Šta je novo?

Студентски трг - Studentski trg

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=855991#p855991:1ef9ezil je napisao(la):
dziggy » Нед Јун 06, 2021 6:35 pm[/url]":1ef9ezil]Taman kad zavrse garazu na trgu i naprave tfg opet, mogu da 0ocnu da kopaju stanicu za metro..
Паметни људи ураде подземну гаражу и метро станицу у истим радовима (као код Вуковог споменика).
 
Уговор за привремену окретницу на крају није ни закључен.
Цена јединог понуђача је била већа од планиране.
 
Није ми јасно шта ће им извођач за прекрајање пара жица, избијања пар ивичњака и асфалтирања пар квадратних метара? То је могао ГСП сам да одради, евентуално уз помоћ БГ пута.
 
Ono što kao neko ko ne radi za institucije ne shvata da prebacivanje okretnice nije pomeranje samo nekoliko bandere i par žica. Prilagođavanje okretnice radovima kojima će biti blokiran deo saobraćajne površine je i saobraćajni, građevinski i elektrotehnički poduhvat koji nije posao koji se uradi za jedan dan. Realan život prosto nije video igra SimCity.
 
217520483_4682831345106461_6132126030785197766_n.jpg

https://www.facebook.com/crnobeli.beogr ... 338439795/
 
Значи ли то да се ослобађа траса за метро преко метро-бранковог-моста?
 
Slika iz 1922 sa vencanja kralja Aleksandra i Marije od Rumunije...

U kocijama levo sedi kraljeva sestra princeza Jelena Karadjordjevic, kneginja Romanov (1884-1962), a desno pored nje sedi princeza Irena od Grcke i Danske, kasnije vojvotkinja od Savoje-Aoste (1904-1974).
 
Ову палату планирали уместо Главњаче?
 
Odnosno, umesto sadasnjeg matematickog fakulteta.
 
Занимљиво је и што према рендеру не би било парка, већ би све било један велики трг.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878766#p878766:1d04qup4 je napisao(la):
Drakche » Чет Сеп 09, 2021 5:52 am[/url]":1d04qup4]Odnosno, umesto sadasnjeg matematickog fakulteta.

Захватала би и зграду "Главњаче" наравно..

_20210909_190255.JPG
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878834#p878834:17v09nak je napisao(la):
Дошљак » Чет Сеп 09, 2021 11:26 am[/url]":17v09nak]Занимљиво је и што према рендеру не би било парка, већ би све било један велики трг.

Тако је, ево дела текста који се односи на овај пројекат..

_20210909_191638.JPG

_20210909_191553.JPG
 
Mislim da bi se ova zgrada lepse uklopila od sadasnje zgrade fakulteta. Zanimljiva je ova kula u sredini.
Naravno, minus ovaj poplocen trg. To bi bila katastrofa.
 
Ne izgleda lepo ni na maketi, a kamoli posle decenija propadanja i neodrzavanja. Dom opstine bi bio kul, mozda je kula preterana.
 
Steta sto nije izgradjen dom opštine umesto one nakaze.

Jel se zna iz koje je godine taj projekat koji nikad nije realizovan?
 
Stvarno treba biti ili izuzetno glup ili izuzetno bahat da se u onakvo okruzenje kakav je Studentski trg nabije onakva kocketina. Toj zgradi je mesto na Novom Beogradu, ne tu.

A o cuvenoj praksi rasturanja 30 fakulteta BU u 40 zgrada na 50 lokacija da ne govorim...
 
И ако није претерано лепа, зграда ПМФ-а је ипак изграђена у духу и стилу 50-их година 20. века и сумњам да би било ко други из тог периода направио нешто лепше ту. А што се тиче груписања факултета, ту макар имамо 6-7 факултета на Студентском тргу и око Академског парка. Meни је већа деградација амбијента Студентског трга ружна комунистичка зграда на углу Васине и Студентског трга у чијем приземљу је КФЦ. Ту су могли да саграде зграду примеренију за неки факултет.
 
Не бих се сложио да је "дух времена" довољно добар изговор за свесно деградирање амбијенталних целина по Београду

Просто је безобразно и то је један од главних мана урбанизма / архитектуре из СФРЈ на које бих указао и која се нажалост, наставила и данас

Није чак ни проблем да се изгради зграда у савременом стилу негде где је амбијентална целина старија али то мора да буде квалитетно промишљено и да се види да поштује окружење а то нажалост није учињено. Исто као што сам критиковао онај ужас у 45. блоку (поред Јурија Гагарина) који блокира поглед зградама иза и потпуно гази концепт градње савских блокова тако сам, исто као што сам се бунио против оног плана минималистичке Ђумрукане и против сличне праксе у СФРЈ.

Мени је најтужније и даље што никад нису лепо изложене рушевине и ископине) макар у самом парку како је то пракса у цивилизованом свету него је то место за окупљање и уништавање од стране студената Филозофског факултета, јавни тоалет, дечије игралиште итд.
 
Vrh