Šta je novo?

Palata Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU)

Igor

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
10.01.2007.
Poruke
18.650
Pohvaljen
37.329
Izvor: Beobuild.rs

Rekonstrukcija zgrade SANU
SANU-zgrada-3-D-02bm.jpg


Rekonstrukcija jedne od najmonumentalnijih građevina sa početka 20. veka, palate Srpske akademije nauka i umetnosti, počeće naredne godine i obuhvatiće prvu veliku i temeljnu rekonstrukciju od njene izgradnje. Ovaj izvanredni primer domaćeg graditeljstva proćiće vrlo kompleksnu intervenciju i ozbiljne zahvate na praktično svim sklopovima enterijera i eksterijera. Ukoliko sve prođe kako je planirano, rekonstruisano zdanje biće otvoreno 2024. godine, odnosno na jubilarnu 100-godišnjicu izgradnje palate SANU. Autori idejnog rešenja projekta rekonstrukcije i dogradnje palate SANU su arhitekte Miodrag Mirković, Milan Rašković i Milan Lojanica, dok tehničku dokumentaciju izrađuje konzorcijum “Bureau Cube Partners” i “AG Institut” iz Beograda.

Projekat palate Srpske akademije nauka i umetnosti delo je arhitekata Andre Stevanovića i Dragutina Đorđevića, koji je nastao 1912. godine. Izgradnja je zaustavljena brzo nakon početka Prvog svetskog rata, a radovi su nastavljeni 1921. godine uz nešto izmenjeni projekat. Zgrada je preprojektovana sa komercijalnim prizemljem i stambenim jedinicama, a nakon otvaranja 1924. godine, prvo je izdavana neko vreme pre useljenja SANU. Objekat je još jednom devastiran tokom Drugog svetskog rata, kada su ga nemački vojnici koristili za odmor i zabavu, pa je 1949. godine doneta odluka o sanaciji i adaptaciji. Radovi su završeni 1951. godine, a projekat arhitekata Grigorija Samojlova i Đorđa Smiljanića konačno prilagođava i zaokruzuje funkcionalnu organizaciju objekta ka jedinstvenoj naučnoj nameni. Ukupna površina objekta iznosi oko 18.000 kvadrata, raspoređenih na četiri nivoa sa mezaninom (Po+Su+Ms+Mz+4+Pk) i sa tri ulične fasade.

Rekonstrukcija će obuhvatiti izgradnju novih temelja, izlivanja nosećih betonskih stubova i ojačanja, rekonstruckiju svih unutrašnjih instalacija, terasa i krova. Radovi na fasadi će pored sanacije obuhvatiti i vraćanje nekoliko originalnih elemenata, kojima će fasada dobiti izvorni izgled izgubljen tokom rekonstrukcije 1951. godine. To pre svega podrazumeva izgradnju kupole nesto drugačije geometrije i specifičnim dekorativnim elementima, ali i nadstrešnicu (markizu) iznad ulaza od kovanog gvožđa i stakla. Na nivou pešačke zone, biće vidljivi i posebno naznačeni radovi na temeljima, koji će u ovom slučaju podrazumevati iskopavanje i izgradnju novih temelja. Zbog toga će se oko objekta praviti iskop širine od 1 do 1.5 metra. Celokupna rekonstrukcija biće izvedena pod nadzorom Zavoda za zaštitu spomenika, jer i enterijer i eksterijer objekta sadži predmete i dekorativne elemente visoke umetničke i kulturne vrednosti.

Najznačajnija funkcionalna promena nakom planirane rekonstruckije biće velika transformacija unutrašnjeg dvorišta, koje je projektom planirano kao centralna multi-funkcionalna dvorana sa auditorijumskim kapacitetom od 350 mesta. Projektom adaptacije sprovedene su i intervencije kojima je reprezentativnost i monumentalnost objekta dodatno naglašena. Formiranjem centralnog ulaza iz pravca Knez Mihailove ulice, uspostavljen je i dugački pristupni hodnik, završen zastakljenim lučnim zidom orijentisanim ka atrijumu objekta. U centralnom delu biće formirano i dvoetažno holsko/galerijsko pročelje, kao novo predvorje ovog reprezentativnog zdanja.

Vise 3D prikaza kao i veliku foto reportazu mozete pogledati u vesti na prvoj strani sajta ili na linku http://beobuild.rs/rekonstrukcija-zgrad ... p2967.html
SANU-zgrada-3D-07.jpg

SANU-zgrada-enterijer-unutrasnjost-nov2020-03.jpg

SANU-zgrada-enterijer-unutrasnjost-nov2020-15.jpg

SANU-zgrada-enterijer-unutrasnjost-nov2020-19.jpg

SANU-zgrada-enterijer-unutrasnjost-nov2020-21.jpg

SANU-zgrada-enterijer-unutrasnjost-nov2020-27.jpg

SANU-zgrada-enterijer-unutrasnjost-nov2020-32.jpg

SANU-zgrada-enterijer-unutrasnjost-nov2020-40.jpg

Vise 3D prikaza kao i veliku foto reportazu mozete pogledati u vesti na prvoj strani sajta ili na linku http://beobuild.rs/rekonstrukcija-zgrad ... p2967.html
 
Valjda će "inteligenciji" doći iz d....a u glavu malo više posle rekonstrukcije.
 
A da budeš malo konkretniji sa pitanjem kad te vec zanima...
 
Mislim, da li će se menjati grb ili ćemo još da koristimo onaj komunistički?
 
Pitaj drugove iz akademije ...mislim da je bio grb kod kupole gore kao i kruna na kupoli koja izgleda nece biti vraćena...
 
Pogled na kupolu SANU-a, ovo mu dođe naša Firenca ;)
Screenshot_20201118_124759.jpg
 
Hm, zašto skidaju neke ukrase koji sada postoje na fasadi? Na ovim renderima vidim da fali neki detalj..
 
Zgrada je toliko bogato dekorisana da je verovatno nekoga mrzelo da pravi sve detaljno u 3d. Mislim da je kod ovih vizuelizacije poenta u novim-starim dekorativnim elementima na fasadi i krovu koji ce se vracati.

Ne mogu nigde da nadjem fotografije originalnog enterijera ove zgrade. Da li je i tu nesto menjano 1951. godine?
 
Koliko ja znam, svasta je tu menjano ali na dobro. Negde sam procitao da je prizemlje bilo u pasazima i da du tu bile prodavnice a zadnji deo zgrade je bio namenjen za stanovanje. 50-tih je sve to sredjeno tako da akademija ima uslove za rad. Kada se ulazilo u glavni ulaz, ulazilo se u pasaz a ne u akademiju kao sad.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=794476#p794476:3qgllo5t je napisao(la):
zexland » 18 Nov 2020 02:54 pm[/url]":3qgllo5t]Zgrada je toliko bogato dekorisana da je verovatno nekoga mrzelo da pravi sve detaljno u 3d. Mislim da je kod ovih vizuelizacije poenta u novim-starim dekorativnim elementima na fasadi i krovu koji ce se vracati.

Ne mogu nigde da nadjem fotografije originalnog enterijera ove zgrade. Da li je i tu nesto menjano 1951. godine?

Ja mislim da ga nije mrzelo negi nisu hteli da mu plate adekvatno za toliko detaljan model. Ovde ima posla oko modela da se ukakiš.
 
Најмање битно али на улазу у зграду би могли да замене беле неугледне нискобуџетне саксије за цвеће.
 
Награда за политички ангажман председника САНУ. Реално, здању САНУ, бар по нашим стандардима, реконструкција и није потребна.

Доста је тога другог што захтева хитније интервенције.
 
A fasada armiranom mrežom ucvrscivana da ne padne prolaznicima na glavu...
 
Ukloniti onu masonsku piramidu ispred zgrade pod hitno.
 
Ух, баш, БАШ ми је прелепа на овим рендерима, нарочито због тих меких тонова који дају склад овако богатој фасади, само да се држе овога до тачнчина, до сваке нијансе, и биће сјајно :D

SANU-zgrada-3D-02.jpg


Атриум... мех, практичан али без неке велике креативности, стари дизајн се макар поиграо са обликом прозора ово изгледа као из Источне Немачке

SANU-zgrada-3D-06.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=795193#p795193:2gqwkohi je napisao(la):
direktor » Пет Нов 20, 2020 11:55 pm[/url]":2gqwkohi]A fasada armiranom mrežom ucvrscivana da ne padne prolaznicima na glavu...
Нисам стекао утисак да је у тако лошем стању. Ако је тако, добро. Мени је драго да се било шта ради.
 
Vrh