Šta je novo?

Teorija i praksa funkcionisanja modernog društva

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Charming Psycopaths - The modern corporation

“Your rich network of scholars, researchers and journalists helped to create the intellectual frame for the most important movements of my lifetime. I cannot describe how much I have learned from you, and relied upon you, over the years. Thank you for continuing to push yourselves, and all of us, to keep digging deeper.” Naomi Klein, Author of 'The Shock Doctrine' and 'No Logo'.
 
Pink Floyd's Roger Waters says he turned down a 'huge, huge amount of money' from Facebook to use a song, calling Zuckerberg 'one of the most powerful idiots in the world'

https://www.businessinsider.com/pink-fl ... erg-2021-6

Zadivljeni investitorima, kapitalizmom, NGO narativima, spremni da prodamo rodjenu majku strancima radi kapucina u Grckoj, mi u Srbiji zaboravljamo da postoje i principi, da nije sve na prodaju.
Rodger Waters, veliki pesnik i roker demonstrirao je nedavno da nije sve na prodaju odbivsi ponudu kapitaliste Cukerberga za reklamu Instagram patologije.

"I only mention that because this is an insidious movement of them to take over absolutely everything," he continued, adding of Facebook's CEO, Mark Zuckerberg: "I will not be a party to this bulls---, Zuckerberg."
 
....Najbrzi izalaz iz te nocne more vidim na izborima i u najozbiljnijoj spremnosti za ulazak u Evropsku Uniju
Prvo :
Stubovi društva i stubovi države nisu isti !
Struktura državnih stubova može bit[i menjana kao posledica izbora
Ali izbori u koje polažeš nadu ne menjaju bitno strukturu društvenih stubova.
Drugo
Uticaj drigačijeg okruženja je ne sumljiv na naše društvo , Dosadašnji 20 god. EU uticaj nije doneo neke bitne vrednosti društvu cak šta više promene su išle u negativnom tj. ne prirodnom smeru, što pokazuje činjenicno stanje na terenu :(
Društvena kretanja kao što su
migracije i demografija stanovništva preglasno govore o tome .
Takodje treba treba dodati kulturni i etički tj. moralni sunovrat
Spomenuti treba i religistički aspekt koj je tužna priča za sebe...


Ako znamo da primenjeni standardi pridruženih članica EU su različiti
na primer
Dokazano da kvalitet i sastav čokolade ,,Milke,, zavisi o kojoj (razrednoj ) članici se radi.
Te proizilazi da našim ulaskom u EU očekivati je da nam pripadne ,, ŠLj.,, klasu te iste ,,Milke,,...

Stoga tvoja citirana rečenica - vidjenje
NE stoji , osim za dobijanje glasova biračke mase na izbore.


Jedina pokretačka snaga svakog društva za promene je njegova elita.
Naša je takva da je ne bih ni spominjao
:sesir:
 
Ne polazem ja previse nade u izbore, ali to je jedini moguci nacin da dodje do promena relativno brzo. Desavalo se u toku nasih zivota, postoje izgledi da ce se to opet desiti. Ako si vise za revoluciju, ja sam 100% uz tebe sa tom idejom.

Ne mozes kriviti EU za kulturni i moralni sunovrat, pa ni za ekonomski, tu stvarno ne vidim nikakvu vezu. Za to smo sami krivi. Mislim da ne razumes koliko bi Srbija mogla imati benefita od clanstva, samo kada bi umeli to da iskoristimo. Meni je vrlo bliska ideja ujedinjenja do te mere da granice vise ne postoje, da mozes sa zdravstvenom knjizicom da se lecis u bilo kojoj EU zemlji, da telefoniras sa istom tarifom.., to je okean privilegija i standarda i bice ih jos vise. Ako nista drugo, barem bi u EU dosegli taj jedan stepenik u razvoju, koji nikako da napravimo.

Ono sto me trenutno obeshrabruje je slucaj Madjarske i Poljske. Sto stanje u EU previse zavisi od spoljnjih uticaja i sto stalno pokazuje fragilnost, umesto cvrstog stava. Evropa je zver koja spava, a mi smo, i oduvek smo bili, deo nje.
 
Društvene promene ( ne i držane) vrši elita
Kvalitet elite sagledava se njenim humanitarnim i kulturnim radom nad i u društvu
Naša elita suviše je okrenuta sebi uglavnom se bavi svojim boljtkom ,
a za drutvo (simolično) slabo mari.

Pre dr.sv. rata to se desilo i predhodnoj eliti te je u senci stvorena totalno nova (crvena) koja je i izbila na čelo a staru
satrla, jer je bila trula i narcisiodna

Pa sad ima i ona narodna
kad tako rade
- čemu li se nadaju - ?
Jedino što znam je
da je točak okrugao i okreće se u krug...
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=858151#p858151:3ny3bbej je napisao(la):
boca-ica » Sre Jun 16, 2021 5:28 am[/url]":3ny3bbej]
....Najbrzi izalaz iz te nocne more vidim na izborima i u najozbiljnijoj spremnosti za ulazak u Evropsku Uniju
Prvo :
Stubovi društva i stubovi države nisu isti !
Struktura državnih stubova može bit[i menjana kao posledica izbora
Ali izbori u koje polažeš nadu ne menjaju bitno strukturu društvenih stubova.

Bravo!

Istakao si bitnu ralziku koju liberali ne razumeju.
Liberalno shvatanje drustva je mehanicko, monetaristicko, ograniceno.
Cesto odredjeno licnim interesom.
Kako rece Margaret Tacer, svetica neoliberalizma :"Only citizens, market and the state".
Liberali poricu postojanje drustva jer se radi o metafizickom konstruktu kome oni ne mogu da odrede cenu.

Proizvodjaci Milke opovrgavaju liberale. Oni znaju da je Milka fetis u Istocnoj evropi, da su tamosnja drustva uslovljena kompleksom nize vrednosti i da su gradjani spremni da plate vise, za isti ili nizi kvalitet. koje studirao marketing zna o cemu govorim.

EU izgleda kao jednostavno resenje. Nasa elita najvise voli jednostavna resenje koja impliciraju staraoca.
Kao slinavo dete koje stoji i ceka da mu neko obrise nos, tako i nasa elita ceka spoljnu, bozansku intervenciju.
 
Ne poznajem nikog ko se kune u neoliberalni poredak. Ono sto je nama u Evropi potrebno je neki novi oblik komunizma, gde ne postoje gradjani i drzave prvog i drugog reda, kao ni gramziva elita, sto ukljucije i prebogate pojedince.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=858157#p858157:26ae9bj6 je napisao(la):
boca-ica » 16 Jun 2021 06:17 am[/url]":26ae9bj6]
Jedino što znam je
da je točak okrugao i okreće se u krug...
:sesir:

Sto bi rekla Deneris Targerijen - treba razbiti tocak.
 
.... Liberalno shvatanje drustva je mehanicko, monetaristicko, ograniceno.
Cesto odredjeno licnim interesom ...

Tačnije ličnim bogatstvom
Takvo pogrešno shvatanje ih i čini Nušićevim tupavcima :laugh:

Ko sve činii i jeste elita jednog društva ?
Bla - bla ....još iz srednje škole poprično tačna definicija.
Stoga vrhunski pesnik jeste pripadnik društvene elite i ako je siromašan
S druge strane bogataš tačnije skorojević to NE moze kupiti ma kolko se trudio...
Slavni Nušić to davno obradio

Što se tiče naše ... rekoh već suviše okrenuti sami sebi....

Hoces konkretan primer ?
Vidi color Tv kreaturu sa krilcima...
to ni Frojd ne moze objasniti ..
-misli da je drug član elite. :lool: :laugh: :lool:

a di su drugi. ...


Iskreno stidim se NE rada našeg SANUa... :oops:

Eto od mene dosta...
te da za pojas i da zadenem

:sesir:
 
Ovih dana, Talibani se vracajuu Kabul posle 20 godina.
1000 milijardi dolara, hiljade i hiljade mrtvih, sve je to baceno u vetar, potonulo.
Potonule su i ideoloske premise: demokratija, ljudska prava, prava seksualnih i drugih manjina, "building society", prava zena i sva ostala sra..

Sve se vraca na staro.
Bosonogi cuvari koza pobedili su jos jednu imperiju.
 
Pobedili su tako sto su celu zemlju ponovo vratili u anarhiju, zatucanost, serijat i kameno doba. Ali hej, ako je njima tako lepo, ko sam ja da im sudim...

A tebi zelim da jednog dana odes tamo da odmoris od ove nakaradne Srbije i mozda, ako se dovoljno odusevis, i trajno ostanes tamo.
 
A tebi zelim da jednog dana odes tamo da odmoris od ove nakaradne Srbije i mozda, ako se dovoljno odusevis, i trajno ostanes tamo.

Prvo ovo na BBu NE ide :bg4:

Drugo

Pobedili su tako sto su celu zemlju ponovo vratili u anarhiju, zatucanost, serijat i kameno doba. Ali hej, ako je njima tako lepo, ko sam ja da im sudim...

Slažem se , to je i gl. dokaz.
Sazrevanje društvene zajednice i njen prelazak na viši ( moderniji ) stadijum uredjenja NE može nasilno i preko reda

Prvo pojedinac mora da sazri i želi viši oblik. Tamo možda jeste bila sazrela elita za promene ali ona čini samo 10% posto stanovništva.
Jednostavno kada stanovništvo bar + 51; % sazri , pokrenuce se prirodno procesi i možda i sami zatraže pomoc . Ovaj deceniski eksperiment dokazao je da prirodni procesi su jedini ispravan put.
Sve ostalo je silovanje.unapred osudjeno na ne uspeh
:sesir:
 
Šta se trigeruješ i glumataš, pa čovek je sam više puta na forumu rekao da mu se Srbija gadi i da traži bolju državu i narod.

A što se Avganistana tiče, nema šta da se vraća u kameno doba, anarhiju i šerijat da bi znao kako izgleda uspešno društvo. Zato što je on do 1960ih bio skromna ali funkcionalna država. To zna svako ko zna išta od istorije. Kad se kaže da neko društvo treba da se ''resetuje'' ili promeni, to znači da treba da se promene kadrovi i neke norme, ne da se sve sravni do temelja i vrati na nivo od pre 1000 godina.

Ljudi ovde će i šerijat i anarhiju da ustoliče i celivaju samo da bi isterali neki inat Amerima. A Amere boli uvo. Avganistanci su ti koji će morati da žive s ovim divljacima i životinjama sad na vlasti.
 
Prvo
ako se učini da iko posipa sam sebe pepelom, ( verovatno ne razumevanje nj. poente posta )..
sve jedno,
nije tvoje ko u Pinkovim ,, parovima ,, da ga ti pepelom i zatrpavaš.

Drugo.
i 60 g. je kod njih to bilo isforsirano pod uticajem svetskih sila, ...
I kod nas zato i danas zapinje sa time
jer promene prirodnim putem idu vrlo precizno vremenski definisano i to smenom generacija
koje malo po malo napreduju do +51 %
:sesir:
 
Šta god je pisac hteo da kaže...
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=871900#p871900:mvk6li2n je napisao(la):
boca-ica » Ned Avg 15, 2021 3:44 pm[/url]":mvk6li2n]Prvo
ako se učini da iko posipa sam sebe pepelom, ( verovatno ne razumevanje nj. poente posta )..
sve jedno,
nije tvoje ko u Pinkovim ,, parovima ,, da ga ti pepelom i zatrpavaš.
Ne znam, ne pričam Pinkovski i Parovski, ne bavim se tim stvarima, to ostavljam takvima poput tebe
:sesir:

P.S.
Nauči da pišeš već jednom, krajnje je vreme, mislim stvarno...
 
Zasto napadate Avganistance ako isti zele upravu Talibana i ako ne zele demokratiju, ideologije ljudskih i manjinskih prava.
Takva zelja je legitimna i ostvarili su je.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=871897#p871897:3ff78qqc je napisao(la):
Bender Rodriguez » Ned Avg 15, 2021 2:34 pm[/url]":3ff78qqc]Šta se trigeruješ i glumataš, pa čovek je sam više puta na forumu rekao da mu se Srbija gadi i da traži bolju državu i narod.

Ljudi ovde će i šerijat i anarhiju da ustoliče i celivaju samo da bi isterali neki inat Amerima. A Amere boli uvo. Avganistanci su ti koji će morati da žive s ovim divljacima i životinjama sad na vlasti.

Pleme Pashtun takodje boli uvo sta svet o njima misli.
Oni furaju svoj way of life.
 
I toliko im je dobro da su medju top 10 zemalja odakle ljudi beze i zadnjih 10 zemalja za zivot.

Usput, zasto nije u redu kada kauboji drugima namecu svoj nacin zivota a u redu je kada Pastun divljaci to rade? Po cemu su ovi Serijat divljaci bolji od Jenki divljaka?
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=871922#p871922:2j2tcp13 je napisao(la):
MC_ » Ned Avg 15, 2021 5:28 pm[/url]":2j2tcp13]Zasto napadate Avganistance ako isti zele upravu Talibana i ako ne zele demokratiju, ideologije ljudskih i manjinskih prava.
Takva zelja je legitimna i ostvarili su je.
A sta ti zelis?

Ajde jednom napisi kakvu drzavu, drustvo i uredjenje zelis, umesto sto svuda valjas iste ubudjale fore i fraze.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=871926#p871926:lo7l4hij je napisao(la):
Bender Rodriguez » Ned Avg 15, 2021 4:37 pm[/url]":lo7l4hij]I toliko im je dobro da su medju top 10 zemalja odakle ljudi beze i zadnjih 10 zemalja za zivot.

Usput, zasto nije u redu kada kauboji drugima namecu svoj nacin zivota a u redu je kada Pastun divljaci to rade? Po cemu su ovi Serijat divljaci bolji od Jenki divljaka?
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=871922#p871922:lo7l4hij je napisao(la):
MC_ » Ned Avg 15, 2021 5:28 pm[/url]":lo7l4hij]Zasto napadate Avganistance ako isti zele upravu Talibana i ako ne zele demokratiju, ideologije ljudskih i manjinskih prava.
Takva zelja je legitimna i ostvarili su je.
A sta ti zelis?

Ajde jednom napisi kakvu drzavu, drustvo i uredjenje zelis, umesto sto svuda valjas iste ubudjale fore i fraze.

Gradjani AVganistana imaju pravo da prave drzavu kakvu god zele.
Just a few days ago, the US announced that it will take three months for the Taliban to enter Kabul, but actually, the Taliban took only hours to conquer Kabul. No single bullet was fired, no single person was killed or injured, no war, the Taliban entry into Kabul was one of the most peaceful events in the history of humankind.

Iz Avganistana se nece bezati. Talibani su proglasiliopstu amnestju.
Nasa "inteligencija" propustila ja kao i svaki put do sada da shvati vaznost ovog dogadjaja. A situacija u kojoj Hegemon moli da se postedi amabasada je nesto posve novo. (Earlier in the day Friday it was widely reported that Washington has formally asked the Taliban to 'spare' the embassy from attack should Kabul fall.)

Ja bih zeleo skromnu drzavu okrenutu brizi da se nanese najmanja steta pojedincu, prirodi, zivotinjama itd
Znaci ne drustvo maksimalne srece, ili maksimalne nego drustvo najmanje nesrece.
Jeftinu drzavu, drzavu u kojoj niko nema nista mnogo skupo ili mnogo lepo.

To je veoma blisko filozofiji utilitarizma. Recimo Dzeremi Bentam-u.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Jeremy_Bentham
 
Iz Avgansitana se već beži, očigledno si informisan ko Marica u Avganistan.

ALI, moram da pohvalim što si odgovorio na moje pitanje i nakon toliko vremena uspeo da napišeš post koji ne pršti od negativizma, defetizma i autošovinizma. Mislim na ovaj opis kakvu državu i društvu bi ti želeo. Nebitno sad da li se slažem ili ne, u ovom postu samo želim da ti čestitam što si bar jednom uspeo da kanališeš i sročiš svoje stavove.
 
Што се тиче Авганистана: ето шта се деси кад се уведе власт која је толико туњава и покварена да један покрет са максимум 13% подршке становништва може да га угази, јер су људима толико гадни да би пустили чак и опцију која није оптимална да је замени.

https://www.unz.com/akarlin/afghanistan-finale/

а ево мало и реч једног бившег мајора у авганистанској војсци (иако је линк у чланку горе): https://www.brownpundits.com/2021/08/12 ... ghan-army/
 
Prosperitet već na vidiku:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=8KS4bcJTx6I[/youtube]
 
I Iran je tako izgledao u doba saha. Sve je to bilo na silu.
Medjutim demokratska vecina nije zelela modernitet vec povratak islamu.
Ako vecina zeli da odbaci demokratiju i individualne slobode, obicno tako i bude.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh