojili još neki radovi, kao što je to remont lifta, cena raste za narednih 10.000 evra. Na ove "ozbiljnije" radove koji zahtevaju mnogo lupanja i razbijanja, kao što su elektroinstalacije i zamena vodovodnih cevi i kanalizacije, takođe ide dosta para.

Proračun može i da vara ali na kraju investitor može da zaradi i do 50.000 evra za ovakvu zgradu.


URBANISTIČKI USLOVI

NARUŠAVANJE urbanističke celine u nadogradnji nije dozvoljeno. Svaka zgrada bi trebalo da "prati" izgled svoje neposredne okoline.

Uslov za nadogradnju je da se skupi više od 50 odsto potpisa stanara. Neophodne su i građevinska i lokacijska dozvola, odobreni urbanistički uslovi, dokazi o nosivosti temelja i o seizmičkoj podobnosti nadogradnje.

Za nove stanove mora da se obezbede dodatna parking mesta, pribavi saglasnost arhitekte koji je radio na projektu, Sektora za vanredne situacije i Zavoda za zaštitu spomenika.

http://novosti.rs/vesti/beograd.74.html:304982-Krovom-do-profita
 
Igraju na najbolju loptu. Stanari ce pohrliti da rese deceniske probleme, i naravno da nece razmisljati o cevima, parkingu, statici, prenaseljenosti.........
 
Da li su mogli imalo vishe da zvuche kao propaganda gradske vlasti. Patetichno do granice jadnosti, bez imalo objektivnosti i suprotnog misljenja, koje sigurno postoji kada se radi o projektu koji je praktichno ucena - jer grad trazi od stanara jedne zgrade da se odreknu krova zbog uredjenja zgrade iako stanari vec decenijama to placaju preko Infostana
 
Pa ovo je kriminalno,gora propaganda nego sto mislih. :rant: A kada sam napljuvao gradologiju oko ovakvih priloga rekose mi ljudi da sam sasav.Dobra je ideja emisije ali je bolje da je nema nego da se ovako zloupotrebljava za namernu propagandu!

Evo recimo povoljnosti ravnog krova koju nikad nece moci da zamene,a sada je neralna ali bice realna za neku godinu.na ravan krov ce moci da se spustaju spasioci ako je ne daj boze pozar u zgradi a odseceni su izlazi,a zgrada je previsoka za pokretne stepenice sa vozila.
 
Nenormalno...muka mi vise citati vesti iz Srbije, sta se sve desava u toj drzavi sa strane drzave i drzavnih institucija je nenormalno. Ne zasluzuje da udje u EU najmanje iducih 8 godina, sve dok se ne nauci kako drzava treba da se ponasa, ovo je cak ispod nivoa banana republika i sa evropom ili EU nema bele veze.... :violina:
 
Meni samo nije jasno kako naručioci ovakvih besramih propagandnih izveštaja ne shvataju da je to kontraproduktivno.

Srećom naši nisu naučili da rade propagandu.

Prvi uslov da ona deluje je da gledaoci veruju u nepristrasnost novinara/medija, a ovo je tako očigledno samo hvala do hvale.

Srećom teško ko će im verovati.
Ja ću se raspitati kod stanara učitelja M.B.Jankovića, pa da znamo šta su njima ponudili i kako izgleda projekat.
 
@MareCar
Daj, isti ovakvi problemi postoje u Evropi (istočnoj i zapadnoj)... malo preteruješ.
 
Prilog takodje iz gradologije pre godinu dana,samo sto se radi o rekonstrukciji krovova od prokisnjavanja.Jasno je kako im je ideja evolurilala od te prosle godine do ove sada sa nadogradnjom.Mene zanima da li su takodje i ovima koje pominju u prilogu od prosle godine uslovili nadogradnjom pa to nije pominjano ili ne?

http://www.youtube.com/watch?v=ZcVIqI_92vU&feature=related
 
Pričao sam sa nekim komšijama iz kraja o nadogradnji krova u Šarplaninskoj (Učitelja Miloša B.Jankvića). Kaže čovek da se iznenadio kad je čuo u medijima.

Hm ne znam. Čak mi je i za Gradsko-stambeno mnogo da makar ne anketiraju stanare
 
E, od ovakvih stvari čoveka samo glava da zaboli!
Pa da li je normalno da u 21. veku naši ''stručnjaci'' ne mogu drugačije da saniraju ravne krovove koji prokišnjavaju nego da ih nadzidaju i naprave kosi krov. Pobogu, pa ravni krovovi postoje i na krajnjem severu, u hladnim i kišovitim državama pa se održavaju, jedino mi moramo da nadziđujemo u ime ''saniranja dugogodišnjih problema prokišnjavanja''.
Ma ne laje kera radi sela, ovo je čisto mlaćenje para, popravka fasade i krečenje hodnika su samo zamajavanja. Što se nisu setili da na praznoj livadi sazidaju zgradu, prodaju stanove pa od tih para neka rešavaju postojeće probleme.
Kaže juče lik iz grsadkog stambenog: ''Mi smo gradsko preduzeće pa neće biti problema oko dobijanja papira i dozvola, samo da se 51% stanara složi''. Koji bezobrazluk!!! Naravno, grad će blagosiljati ovu sumanutu ideju jer mu je neophodan novac.
 
Cijim novcem ce se nadzidjivati zgrade?

nadzidjivanje-zgrada.jpg
 
Vrh