Šta je novo?

Dedinjske vile

.:Aleph:.

Intermediate
Učlanjen(a)
03.09.2010.
Poruke
253
Pohvaljen
9
Nažalost, nemam neke slike niti informacije o njima da podelim, no zanimalo me je mogu li se na internetu na sajtovima nekih arhitekata ili građevinskih firmi pronaći neki noviji projekti? Ili još bolje nešto više o starijim kućama, možda u nekim knjigama?

Da li je po Dedinju dozvoljeno fotografisanje i ako jeste, u kojim delovima?
 
ја само знам да некад прођем па налетим на неке супер куће, заиста квалитетне и савремене за наше услове. Ал то нико не објављује јер власници желе тајност.
 
Nisu valjda te kuće vojni objekti pa da ne smeju da se fotografišu.
 
hobotnica":3vf9dr8n je napisao(la):
Nisu valjda te kuće vojni objekti pa da ne smeju da se fotografišu.
Na Dedinju su najzanimljiviji i najlepši upravo vojni i državni objekti :)
Predsedničke i kraljevske rezidencije, dvorovi...
Bilo bi lepo da može neko da postovi i slike i planove tih rezidencija, svako bi voleo da tako nešto sagradi poput rezidencije "MIR" i još nekih rezidencija u Užičkoj ulici...
 
Mene na Dedinju nervira uzasno isprekidana mreza ulica sa raznim cor-sokacima, krivudavim ulicama koje se provlace oko kuca koje kao da je neko bacao iz aviona. Na Senjaku je malo bolje ali i dalje dosta problematicno, tako da je po meni u sustini Vozdovac tamo negde oko Koste Jovanovica najvise "classy" komsiluk u gradu tog tipa. OK i delovi Neimara blizu hrama bi bili "to", ali taj deo ubrzano djiklja u vis i gubi "taj" smek.

Dedinje je mesavina drzavnih palata-tvrdjava pored kojih je neprijatno i proci, poseleratnih visespratnica kojima tu nije mesto, tajkunskih nakaza, lepih predratnih kuca, par lepih novijih kuca koje je zidao ko zna ko, i cumeza kojima opet tu nije mesto. Vise statusni simbol nego prijatno mesto za zivot, niti nesto narocito prijatno za oko.
 
Imam osećaj, a nešto nisam baš siguran da bih se usudio da ga potvrdim ili opovrgnem, da kada bih izvukao fotoaparat da slikam bilo šta, od, recimo, indonezijske ambasade do neke kuće u Tolstojevoj ili Ul. Augusta Cesarca, neko bi me momentalno ustrelio. :D :|

Ima tamo svakakvih građevina i baš me čudi što nije napravljena neka monografija o nekim bar delom arhitektonski vrednim objektima u tom delu grada.

Čak ni na sajtovima nema ništa. Na sajtu Muzeja istorije Jugoslavije ne postoji ni nekakav kratak opis vile „Mir”, kamoli slika. A ona je deo njihovog kompleksa, odnosno zgrada kojima upravljaju. Na sajtu OEBS-a za Srbiju, a mislim da je sedište u jednoj polupalati tamo negde na početku Bulevara kneza Aleksandra blizu Botićeve ulice, nema ništa o toj građevini.

Čini mi se da je na jednom sajtu, SkyScareperu ili sličnom, neko postavio sliku vile porodice Karić ili slično, na šta su ljudi u neverici povikivali kako je neko to uopšte smeo da uradi i da je čudo da nisu bili privedeni, tako nešto. Odnosno, mislim da se radilo o kapiji.
 
Johnny, kad spominješ taj deo Neimara, misliš li na deo npr. od Nebojšine do Čuburske, Rankeova i sl. ulice?
 
Na internetu se mogu naći neke slike, npr. predsednička rezidencija

pol-vila_620x0.jpg


Mala slika vile u Užičkoj 23

Uzicka_23_2.jpg


Još jedna predsednička

dedinje-predsednicka-rezidencija.jpg


Karić, Užička 33

karic-vila-uzicka33.jpg


Karić

2.jpg
 
Moja omiljena zgrada, ili bar medju mojih licnih top 10 zgrada, u Beogradu se nalazi na Dedinju - radi se o rezidenciji Iranskog ambasadora.

Probacu da nadjem neku dobru fotku al, kao sto znate, zabrana fotografisanja to otezava.
 
Izgleda da je sve što se može naći lošijeg kvaliteta (ili je u pitanju stravično ružna kuća), no evo slike u okviru članka o vili „Mir”:

16319822324f18460f70481306455999_368x276.jpg
 
Zgrada gde su Iranci je vrh! I naravno da se na Dedinju moze normalno slikati. Dobro osim Uzicke ali i tu moze na nekim mestima. Pravio sam mini reportaze na SSC-u a kad uradim sledecu kacim i ovde naravno.
 
Претпостављам да је ово та резиденција амбасадора Ирана на почетку Ужичке :kk: :

iranci.jpg


А ово је палата у Булевару кнеза Александра у којој је седиште ОЕБС-а:

oebs2.jpg
 
Tacno, a pored Iranaca u cosku su kancelarije UN-a.
A levo od OEBS-a je trenutno u izgradnji jedna zanimljiva kuca.
 
Дедињац":34gblhlg je napisao(la):
А ово је палата у Булевару кнеза Александра у којој је седиште ОЕБС-а:

Izgledala mi je mnogo lepše s ulice. Sada kada je vidim ovde, ne znam zapravo šta mi se tu svidelo.

:/
 
Ех, нисам баш морао да ти покварим утисак :) Истина, овако из ваздуха не делује као нешто посебно. Али, гледано са улице, ипак је једна од лепших зграда на потезу од Музеја "25. мај" до Драгише Мишовића. Ваљда томе доприноси онај контраст између увек тамно зелених четинара у дворишту и снежно беле фасаде у позадини. Ма има још много занимљивих кућа широм тог краја, махом предратних. Например, у Толстојевој постоји једна кућа у стилу Далеког истока. Скроз лудо изгледа. Па неколико вила које су ваљда под заштитом државе. Штета што је све то наружено кичом из 90-их и зидинама од 3 метра :violina:
 
He-he, ma nema veze, drago mi je da sam sada video celu 'siluetu'. Činilo mi se da ima i neku zanimljivu fasadnu plastiku, ali ne bi se reklo po snimku.

Takve su zapravo mene najviše i zanimale, kao ta 'dalekoistočna'. Ona se nalazi blizu preseka s Ulicom Milenka Vesnića?

Pre nekoliko godina Fondacija Karić izdala je knjigu Ljiljane Miletić-Abramović, vršioca dužnosti direktora Muzeja primenjene umetnosti, Arhitektura rezidencija i vila Beograda 1830-2000, ali ja nisam uspeo da je pronađem niti u jednoj knjižari. Moguće da se u njoj nalazi baš i ta kuća.

Ako neko na knjigu naiđe...

:cool:
 
Сигуран сам да је фасада занимљива, али птичја перспектива која нам је преко Bing Maps свима доступна нажалост није баш идеална за разгледање детаља.

Тако је, од ћошка са Миленка Веснића друга или трећа кућа са десне стране, када се иде ка Топчидерској звезди. Нашао сам и њу на Bing Maps али опет исти проблем, из ваздуха не делује ни изблиза толико добро као са улице. Волео бих да је усликам ако ускоро будем пролазио туда. Не верујем да игде у Београду, а можда и у целој Србији, постоји таква кућа :)
 
Super! :D Još kad Johnest_Hon objavi i svoju reportažu! Imaćemo krš materijala. :p Ja sam veoma zahvalan Bingu i na ovome, uopšte nisam znao da imaju ovakve slike i za Beograd. I tebi, naravno, što si mi to otkrio. Google bi mogao da poradi na tome.
 
Ма нема на чему, али заслуге припадају аутору и учесницима расправе на овој теми: http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?id=1614 :kk:
Тако сам прво сазнао за ову опцију на Бинг мапама, још док нисам ни био регистрован. Иначе је Београд тамо врло солидно урађен; недостају делови града у околини неких касарни и других војних објеката, али осим тога ја сам врло задовољан. Стекнеш неки сасвим другачији утисак о деловима града које си мислио да познајеш. Утисак који не мора увек да буде позитиван, али Боже мој :) Стварно су задали Гуглу домаћи задатак.
 
Ovo je neka novija strahota iz Tolstojeve, slika je iz Politike, iz članka o 'rezanju' struje dedinjskim vilama:

edb-deinje-foto-Z-KRSSLJANIN.jpg


A ovo, isto iz Politike, jeste vila Stevke Milićević, nalazi se u Užičkoj 54:

3.jpg
 
Šta je ovo što se gradi, odnosno na Bingovom snimku se gradi, možda je dosad i završeno, u blizini preseka Zaječarske i Užičke?
 
kopte3":2u2rsxj0 je napisao(la):
Neke starije slike Dedinja:


Хвала за слике!

На првој је трамвај 12 на последнњој станици на врху Драјзерове, десно је почетак Ужичке. Мислим да је ишао од Калемегдана. Читао сам негде да је на тој линији било велких проблема. Слабашни трамваји су тешко савладавали успон од Топчидера до Дедиња и неколико пута се десило да се преврну и сурвају низ улицу :( Након неколико оваквих несрећа, са трагичним последицама, трамваји су за свагда укинути са линије 12 и замењени аутобусима, још пре рата. Након рата број 12 је припао троли која је ишла до старе окретнице код Војне академије, а она је прерасла у оно што је данас 41.

На другој слици је почетак Булевара, код Белог двора.

На две сличице у дну је кружни ток код Драгише Мишовића (најежим се кад ми кажу "код Пинка" - Драгиша бре, какав црни Пинк ;) )

Ево и једна са форума Политикиног забавника. Ово се зове дрворед!

Untitled-1_0.jpg



.:Aleph:.":2u2rsxj0 je napisao(la):
Šta je ovo što se gradi, odnosno na Bingovom snimku se gradi, možda je dosad i završeno, u blizini preseka Zaječarske i Užičke?

То је нова кинеска амбасада, завршена је и усељена :)
 
O, kakav drvored! Champs-Élysées! :)

Kamo sreće da je neko nastavio u tom duhu. Ali ako je to iz 1939., odmah zatim dođe rat...

Nego, Dedinjac, znaš li ti gde se to nalazi kuća Vere Matović, »najskuplja estradna vila«, predratna kuća koju je pevačica kupila za tri miliona evra. Navodno se nalazi »u blizini grba Josipa Broza Tita«.

kuca-vere-matovic.jpg


Mislim da je jednom davno negde na SSC-u pomenuo i za koga je prvobitno ta kuća građena.
 
Vrh