Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Po mom mišljenju ako investitor nije prekršio neki zakon, već je iskoristio rupu u njemu - ja ga ne krivim.

Papirološki je vrv sve čisto, a da li je dat neki mito prlikom tendera, to je nešto što je veoma teško dokazivo, a i normalno je u svakom poslu, u svakoj zemlji. Kod tog mita je razlika samo u količini novca i načinu na koji se to radi (slično kao i sa lobiranjem u SAD)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=859902#p859902:2jh52oqq je napisao(la):
astrodule » Sre Jun 23, 2021 1:07 pm[/url]":2jh52oqq]Po mom mišljenju ako investitor nije prekršio neki zakon, već je iskoristio rupu u njemu - ja ga ne krivim.

Papirološki je vrv sve čisto, a da li je dat neki mito prlikom tendera, to je nešto što je veoma teško dokazivo, a i normalno je u svakom poslu, u svakoj zemlji. Kod tog mita je razlika samo u količini novca i načinu na koji se to radi (slično kao i sa lobiranjem u SAD)

Samo neka oni gaze po leđima običnih građana. I investitori i grad i država. Da nije tih građana, niko od njih ne bi ni prosperirao. Tako da samo udri.
 
Građani moraju da shvate da nešto suštinski mogu da promene samo na izborima ili revolucijom. Pisanjem po internetu ništa suštinski neće promeniti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=859397#p859397:1bww1eb3 je napisao(la):
Homer Jay » Pon Jun 21, 2021 8:57 pm[/url]":1bww1eb3]Svojedobno kad je parcela u Bloku 37 prodata "Durstu" bila je najvljena izgradnja garaže. Pazite, to je početak 2008. godine, pre 13 *ebenih godina!!!

Meni se čini da situacija sa ovom zgradom u Bloku 37 demaskira jedan drugi veliki problem koji imamo u Beogradu, a to je netransparentnost donošenja odluka, konkretno izmene planskih dokumenata.

Jer, svako će (poput mene večeras) lako moći da "izgugla" vest iz 2008. da je plac prodat "Durstu" da tu gradi garažu.

Verovatno su je i neki od stanara koji danas protestuju, tada videli i pročitali.

Možda su i neko vreme zagledali plac u iščekivanju početka radova.

Možda su posle nekog vremena pomislili da je ipak reč o još jednom propalom projektu i lažnoj najavi, što je tako uobičajeno za grad Beograd.

Možda su na kraju jednostavno zaboravili na to, uprkos tabli koja ih već godinama stidljivo upozorava da tu ne parkiraju, jer je reč o privatnom posedu.

Ali ono što je gotovo nemoguće izguglati - a verujte mi, pokušavao sam, i obično se snalazim da izbunarim svakave gluposti - jeste kada je tačno promenjen Plan detaljne regulacije za Blok 37, i kada je odlučeno da se umesto garaže pravi osmospratna poslovna zgrada.

Ono što je kasnije usledilo - izdavanje lokacijskih uslova (2016. godine), izdavanje građevinske dozvole (2018. godine), prijava radova (takođe 2018. godine) je već moguće naći, ko zna gde treba da traži. Ali tada je već izmenom planskog dokumenta sve bilo pripremljeno za izgradnju poslovne osmospratnice.

Advokati investitora kažu - plan je bio na javnom uvidu i građani su tada mogli da se bune. Ali ono što nam advokat nije rekao jeste da se javni uvid u izmene planskog dokumenta obično oglasi u nekim dnevnim novinama i na sajtu grada, na mestu toliko skrovtom da ga Vesić, a i onomad Đilas, teško mogu pronaći u dva, tri klika.

Ukoliko imaju i sreće da pronađu oglas, moraće malo da se snađu sa terminologijom, jer bi verovatno pisalo: "Gradska uprava Grada Beograda, Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove, oglašava javni uvid u izmene i dopune Plana detaljne regulacije radi izgradnje poslovnog objekta na KP 1234, KO Novi Beograd"

I onda ti češi glavu šta je "KP 1234", šta je "KO Novi Beograd", a šta uopšte "Plan detaljne regulacije"???

No, čak i ako uspeš da dešifruješ - doznaćeš da je javni uvid u izmene i dopune planskog dokumenta omogućen pet radnih dana u podrumu gradske uprave u 27. marta, od 9 do 15 časova, gde ćeš verovatno zateći neke papire zalepljene na panoe, i gde su neka polja obojena u neke boje, i gde pišu neke oznake tipa "Poslovni objekat, 2Po+P+8+Ps", i gde ti opet ništa neće biti jasno.

Ako ipak uspeš da dešifruješ plan i shvatiš šta planiraju da grade, onda moraš da podneseš pismenu primedbu koja će verovatno biti ekspresno odbijena i "zdravo, đaci" - niče ti zgrada prekoputa!

Doduše, poslednjih godina su se stvari malo promenile nabolje. Sada je javni uvid u izmene planskih dokumenata i nova planska dokumenta uglavnom moguće obaviti onlajn, ali ta dokumenta i dalje nisu baš "user friendly", a i primedbe je i dalje moguće podneti samo fizički u podrumu gradske uprave, i one i dalje najčešće budu ekspresno odbijene.

Druga stvar, koja je ponajviše pomogla da ti procesi u novije vreme ipak budu koliko-toliko transparentiji, je ta što danas imate ekipe frikova koje prate sve te stvari, počevši od nas na ovom forumu, preko raznih lokalnih inicijativa (Ministarstvo prostora, Ne davimo Beograd i sl), pa do opozicionih političkih stranaka koje su naučile da reaguju pre nego što bager dođe da kopa.

I očekujem da će se sada javiti pojedini drugovi forumaši da me prosvetle kako je dužnost građana u 21. veku da znaju da se informišu o izmenama planskih dokumenata. :grand:

I jeste, u pravu su. Ali je za to ipak potreban partnerski odnos sa donosiocima odluka, a meni se i dalje čini da se "foteljaši" trude da se odluke provlače "ispod žita", i da se uključivanje građana destimuliše (osim kada je reč o organizvanim lažno-aktivističkim partijskim tribinama, ili besmislenim, populističkim participacijama građana poput glasanja za boju autobusa, boju sedišta u tramvajima, izgled maske metro voza i sl).

Pritom, ja zaista ne mislim da građani o svemu treba da imaju poslednju reč, niti mislim da se za sve morakju raspisivati nekakvi lokalni referendumi.

Građani su npr. u prigradskim naseljima dobili "carte blanche" da pokažu koliko se razumeju i u arhitekturu i u urbanizam, i kada bismo ih o svemu pitali, ubrzo bi nam ceo grad izgledao kao Kaluđerica (a mnogi krovovi, balkoni, sutereni, dvorišta, trotoari, bašte itd. u "staaaarom, građanskom Beogradu" su već "pokaluđeričeni" odavno).

Najkonstruktivniji način građanske participacije je, po mom mišljenju, organizvanje radionica. Čak i onlajn. Gde bi građani svoje potrebe komunicirali sa urbanistima i arhitektama, koji bi im onda lepo objasnili šta može, šta ne može, i gde su granice kompromisa (jer građani često imaju paradoksalne zahteve, npr. da se istovremeno na vrlo ograničenom slobodnom prostoru poveća broj parking mesta, ali i da se povećaju zelene površine).

Isto tako, informisanje građana mora biti bolje. Oglasi o javnom uvidu u izmene planskih dokumenata bi, u saradnji sa skupštinama stanara, morali da budu postavljeni u zgrade u neposrednom komšiluku predmeta plana.

A budući da smo ipak u 21. veku, i da predsednica Vlade navodno drži digitalizaciju visoko na listi prioriteta, zar ne bi bilo bolje da se sajt grada unapredi u jedan servisni portal, sa mobilnom aplikacijom lakom za korišćenje, gde bi građani, razumljivim jezikom, bili obaveštavani o svim odlukama važnim za grad, a posebno za njihov komšiluk (mejling liste, push notifikacije i sl).
Moje skromno mišljenje da je ovo jedan od najboljih komentara koji opisuju trenutno funkcionisanje "javnog uvida". Mnogo učesnika ovog foruma, zastupaju iluzionističku pretpostavku da u Srbiji institucije rade u korist građana, sa najboljom željom (ako ne i delom), ali situacija je upravo suprotna. Građani traže način da se suprostave institucijama koje bi trebalo da rade u njihovom interesu, što je samo po sebi apsurd.
Za ove iz Bloka 37, spustili ste priču na parking, ali to nije jedina tema. Takva "zidina", ili "monstrum zgrada" kako je zovu, ne utiče prevashodno na parking, već na protok vazduha u unutrašnjosti bloka, zbog čega se i u drugim sličnim blokovima sa lamelama (38, 33), inspekcije sprečavale nezakonita pregrađivanja u "poslovni prostor" 90ih. Neki očigledno pametniji ljudi su projektovali blokove sa lamelama i "prolazima" kroz zgrade koji su omogućavali cirkulaciju vazduha. To su i inspekcije 90ih koristile prilikom naređenja za rušenje bespravno podignutih "lokala". Šta se desilo u međuvremenu, vazduh cirkuliše na drugi način ili to samo više nije bitno.
Na sve to ostaje staro pitanje za grad: kada prodaju uređene parcele, od tog novca pripremaju nove parcele gde?
 
И други дан преговора није прошао успешно, али су дати неки предлози од стране инвеститора, а и станара (представника) блока 37. За сад сви радови се неће даље настављати, а станари неће да одржавају протесте. Тражи се одговарајуће решење.

Сам инвеститор је понудио једно решење, а то је да се смањи број спратова, који је одговарајући према урбанистичком плану из 2016.године, с тим да разлику између спратности инвеститору надокнади Град Београд. О смањењу спратности сам баш писао-напоменуо пре неки дан, као једно од могућих решења.

Такође инвеститор је изнео и једну понуду за оне станаре који се не слажу са понуђеним. А то је да он купи станове свих тих станара, наравно уколико су исти спремни да их продају.

Станари су дали предлог тј. да решење буде такво да ова површина остане каква и јесте, зелена површина! Наравно станари претерују поприлично и од овог „предлога“ неће бити ништа. Уосталом имају са друге стране те зграде прилично велики парк са доста мобилијара за дечицу, који је пре три године обновљен. Постављао сам слике парка на теми „Паркови“, кад је исти отворен.

Чланак из Новости:

ЈОШ БЕЗ ДОГОВОРА У БЛОКУ 37: Весић - И даље молим обе стране да се уздрже од активности
Г. Н.
23. 06. 2021. у 22:03


НИ други дан разговора представника станара Блока 37, инвеститора који гради пословни објекат и заменика градоначелника Горана Весића, није прошао успешно.
https://www.novosti.rs/c/beograd/vesti/ ... aktivnosti
 
Гага":3q1c3ad8 je napisao(la):
И други дан преговора није прошао успешно, али су дати неки предлози од стране инвеститора, а и станара (представника) блока 37. За сад сви радови се неће даље настављати, а станари неће да одржавају протесте. Тражи се одговарајуће решење.

Сам инвеститор је понудио једно решење, а то је да се смањи број спратова, који је одговарајући према урбанистичком плану из 2016.године, с тим да разлику између спратности инвеститору надокнади Град Београд. О смањењу спратности сам баш писао-напоменуо пре неки дан, као једно од могућих решења.

Такође инвеститор је изнео и једну понуду за оне станаре који се не слажу са понуђеним. А то је да он купи станове свих тих станара, наравно уколико су исти спремни да их продају.

Станари су дали предлог тј. да решење буде такво да ова површина остане каква и јесте, зелена површина! Наравно станари претерују поприлично и од овог „предлога“ неће бити ништа. Уосталом имају са друге стране те зграде прилично велики парк са доста мобилијара за дечицу, који је пре три године обновљен. Постављао сам слике парка на теми „Паркови“, кад је исти отворен.

Чланак из Новости:

ЈОШ БЕЗ ДОГОВОРА У БЛОКУ 37: Весић - И даље молим обе стране да се уздрже од активности
Г. Н.
23. 06. 2021. у 22:03


НИ други дан разговора представника станара Блока 37, инвеститора који гради пословни објекат и заменика градоначелника Горана Весића, није прошао успешно.
https://www.novosti.rs/c/beograd/vesti/ ... aktivnosti
Mislim da je smanjenje spratnosti kao rešenje za stanare prihvatljivo samo ako se postojeća građevinska dozvola poništi, a izda nova po novom GUP-u. A ponuda investitora je na "majke mi" napravićemo manje spratova, ali nećemo da poništavamo građevinsku. A svi znamo šta se u takvim situacijama dešava...

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Било би то поприлично папрено за град, а онда неко ко живи нпр. на Бановом брду може да постави питање: Зашто то да се плаћа од мојих пара?
 
Пантограф":1zylw9tz je napisao(la):
Било би то поприлично папрено за град, а онда неко ко живи нпр. на Бановом брду може да постави питање: Зашто то да се плаћа од мојих пара?
Interesantno je kako su ljudi osetljivi kako nadležni upravljaju njihovim novcem, naručito što u to upravljanje novcem nemaju ama baš nikakvog uvida niti su ikada imali. Niti će ikada imati, barem ne u Srbiji.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860123#p860123:28i1y3ts je napisao(la):
Пантограф » Чет Јун 24, 2021 8:43 am[/url]":28i1y3ts]Било би то поприлично папрено за град, а онда неко ко живи нпр. на Бановом брду може да постави питање: Зашто то да се плаћа од мојих пара?

Зато што је то цена неквалитетне власти коју генерално сви грађани морају да плате што су је бирали или што је толеришу

Увек се одштета Града плаћа од наших пореза, зато је важно да нико од нас не допусти да се овакве ствари уопште омогуће да не би накнадно плаћали
 
Тачно. Треба подмирити од оних који су омогућили та муљања са пренаменом и са плановима, али не би имали да плате за сва злодела.
 
Juce u politici sam procitao da je predstavnik investitora rekao da su spremni da otkupe stanove ukoliko stanari zele?!
 
Није ништа чудно: не би бацили те станове у ђубре. Нашли би се купци. Али, станари тако нешто масовно да учине обично не желе.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860147#p860147:33883n1z je napisao(la):
Пантограф » Čet Jun 24, 2021 10:05 am[/url]":33883n1z]Није ништа чудно: не би бацили те станове у ђубре. Нашли би се купци. Али, станари тако нешто масовно да учине обично не желе.

To je dobra ponuda, evo ja prodajem stan od 62 kvadrata za 300k evra investitoru ako je zainteresovan :sesir:
 
Smanjenje spratnosti bi bilo dobro samo za one stanare na krajnjim spratovima, znaci koristi bi imali oni koji zive na dva-tri zadnja sprata a oni ispod zna se....Nema drugog resenja osim dva, znaci ili da se odustane od gradnje i investitoru dodeli druga lokacija ili da se zgrada izgradi po projektu. Otkup stanova je tek ludilo samo po sebi.
 
Interesantno je da se neko drugi optuzuje da je pohlepan i gleda samo profit(zli investitor), a evo vidim da stanovnici pristaju da prodaju svoj stan, ali za 5000 e po kvadratu. Kako se to zove, mozda isto pohlepa. Znaci za debele pare i licnu korist bi prodao taj tvoj javni interes i brigu o gradu kao celini o kojoj se trubi na sav glas. Pa to samo potvrdjuje da su svi ljudi isti, pitanje je samo ko ima mogucnost da nesto prigrabi za sebe.
 
Ja pre gledam na to da namerno traže visoku cenu, jer znaju da investitor neće pristati. A i što su oni gori i alavi, a nije država koja prodaje stanove u BNV čak i za 10.000€ po kvadratu, a ti stanovi nisu ništa bolji po kvalitetui ostalom od tih na NBG.
 
Аман, добро, свако би продао стан за 5.000 по квадрату - који је резон да не прода? - само кад би то могло.
 
Realno tu vredi kvadrat 1500-1600 u vrh glave.
Sumnjam da bi i toliko dali, ima tu dosta stanova, treba milione iskesirati odmah.....al dzabe pricamo, nece nikad pristati stanari niti bi investitor dao trzisnu cenu
 
Investitor ne bi dao (niti platio) nikakvu cenu, već Grad Beograd. Grad Beograd je taj koji je prekršio javni interes, dozvolivši da se uopšte desi ovakva situacija. Pošto Grad Beograd raspolaže novcem javnosti, trebalo bi i da štiti interese te iste javnosti. Zato, meni smeta što se ovde pominju samo interesi stanara prve komšijske zgrade. Meni, kao delu javnosti, takođe smeta takvo budženje. Zato mi je potpuno neprihvatljivo rešenje da neko našim novcem kupi nečije stanove, i onda svejedno izgradi nabudženu zgradu, kojoj tu nije mesto. Znači, duplo golo.

Jedino prihvatljivo rešenje jeste da se preinači dozvola, i da se izgradi trospratna zgrada, a da se investitoru nadomesti šteta, tako što će sva odgovorna lica grada Beograda koja su učestvovala u izdavanju dozvole, imati obuvstavu zarade do kraja života. Na taj način bi se nadoknadilo možda oko 10% štete, a ako ta odgovorna lica budu tokom istrage sarađivala sa državnim organima, i na taj način pomognu da se dođe do potpune istine, onda se i taj deo može razmotriti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860207#p860207:17lpgswp je napisao(la):
solecar » Čet Jun 24, 2021 2:37 pm[/url]":17lpgswp]Ja pre gledam na to da namerno traže visoku cenu, jer znaju da investitor neće pristati. A i što su oni gori i alavi, a nije država koja prodaje stanove u BNV čak i za 10.000€ po kvadratu, a ti stanovi nisu ništa bolji po kvalitetui ostalom od tih na NBG.

Ja hocu da kazem da svaki javni interes, svaka prica o zajednici pada u vodu kad se ukaze prilika za grabljenje dobrih para. I tu nema razlike izmenju vlasti, stanara, investitora. Pa 95 posto stanara ne bi videlo problem, ni u parkiranju, ni u haosu koji bi nastao, samo kad bi im tutnuli dovoljno novca u dzep. Razlika izmenju postenih i nepostenih je uglavnom u tome jer ovi kvazi posteni nisu imali priliku da pokazu svoje nepostenje, pa su zato kao posteni i odgovorni prema drugim clanovima drustva.
Evo recimo da je 5000e po kvadratu i investitor nekim cudom pristane, nemoj mi reci da bi postenjacine odbile ponudu jer draza je livada ispred zgrade od kesa.
Ima stvarno ljudi koji se bore za bolje sutra iz principa, ali takvi obicno stoje sa barjakom ispred skupstine i nemaju prebijene pare u dzepu, jer su 99 % ljudi generalno uvek na strani licnog interesa.

Evo da rezimiram
Odnos vlast / investitor: mozes ovde da gradis i rafineriju, samo mi tutni kovertu u dzep.

Odnos vlasnici stanova / investitor: mose ovde da gradis i rafineriju, samo mi daj za stan 3x vise nego sto vredi.

Pa gde je razlika u karakteru, ja je ne vidim. Izdao bi svako koliko vidim za licni interes.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860203#p860203:2e5368mv je napisao(la):
shadestudio » Čet Jun 24, 2021 2:31 pm[/url]":2e5368mv]Interesantno je da se neko drugi optuzuje da je pohlepan i gleda samo profit(zli investitor), a evo vidim da stanovnici pristaju da prodaju svoj stan, ali za 5000 e po kvadratu. Kako se to zove, mozda isto pohlepa. Znaci za debele pare i licnu korist bi prodao taj tvoj javni interes i brigu o gradu kao celini o kojoj se trubi na sav glas. Pa to samo potvrdjuje da su svi ljudi isti, pitanje je samo ko ima mogucnost da nesto prigrabi za sebe.

Samo dokazujem besmisao investitorske ponude :) Mislim ta ponuda je ista u rangu ponude -> a šta mislite da mi vas isplatimo i srušimo vašu zgradu, pa onda izgradimo našu, a na mesto vaša napravimo parking ;-)

Inače raspitaj se koje cifre se traže na sajmištu za otkup....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860228#p860228:1mjae3gv je napisao(la):
shadestudio » Čet Jun 24, 2021 3:47 pm[/url]":1mjae3gv]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860207#p860207:1mjae3gv je napisao(la):
solecar » Čet Jun 24, 2021 2:37 pm[/url]":1mjae3gv]Ja pre gledam na to da namerno traže visoku cenu, jer znaju da investitor neće pristati. A i što su oni gori i alavi, a nije država koja prodaje stanove u BNV čak i za 10.000€ po kvadratu, a ti stanovi nisu ništa bolji po kvalitetui ostalom od tih na NBG.

Ja hocu da kazem da svaki javni interes, svaka prica o zajednici pada u vodu kad se ukaze prilika za grabljenje dobrih para. I tu nema razlike izmenju vlasti, stanara, investitora. Pa 95 posto stanara ne bi videlo problem, ni u parkiranju, ni u haosu koji bi nastao, samo kad bi im tutnuli dovoljno novca u dzep. Razlika izmenju postenih i nepostenih je uglavnom u tome jer ovi kvazi posteni nisu imali priliku da pokazu svoje nepostenje, pa su zato kao posteni i odgovorni prema drugim clanovima drustva.
Evo recimo da je 5000e po kvadratu i investitor nekim cudom pristane, nemoj mi reci da bi postenjacine odbile ponudu jer draza je livada ispred zgrade od kesa.
Ima stvarno ljudi koji se bore za bolje sutra iz principa, ali takvi obicno stoje sa barjakom ispred skupstine i nemaju prebijene pare u dzepu, jer su 99 % ljudi generalno uvek na strani licnog interesa.

Evo da rezimiram
Odnos vlast / investitor: mozes ovde da gradis i rafineriju, samo mi tutni kovertu u dzep.

Odnos vlasnici stanova / investitor: mose ovde da gradis i rafineriju, samo mi daj za stan 3x vise nego sto vredi.

Pa gde je razlika u karakteru, ja je ne vidim. Izdao bi svako koliko vidim za licni interes.

Da li je realno da investitor otkupi sve stanove u toj zgradi? Ako jeste, onda je i ta ponuda realna. A nije realno. Ova nepristojna ponuda više ima svrhu da razjedini stanovnike i razbije taj neki udruženi otpor.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860233#p860233:2ands1lj je napisao(la):
savoir28 » Čet Jun 24, 2021 3:57 pm[/url]":2ands1lj]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860228#p860228:2ands1lj je napisao(la):
shadestudio » Čet Jun 24, 2021 3:47 pm[/url]":2ands1lj]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860207#p860207:2ands1lj je napisao(la):
solecar » Čet Jun 24, 2021 2:37 pm[/url]":2ands1lj]Ja pre gledam na to da namerno traže visoku cenu, jer znaju da investitor neće pristati. A i što su oni gori i alavi, a nije država koja prodaje stanove u BNV čak i za 10.000€ po kvadratu, a ti stanovi nisu ništa bolji po kvalitetui ostalom od tih na NBG.

Ja hocu da kazem da svaki javni interes, svaka prica o zajednici pada u vodu kad se ukaze prilika za grabljenje dobrih para. I tu nema razlike izmenju vlasti, stanara, investitora. Pa 95 posto stanara ne bi videlo problem, ni u parkiranju, ni u haosu koji bi nastao, samo kad bi im tutnuli dovoljno novca u dzep. Razlika izmenju postenih i nepostenih je uglavnom u tome jer ovi kvazi posteni nisu imali priliku da pokazu svoje nepostenje, pa su zato kao posteni i odgovorni prema drugim clanovima drustva.
Evo recimo da je 5000e po kvadratu i investitor nekim cudom pristane, nemoj mi reci da bi postenjacine odbile ponudu jer draza je livada ispred zgrade od kesa.
Ima stvarno ljudi koji se bore za bolje sutra iz principa, ali takvi obicno stoje sa barjakom ispred skupstine i nemaju prebijene pare u dzepu, jer su 99 % ljudi generalno uvek na strani licnog interesa.

Evo da rezimiram
Odnos vlast / investitor: mozes ovde da gradis i rafineriju, samo mi tutni kovertu u dzep.

Odnos vlasnici stanova / investitor: mose ovde da gradis i rafineriju, samo mi daj za stan 3x vise nego sto vredi.

Pa gde je razlika u karakteru, ja je ne vidim. Izdao bi svako koliko vidim za licni interes.

Da li je realno da investitor otkupi sve stanove u toj zgradi? Ako jeste, onda je i ta ponuda realna. A nije realno. Ova nepristojna ponuda više ima svrhu da razjedini stanovnike i razbije taj neki udruženi otpor.

Takodje, ponuda da se otkupe (svi) stanovi u staroj zgradi govori i o tome da toj novoj zgradi nije mesto tu...
 
Људи, то није реално због становишта станара, који сигурно неће сви хтети да продају стан - да је друкчије, лако би ишле реконструкције старих насеља у Београду, а не иду - иначе са позиција инвеститора, то је сасвим реално. Јербо, он може после те станове лако и брзо да прода (купцима, парадоксално, неће сметати нова зграда, што је и логично: они на том месту не губе сунчеву светлост коју никад нису ни имали). И ту би имао мали губитак - а можда и не би, ако би уложио у зграду.

Нису у питању дунстери, него професионалци у области некретнина. Зато нити износе нереалне предлоге, нити ће их Весић завести својим опсенарством.
 
Vrh