Šta je novo?

Ograničenje brzine na 30 na sat u Beogradu

Ispade da sam ja ovde jedini vozač :lool:

A svi vi nevozači bi pucali sebi u nogu pre nego što bi razmislili o načinima da se destimuliše vožnja kolima po centru? Superiška :kk:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882866#p882866:u8p28gef je napisao(la):
solecar » 23 Sep 2021 07:00 pm[/url]":u8p28gef]Osobe koje imaju radijus kretanja u okviru naselja u kojem žive ili nešto malo šire, teško da mogu da razumeju kako funkcioniše život kod ljudi koji se kreću po gradu. Ili jedan deo biciklista koji zamišlja da sve u životu može da se obavi istim, jednostavnije i komotnije od drugih načina, i to po svakakvim vremenskim uslovima, tokom cele godine.

Grešiš. Ti ljudi o kojima pričaš jednostavno vide kao moguće nešto što je tebi nezamislivo.

Evo ja kao vozač koji svaki dan prođe kroz centar i još nekoliko naselja (+ nazad) zbog posla jedva čekam da mogu da ostavim auto kod kuće i intenzivno radim na tome da pređem na biciklu (vrv na električni pogon).

Jedino što me trenutno koči je inicijalna kapitala investicija, a ne brda, znoj, vremenski uslovi, itd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882854#p882854:243o642b je napisao(la):
Bender Rodriguez » Čet Sep 23, 2021 4:40 pm[/url]":243o642b]S tim sto se nas dvojica razlikujemo u tome sto ja zastupam model u kome svaki vid kretanja po gradu ima zastupljenosti:

XY % pesacenje
XY % javni prevoz
XY% automobili
XY% bicikl

Dok po tebi to treba da izgleda ovako:
100% pesacenje
0% javni prevoz
0% automobil

E ja s time ne mogu nikad da se slozim.

nesporazum, slazem se sa tobom. Samo neka najvise bude pesacenja i bicikla.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882997#p882997:1bmxzabb je napisao(la):
MC_ » 24 Sep 2021 09:56 am[/url]":1bmxzabb]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882854#p882854:1bmxzabb je napisao(la):
Bender Rodriguez » Čet Sep 23, 2021 4:40 pm[/url]":1bmxzabb]S tim sto se nas dvojica razlikujemo u tome sto ja zastupam model u kome svaki vid kretanja po gradu ima zastupljenosti:

XY % pesacenje
XY % javni prevoz
XY% automobili
XY% bicikl

Dok po tebi to treba da izgleda ovako:
100% pesacenje
0% javni prevoz
0% automobil

E ja s time ne mogu nikad da se slozim.

nesporazum, slazem se sa tobom. Samo neka najvise bude pesacenja i bicikla.

Ta logička greška se zove "strašilo".

Strašilo je logička greška koja nastaje kada se protivnikov argument pogrešno
predstavlja s namerom da se što lakše ospori. Po pravilu, taj novi, izmišljeni
argument očigledno je pogrešan i vrlo ga je lako opovrgnuti. Sagovornik stvara
novi argument tako što preteruje u iskazu ili izobličava prvobitni argument, a
može i da potpuno prefabrikuje protivnikove reči.

-- Predrag Stojadinović -- "50 logičkih grešaka
za koje treba da znate"
https://www.heliks.rs/assets/text/50log_odlomak.pdf
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883010#p883010:ax89ir3c je napisao(la):
ink » Pet Sep 24, 2021 10:38 am[/url]":ax89ir3c]
Ta logička greška se zove "strašilo".

Strašilo je logička greška koja nastaje kada se protivnikov argument pogrešno
predstavlja s namerom da se što lakše ospori. Po pravilu, taj novi, izmišljeni
argument očigledno je pogrešan i vrlo ga je lako opovrgnuti. Sagovornik stvara
novi argument tako što preteruje u iskazu ili izobličava prvobitni argument, a
može i da potpuno prefabrikuje protivnikove reči.

-- Predrag Stojadinović -- "50 logičkih grešaka
za koje treba da znate"
https://www.heliks.rs/assets/text/50log_odlomak.pdf
@Butthurt trolu,

Umesto što mi izvrćeš reči i lažeš, mislim da bi bilo pametnije a i ljudskije da se vratiš i odgovoriš na pitanja koja sam ti postavio na prošloj strani. :wink:

A što se tiče MC, da nisi trolčina koja upada samo da bi provocirala, nego član koji zapravo prati i učestvuje u diskusijama, znao bi da je MC i na drugim temama govorio kako je protiv, ne samo automobila, nego i javnog prevoza. I da svi treba da živimo i funkcionišemo samo pešačeći i vrteći pedale. A to je zamislio tako što će pola ljudi da se istera iz grada, a pola da se primora da se zaposle u komšiluku. Ili da se sele u nove krajeve da bi se zaposlili u komšiluku.

U suštini, ono što bi MC najviše voleo je da se polovina stanovništva iz Beograda, uključujući i one koji su rođeni tu - istera. Da bi on u gradu mogao da živi kao na selu, odnosno da kupi i ubira benefite i jednog i drugog, ali bez ikakvih cena jednog ili drugog. I onda tako seje Nihilističke, defetističke i radikalne predloge. I tupsoni koji ne poznaju njegova pisanja i zalaganja naiđu na njih u jednoj temi i misle da se radi o bog zna kakvom vizionarstvu. A zapravo je u svojim idejama luđi nego ti kad si u najžešćoj fazi trolovanja. XD

P.S.
E moram da se dopunim - jedina vozila koja bi on ostavio na ulicama su taksiji. Pošto iz nekog razloga on taksiste voli i ceni više nego svoje rođene. XD
 
Teške reči i uvrede. Čemu to Benderu?

Ako možeš da nađeš gde je MC rekao da bi voleo da svi pešače i da se 100% ukinu automobili i javni prevoz, povućiću sve što sam rekao i javno ću ti se izviniti.
 
Deder, ne budi toliko butthurt, postaješ patetičan. Ali ozbiljno. Zvuči malo kao muškarac za promenu, čoveče. Sve neko cmizdrenje, šokiranje, durenje...

Ne valja ti to brate.
Ako možeš da nađeš gde je MC rekao da bi voleo da svi pešače i da se 100% ukinu automobili i javni prevoz, povućiću sve što sam rekao i javno ću ti se izviniti.
Upravo šetam kroz njegove postove, pošto pretraga ne daje rezultate, jer ima specifičan nick koji ona ne prepoznaje. :D Odnosno preskače neka podudaranja.

Ja ti lepo govorim svo vreme, ti si provokator koji želi da se zabavlja provocirajući druge. I ok, nisi ni prvi ni poslednji u tome. Ali je problem što ulećeš u teme neinformisan i zaslepljen, pa dovodiš sebe u situacije gde podržavaš i podstičeš ljude koji zapravo uopšte nisu na istim stranam kao ti, a još uz to gajite potpuno suprotne stavove o ključnim pitanjima. Nego ti tako trolovski uletiš u neku temu i naiđeš na odstupanja u tim njihovim izjavama i stavovima u odnosu na prosek i brže bolje hitaš da ih podržiš. A ne kapiraš jadan da podržavaš nekoga koga bi se na drugim temama grozio, da si ispratio šta su pisali.

Jbg, tako je to kad je neko em levak, em trol. I onda će sve da uradi da istera nekome kontru, pa čak i na svoju štetu. :(
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883029#p883029:1gw3tbkw je napisao(la):
Bender Rodriguez » 24 Sep 2021 11:15 am[/url]":1gw3tbkw]Deder, ne budi toliko butthurt, postaješ patetičan. Ali ozbiljno. Zvuči malo kao muškarac za promenu, čoveče. Sve neko cmizdrenje, šokiranje, durenje...

Ne valja ti to brate.
Ako možeš da nađeš gde je MC rekao da bi voleo da svi pešače i da se 100% ukinu automobili i javni prevoz, povućiću sve što sam rekao i javno ću ti se izviniti.
Upravo šetam kroz njegove postove, pošto pretraga ne daje rezultate, jer ima specifičan nick koji ona ne prepoznaje. :D Odnosno preskače neka podudaranja.

Ja ti lepo govorim svo vreme, ti si provokator koji želi da se zabavlja provocirajući druge. I ok, nisi ni prvi ni poslednji u tome. Ali je problem što ulećeš u teme neinformisan i zaslepljen, pa dovodiš sebe u situacije gde podržavaš i podstičeš ljude koji zapravo uopšte nisu na istim stranam kao ti, a još uz to gajite potpuno suprotne stavove o ključnim pitanjima. Nego ti tako trolovski uletiš u neku temu i naiđeš na odstupanja u tim njihovim izjavama i stavovima u odnosu na prosek i brže bolje hitaš da ih podržiš. A ne kapiraš jadan da podržavaš nekoga koga bi se na drugim temama grozio, da si ispratio šta su pisali.

Jbg, tako je to kad je neko em levak, em trol. I onda će sve da uradi da istera nekome kontru, pa čak i na svoju štetu. :(

Bla bla bla. Sve neki izgovori, obrazloženja, razvlačenje priče, odbrane sopstvenog ega... ali ništa od odgovora na najprostije pitanje.

Dakle, kažeš da ti izvrćem reči i lažem kad direktno citiram tvoje postove, vređaš bez osnove, ne možeš da odbraniš svoje argumente ili čak ni najjednostavnije tvrdnje koje si izneo.

Ne znam, možda grešim, ali meni više liči da si ti taj koji cmizdi, koji se šokira i koji se duri :D
 
Ja ja, cmizdr kenjr... nego, i dalje čekam da mi odgovoriš na pitanja od pre nedelju dana:
1) koliko godišnje pešaka u Beogradu pogine od automobila?
2) koliko života ti i ostali levaci ovde mislite da spasite usporavanjem celokupnog grada na 30 km/h?
3) da li ste vi nesrećnici uopšte svesni zbog čega je Pariz osakatio svoje brzine na ulicama?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882981#p882981:11h8v9y5 je napisao(la):
ink » 24 Sep 2021 07:35[/url]":11h8v9y5]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882866#p882866:11h8v9y5 je napisao(la):
solecar » 23 Sep 2021 07:00 pm[/url]":11h8v9y5]Osobe koje imaju radijus kretanja u okviru naselja u kojem žive ili nešto malo šire, teško da mogu da razumeju kako funkcioniše život kod ljudi koji se kreću po gradu. Ili jedan deo biciklista koji zamišlja da sve u životu može da se obavi istim, jednostavnije i komotnije od drugih načina, i to po svakakvim vremenskim uslovima, tokom cele godine.
Grešiš. Ti ljudi o kojima pričaš jednostavno vide kao moguće nešto što je tebi nezamislivo.
OK. Objasni mi kako oni vide sledeću situaciju. Zima je i pao je sneg, jedno 30cm. Uz to je i minus od par stepeni. Osobi koja ima bicikl, crkao televizor i ne može da se popravi. Odlazi do radnje i kupuje isti. U radnji mu kažu da ne isporučuju na kućnu adresu. Pretpostavljam da isti nije stavio na krkače, seo na bicikl i natrag kući sa istim.
 
Sa obzirom na veličine novih televizora, u malo koji automobil mož' ih turiš ovih dana. :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883034#p883034:3amf9yjb je napisao(la):
Bender Rodriguez » 24 Sep 2021 11:29 am[/url]":3amf9yjb]Ja ja, cmizdr kenjr... nego, i dalje čekam da mi odgovoriš na pitanja od pre nedelju dana:
1) koliko godišnje pešaka u Beogradu pogine od automobila?
2) koliko života ti i ostali levaci ovde mislite da spasite usporavanjem celokupnog grada na 30 km/h?
3) da li ste vi nesrećnici uopšte svesni zbog čega je Pariz osakatio svoje brzine na ulicama?

1) Previše. Ali nije stvar samo u tome. Previše je manjih incidenata koji ne dovode do smrtnog ishoda. Previše je povreda. Previše materijalne štete. Previše zagađenja. Previše buke. Previše gužve u saobraćaju. Previše su pešaci primorani da prelaze tamo gde nije bezbedno / prijatno. Previše gradskog prostora predato automobilima... koji previše guše javni prevoz*.

2) Ja mogu za sebe da kažem da nisam ni u jednom trenutku predložio da se ceo grad uspori na 30 km/h. Ako neko jeste, onda mogu otvoreno da kažem da se sa tim ne slažem. Možda ako neko za to ponudi neke baš čvrste argumente ali ih do sada nisam video/čuo.

3) Uopšte me ne zanima Pariz osim ako nema nešto da nama ponudi u smislu dobre prakse ili modela. Ne planiram tamo da živim, niti želim to sebi. Meni su zanimljivija rešenja iz Holandije (mada ne verujem da sve njihovo može da se primeni kod nas). Ali prosto ne shvatam zašto bi nam bilo zabranjeno da o Parizu, Amsterdamu i drugim gradovima pričamo bez vređanja, ličnih napada i pogrešnog predstavljanja tuđih argumenata.


* Pošto vidim da voliš javni prevoz, da ga koristiš i da ga braniš (što svakako punim srcem podržavam), mali podsetnik - javni prevoz je spor i nepouzdan prvenstveno zbog toga što ulice deli sa velikim brojem automobila.
 
@solecar
OK. Objasni mi kako oni vide sledeću situaciju. Zima je i pao je sneg, jedno 30cm. Uz to je i minus od par stepeni. Osobi koja ima bicikl, crkao televizor i ne može da se popravi. Odlazi do radnje i kupuje isti. U radnji mu kažu da ne isporučuju na kućnu adresu. Pretpostavljam da isti nije stavio na krkače, seo na bicikl i natrag kući sa istim.

А ако случајно радња испоручује на кућну адресу, то ће да учини, наравно - дроном! Преко дронодрома, који, дабоме, свака зграда у центру Београда има изнад мансарде.

Пресмешне су ми савремене утопије, стварно. Њима промакну такве "ситнице", попут те да брз развој доставе повећава саобраћај...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883036#p883036:38cktc9q je napisao(la):
solecar » 24 Sep 2021 11:35 am[/url]":38cktc9q]OK. Objasni mi kako oni vide sledeću situaciju. Zima je i pao je sneg, jedno 30cm. Uz to je i minus od par stepeni. Osobi koja ima bicikl, crkao televizor i ne može da se popravi. Odlazi do radnje i kupuje isti. U radnji mu kažu da ne isporučuju na kućnu adresu. Pretpostavljam da isti nije stavio na krkače, seo na bicikl i natrag kući sa istim.

U pravu si. Te situacije znaju da budu komplikovane ili bar nezgodne. Ali pošto ja ne propagiram zabranu automobila, ništa ne sprečava tu osobu da pozove taksi, Cargo ili prijatelja da prebaci TV do gajbe.

Fora je u tome da se te situacije ne dešavaju svaki dan i da se mogu rešavati u hodu.

Želim ovde da kažem još nešto. Potpuno razumem da bajsevi, javni prevoz, skuteri, hoverbordovi i svi ostali oblici prevoza ne mogu u potpunosti da zamene automobile. Niti mislim da je realno da zamene ni neki veći procenat automobila.

Imam poznanicu koja radi u školi. Svaki dan mora veliku količinu knjiga i drugog materijala da prenosi sa posla do kuće i u povratnom smeru. Nema direktan prevoz do posla. Jednostavno joj nije praktično da zameni automobil. Nikada joj ne bi predložio da treba na drugi način da stiže do posla pošto vidim da joj je ovo realno najbolji prevoz u trenutnim okolnostima.

Isto važi za veliki broj ljudi i to razumem. Ne želim da im oduzimam ni auto ni infrastrukturu koja im je potrebna da stignu do posla i nazad.

Eto, valjda je sad jasno.
 
Fala Srbastijanu, napokon da dočekam odgovore na pitanja. Ima nade...
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883041#p883041:2sjbf9iv je napisao(la):
ink » Pet Sep 24, 2021 11:41 am[/url]":2sjbf9iv]
1) Previše. Ali nije stvar samo u tome. Previše je manjih incidenata koji ne dovode do smrtnog ishoda. Previše je povreda. Previše materijalne štete. Previše zagađenja. Previše buke. Previše gužve u saobraćaju. Previše su pešaci primorani da prelaze tamo gde nije bezbedno / prijatno. Previše gradskog prostora predato automobilima... koji previše guše javni prevoz*.
Okej, znači nemaš pojma. Nemaš blagu predstavu. Napiši brate tako lepo, šta ga zavijaš i pakuješ... Napiši lepo ''nemam pojma, samo sam došao jer mi predlog zvučao fensi i trendi''.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883041#p883041:2sjbf9iv je napisao(la):
ink » Pet Sep 24, 2021 11:41 am[/url]":2sjbf9iv]
2) Ja mogu za sebe da kažem da nisam ni u jednom trenutku predložio da se ceo grad uspori na 30 km/h. Ako neko jeste, onda mogu otvoreno da kažem da se sa tim ne slažem. Možda ako neko za to ponudi neke baš čvrste argumente ali ih do sada nisam video/čuo.
Sa čime se ne slažeš?
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883041#p883041:2sjbf9iv je napisao(la):
ink » Pet Sep 24, 2021 11:41 am[/url]":2sjbf9iv]
3) Uopšte me ne zanima Pariz osim ako nema nešto da nama ponudi u smislu dobre prakse ili modela. Ne planiram tamo da živim, niti želim to sebi. Meni su zanimljivija rešenja iz Holandije (mada ne verujem da sve njihovo može da se primeni kod nas). Ali prosto ne shvatam zašto bi nam bilo zabranjeno da o Parizu, Amsterdamu i drugim gradovima ne pričamo bez vređanja, ličnih napada i pogrešnog predstavljanja tuđih argumenata.
Ne zanima te Pariz ali ćeš rado od njih da kopiraš sve što oni urade samo zato što ti je neko rekao da je to ''trendi''? To je kao da kažeš da te ne zanima šta rade TikTokeri ali ćeš rado da iskopiraš sve što oni urade da bi bio ''trendi'' i ''moderan''.

Nije zabranjeno pričati o Parizu, Amsterdamu i drugim gradovima dokle god ideje koje se predlažu imaju smisla i uporišta u realnosti da se primene u Beogradu. A kada neko otvori temu sa namerom da propagira koncept po kome će 1.6 miliona ljudi da bude kažnjeno i ometeno zbog bahatosti par desetina hiljada (kako pojedinih vozača, tako i Gradske uprave i službi koji ne rade svoj posao) onda će svi na to odgovoriti sa prekorom. Ne samo ja, koga voliš da mrziš, nego kao što si video, svi redom su odreagovali na isti način. Onda si se pojavio ti, sjajni vitez na belom konju, da brže bolje braniš i podržiš tu ideju. Ne znajući pritom ni najosnovnije činjenice neophodne za razgovor o tome. Ne znajući čak ni zašto su genijalci u Parizu uveli ograničenje od 30 na sat. E tu nastaje problem.


Za kraj, kažeš automobili guše i javni prevoz, previše je gužve, previše je gradskog prostora predato automobilima, previše je zagađenja. Sve si u pravu. Slažem se sa svim. Samo... šta ti onda i dalje radiš u automobilu? :o
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880653#p880653:2sjbf9iv je napisao(la):
ink » Čet Sep 16, 2021 11:35 am[/url]":2sjbf9iv]
Evo kako ja vidim situaciju kao vozač koji živi u centru.
Zar ne bi trebalo da ti kao istaknuti i jedini podržavalac ove ideje na celom forumu, budeš prvi u redovima koji će bataliti svoj automobil? I preći, ako ne odmah na MC-ev koncept pešačenja svuda, onda bar na korišćenje javnog prevoza?


Ali ne... kao i gomila drugih na koje sam naleteo na ovom forumu, ti bi radije da onaj ko plaća javni prevoz a vozi se u klackavim krntijama, bude primoran da stoji preznojen i usmrđen u prevozu još 10 minuta duže dok autobus mili 30 na sat... nego da se ti odrekneš tog svog automobila.
 
Brate mili, hajde molim te popij nešto za smirenje pa mi onda odgovori na post. Počelo je da me brine tvoje zdravstveno stanje. Jel piješ nešto za pritisak?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883048#p883048:22inlie7 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 24 Sep 2021 11:55 am[/url]":22inlie7]
Za kraj, kažeš automobili guše i javni prevoz, previše je gužve, previše je gradskog prostora predato automobilima, previše je zagađenja. Sve si u pravu. Slažem se sa svim. Samo... šta ti onda i dalje radiš u automobilu? :o
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880653#p880653:22inlie7 je napisao(la):
ink » Čet Sep 16, 2021 11:35 am[/url]":22inlie7]
Evo kako ja vidim situaciju kao vozač koji živi u centru.
Zar ne bi trebalo da ti kao istaknuti i jedini podržavalac ove ideje na celom forumu, budeš prvi u redovima koji će bataliti svoj automobil? I preći, ako ne odmah na MC-ev koncept pešačenja svuda, onda bar na korišćenje javnog prevoza?

Ne pratiš na času. Možda ti je to bio problem i kada si se školovao. Već sam rekao da jedva čekam da ostavim automobil kod kuće i da trenutno tražim način da to uradim.
 
Za jednog trola, mnogo se ti nešto uzbuđuješ. Šta se ti brineš za moje zdravlje, pa ti i tebi slični biste prvi voleli da ja capnem ili se bar tornjam s foruma. XD

Nego deder, znači počeli smo da utvrđujemo da ti pojma blagog nemaš o relevantnim podacima i činjenicama za ovu temu, ali si doleteo da bi stao u odbranu nečega što niko drugi ne razume i ne podržava, ne bi li u svojim očima ispao sjajni vitez na belom konju? Jel tako? Ok, i to je nešto. Napredujemo.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883050#p883050:ggfb420d je napisao(la):
ink » Pet Sep 24, 2021 12:01 pm[/url]":ggfb420d]
Ne pratiš na času. Možda ti je to bio problem i kada si se školovao. Već sam rekao da jedva čekam da ostavim automobil kod kuće i da trenutno tražim način da to uradim.
Sjajno. Javi se kad ga ostaviš pa onda možemo dalje da pričamo o javnom prevozu. Javi mi se kad uplatiš svoju prvu mesečnu kartu i provedeš jedan dan u javnom prevozu. Ispravka - jedan mesec. Da lepo osetiš čari gradskog prevoza u svim danima i svim okolnostima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883054#p883054:37f9t6ky je napisao(la):
Bender Rodriguez » 24 Sep 2021 12:06 pm[/url]":37f9t6ky]Javi mi se kad uplatiš svoju prvu mesečnu kartu i provedeš jedan dan u javnom prevozu.

Važi, super. Čujemo se tad :lol:
 
Poznajem coveka koji je preduzetnik, kao i ja. On se za razliku od mene bavi administriranjem mreza i web sajtova. Nasao je klijente do kojih moze da hoda. Na to sam mislio. Ja sam mogucnost da se krecem kad hocu resio na drugi nacin.

Znaci, svako da sebi stvori svet u kome moze da ide sto je moguce vise peske. Onda ce javni prevoz biti prazniji za one koji stvarno moraju da ga koriste. Onda ce i putevi biti prazniji za automobile i one koji stvarno moraju da ih koriste. Automobili stvaraju u nama lenjost i unistavaju zdravlje. Automobili podsticu ljude da kupuju u hipermarketima, a ne malo skuplju robu kod lokalnih ponudjaca. Ljudi stede, vode decu u soping da bi isli kolima u Grcku. A ne, ja hocu da zivim ovde i sada, ne za godisnji odmor. Neka svakome svaki dan bude kao da je na odmoru! Neka vam komsija koji drzi mini market bude bogat. Svojim paternom trosenja moramo pomoci svoje komsije, a ne neke daleke korporacije.

Zamislite kad bi po obodima centra ljudi mogli da uzmu opstinski trotonet ili bicikl, kao nekada u Amsterdamu.

Ali najvaznije je iskljucivanje potrebe da dnevno migriraju. Zatso neke firme ne bi otvorile odeljenja u barakama kraj Pancevackog mosta. Time bi oni koji zive u Borci bili spaseni od odlaska u Centar. Ljudi bi bili srecniji, manje vremena bi putovali. Ali sistem, matrica (matrix) nas nagoni da zivimo kao zivotinje vecno u strahu da li cemo stici na vreme.

Sto se tice doseljavanja u Beograd, voleo bih da se to zaustavi, ali merama kao sto je potpuno oslobadjanje od poreza ljudi koji zive recimo u Juznoj Srbji i svih koji zive iznad 400m nadmorske visine.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883041#p883041:2nkk0rr2 je napisao(la):
ink » Pet Sep 24, 2021 10:41 am[/url]":2nkk0rr2]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883034#p883034:2nkk0rr2 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 24 Sep 2021 11:29 am[/url]":2nkk0rr2]Ja ja, cmizdr kenjr... nego, i dalje čekam da mi odgovoriš na pitanja od pre nedelju dana:
1) koliko godišnje pešaka u Beogradu pogine od automobila?
2) koliko života ti i ostali levaci ovde mislite da spasite usporavanjem celokupnog grada na 30 km/h?
3) da li ste vi nesrećnici uopšte svesni zbog čega je Pariz osakatio svoje brzine na ulicama?

2) Ja mogu za sebe da kažem da nisam ni u jednom trenutku predložio da se ceo grad uspori na 30 km/h. Ako neko jeste, onda mogu otvoreno da kažem da se sa tim ne slažem. Možda ako neko za to ponudi neke baš čvrste argumente ali ih do sada nisam video/čuo.

* Pošto vidim da voliš javni prevoz, da ga koristiš i da ga braniš (što svakako punim srcem podržavam), mali podsetnik - javni prevoz je spor i nepouzdan prvenstveno zbog toga što ulice deli sa velikim brojem automobila.

Znam da nije realisticno, ali moj argument da se ceo beograd uspori na 30 km/h je jednostavno povezan sa ekologijom i sigurnoscu. Ja smatram da su automobili vozilo od 20og veka, i da nemaju mesto za buducnost. Jer zagadjuju, i unistavaju gradove. I ne podrzavam elektricne automobile isto, jer imas iste probleme kao i normalan auto, a to je da odizuma previse prostora u gradu i ugrozava pesake i bicikliste.

Jednostavno, moja vizija grada je jedan gde deca mogu da se slobodno krecu i setaju po ulicama, voze bicikle, trotinete, i da bake i dede isto mogu. Ako oni mogu se setati gradom i osecati se sigurno, onda to znaci da je grad zaista bezopasan i siguran.

Mislim da to sto automobili imaju mogucnost da voze iznad 30 km na sat, ne znaci da oni imaju pravo da voze brze u gradu. Automobili mogu da voze i 150 kilometra na sat, zasto ne bi pustili da oni voze onda 150 kilometra na sat, jer imaju takvu mogucnost? To se ne radi, jer ljudi shvacaju da grad nije samo napravljen za automobile i da nije sigurno. A moja vizije je jednostavno da ogranicenje mora da bude niza, do 30 kilometra, jer kao sto je onaj koj je poceo ovu temu dobro rekao, ako te auto udari a vozi 30 kilometra, vrlo su male sanse da pogines.

To bi bio moj argument, zasto za ceo grad treba da vazi ogranicnje 30 kilometra na sat.

Mislim da bi isto to privuklo puno turista i stranih gradjana, koji bi voleli da zive u takvom gradu gde pesaci i biciklisti imaju prednost, a automobili ima sto manje.

Buducnost rada je 'work remote', gde se radi od kuce. Tako da ce gradovi da se bore da privucu sto vise ljudi. Ako beograd hoce da privuce i zadrzi ljudi da zive u njemu i da iz njega rade, onda mora da stvori atraktivan grad za ljude. A to nije jedan gde automobili imaju prednost.
 
Da vidim jesam li dobro razumeo...

U gradu gde pešački tokovi i površine izgledaju ovako (3 od 4 fotografije sam ja napravio):
BG.jpg


Neki ljudi, sa ove teme, bi da rešavaju ove probleme kažnjavanjem svakoga koga prevozi motorno vozilo (bilo privatno ili javni prevoz).
A zašto? Da bi spasili, ni manje ni više, nego 20 pešaka koji godišnje poginu u Beogradu od vozila. A od tih 20, njih 15 tako što na svoju ruku bandoglavo i nehajno pretrčavaju autoput ili neku magistralu van pešačkog ili usred krivine.


Sjajno.
roto.jpg


A ovo za ''remote work'', iliti da prevedemo na naš jezik, koji ima adekvatan prevod - RAD OD KUĆE... Prvo, koncept rada od kuće nije nikakva svetla budućnost, nego jedan sumoran i degenerativni produkt manitog kapitalizma, korporatokratije i modernog robovlasništva, koji je poturen i forsiran ljudima sada useld Korona histerije. I koji je izuzetno štetan po ljude, zato što ne samo da onda donose posao u svoju dnevnu i spavaću sobu, rade faktički po ceo dan i žive svoj posao, nego povrh toga se ubijaju dnevne rutine, socijalizacija i izlazak u svet svakog dana. Nešto što je činilo svakodnevnicu ljudi više vekova unazad.

Jedini kojima rad od kuće odgovara su poslodavci, koji prodaju to svojim radnicima kao vrhunac slobode, da bi uštedeli i da ne bi morali da im obezbede kancelarije, kolege, pribor... nego im prebace sve troškove na njihovo domaćinstvo, plate im ostave iste ili pak smanje (jer kao, radiš od kuće, budi srećan što uopšte imaš istu platu...) a posao se pretvori u ''člana porodice'' i deo inventara. Jer ne postoji fiksno radno vreme i jasna granica od kad do kad se radi, nego se protura ta neka ideja da treba radnik da bude ''na kanapče'' non stop.

Od radnika, taj model može da odgovara samo nekolicini, možda 10% ljudi, samotnjaka ili introverta, kojima ne smeta da mešaju privatan i poslovni život a i inače ne vole da se socijalizuju, pa im čamljenje u kući i život za posao odgovara. Većini ostalih - to je spor ali siguran put u ludilo i otuđenost. A svet je već bio dovoljno lud, depresivan i otuđen i pre Korone i poplave ''radnika od kuće'' i Korona strašljivaca. A sada bi pojedinci da to šire još malo, ne bi li se otuđene anestezirane mase koje se plaše već i izlaska na sunce, još malo prikovale za dom i počele da žive svoj posao.


A drugo, ideja da treba da se masovno prelazi na ''rad od kuće'' da bi se raskrčile gužve po gradu, ili sprečile pogibije 15 bandoglavih pešaka, je u rangu ideje da treba svi da se tuširamo hladnom vodom da bismo pomogli smanjenju energetske potrošnje i topljenju glečera. Ono - niđe veze...

Ali eto, sad su popularne te sumanute i ekscentrične ideje. Što luđe, to popularnije. Što veći nonsens, to će deo naivaca jače zagristi udicu.
 
P.S.

Motorna vozila će postati prošlost onda kad teleport postane tehnologija dostupna svakom prosečnom domaćinstvu.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=_0WZQTf1mJE[/youtube]
 
Vrh