Šta je novo?

Obnovljivi izvori energije

Par pitanja ako se pojavi neko ko je stručan:

1. Da li je moguće solarnim kolektorom zagrejati vodu pre nego što uđe u sistem termoelektrane kako bi bilo potrebna manja količina uglja?

2. Čitao sam da neke planirane geotermalne elektrane koriste amonijak umesto vode u zatvorenom sistemu za (p)okretanje turbine da smanje temperaturu koja treba da se postigne. Da li bi nešto slično bilo moguće sa termoelektranom? Drugim rečima, da li bi bilo moguće sagorevati znatno manju količinu uglja primenom sličnog principa?
 
...., da li bi bilo moguće sagorevati znatno manju količinu uglja primenom sličnog principa
....

Kao laik znam po nešto :)
Amonijak nešto jeftiniji ipak ne poželjan je, preagresivan je,
možda freon ili dr fluidi
Naravno moguce je a potencijali su još veći i idu do samostalnosti :!:
Sama promena agregatnog stanja kao nus efekat je toplota. Zato ti i frižider ima ,,rashladnu rešetku,, na poledjini
Tako i frižider (sa malim procentom ) može se posmatrati kao još jedno grejno telo u stanu.

Bilo davno na tv-Diskaveriju
Postoje eksperimentalne eko kuce koje se greju upravo od toplote dobijene menjanjem agregatnog stanja. Kao nosilac procesa korišcen je led u nekim tankovima plus toplotne pumpe, plus.....
:sesir:
 
ink":1c4lwhqp je napisao(la):
1. Da li je moguće solarnim kolektorom zagrejati vodu pre nego što uđe u sistem termoelektrane kako bi bilo potrebna manja količina uglja?

Nema potrebe za tim jer se tečnost u termocentali nalazi u potpuno zatvorenom krugu tj kruži kroz sistem.
Para na izlazu iz generatora se hladi dok ne kondenzuje i ponovo se vraća u kotao.
Obična voda iz reke se koristi za hlađenje čitavog sistema, a ne zagrevanje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=896843#p896843:1xdhdyr3 je napisao(la):
Dart » 07 Nov 2021 08:18 pm[/url]":1xdhdyr3]
ink":1xdhdyr3 je napisao(la):
1. Da li je moguće solarnim kolektorom zagrejati vodu pre nego što uđe u sistem termoelektrane kako bi bilo potrebna manja količina uglja?

Nema potrebe za tim jer se tečnost u termocentali nalazi u potpuno zatvorenom krugu tj kruži kroz sistem.
Para na izlazu iz generatora se hladi dok ne kondenzuje i ponovo se vraća u kotao.
Obična voda iz reke se koristi za hlađenje čitavog sistema, a ne zagrevanje.

Hvala, Dart :kk:
 
Jel TENT i dalje greje Savu? Toplovod do NBG se planira, gradi, ili jok?
 
Napisah na temi o srpskoj ekonomiji, ali evo i ovde da navedem-Parović reče kako Vučić pregovara sa Amerima o gradnji nuklearke u Srbiji, a da se i lokacija zna- kod Golupca.. zato se sad i radi ovaj brzi put do tamo..
 
Voleo bih da vidim da i mi razmišljamo u ovom pravcu:

Na severu Hrvatske potvrđen velik potencijal iskorišćenja geotermalne energije
https://balkangreenenergynews.com/rs/na ... -energije/

Proizvodnja struje i toplotne energije na geotermalnim izvorima mogla bi učiniti Varaždinsku županiju energetski nezavisnom.

Studija izvodljivosti sprovedena za geotermalni istražni prostor Lunjkovec-Kutnjak na severu Hrvatske pokazala je velik potencijal za proizvodnju električne i toplotne energije. Takav pogon bi mogao potpuno zadovoljiti potrebe Varaždinske županije i podstaći privredni razvoj, piše Večernji list.

Geotermalne bušotine s temperaturom vode do 150 stepeni nalaze se u opštini Mali Bukovec. Dozvola za istraživanje je pre godinu dana dodeljena tamošnjoj firmi Bukotermal.
 
Постоји велики потенцијал у већем делу Србије, ево једног примера.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=NWCWhovxlWg[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=897643#p897643:1rn1u3oz je napisao(la):
ink » 10 Nov 2021 16:14[/url]":1rn1u3oz]Američka kompanija "Njuskejl" planira malu modularni nuklearnu elektranu u Rumuniji

https://seenews.com/news/nuscale-power- ... use-759597

The United States and Romania, in partnership with US private company NuScale Power, plan to build a small modular reactor plant in Romania, the White House said on Tuesday.

Уместо у Европу, највеће количине плавог горива ће у Кину, кад се реализује нови пројекат „Источни савез“, који заједно граде Монголија и Русија. Монголија ће постати највећи транзитер за руски гас, а Европа лако може отићи у други план.
https://rs.sputniknews.com/20211120/evr ... 66588.html

Samo nedostaje naš treci čin ...
 
Ima plina za oba tržišta, ne sekiraj se. Iz EU plaćaju daleko skuplje nego KInezi, i rusima se više isplati da prodaju u Evropi
 
Gde se staje u red da se AV i VP ljube u du*e za ovu cenu gasa u narednom periodu?

Iskreno mora da se nadje neko resenje za energiju. Realno po meni solarna elektrana je mnogo bolja nego nuklearna. Elon Musk jednom izjavio da veca povrsina treba za Nuklearnu nego za Solarnu i da bi na istoj povrsini solarna donosila vise struje.
https://www.youtube.com/watch?v=BMskI6G9ty0&t=301s
(Odlican video vredi odgledati).
 
Nemacka planira da predje na obnovljive izvore 80% do 2030. i da prekine koriscenje uglja sto je veoooma brzo.
https://www.engadget.com/germany-end-co ... 22436.html

Jedino gde su kiksnuli je 15M elektricnih vozila do 2030. godine. Taj deo su mogli agresivnije i da pokazu primer u Evropi kako svi treba da predju na el vozila
 
Zemlja Srbija nije velika, da se pokrene slicno kao u Crnoj Gori sa solarnim sistemima, ali da subvencija bude 50%, da se ponudi ljudima 3KW 5KW i 10KW on grid sistem, cena bi bila oko 2000 4000 7000, znaci subvencija 1000/2000/3500 E
Za pocetak oko 100 000 domacinstava da ima sredstava za svoju polovinu to bi drzavu kostalo 100 mil/200 mil/350 mil a dobili bi 300/500/10000MW Solarne instalirane snage. A sisten]m ne bi bio centralizovan i barem preko dana bi se sva ta energija stedela, ne bi morao sav novac odjednom da se upuca vec vremenom kako se zainteresovani budu javljali, a kompletan visak ako se pojavi moze da se gura u postojece i eventualno da se naprave novi kapaciteti reverzibilnih hidroelektrana, To mu dodje 100% sve greeen energy, ukljucis ljude u celu pricu, a kosta te dosta manje, plus dugorocno ustede i ljudi nesto novca.

Ja sam u sopstvenoj reziji odradio off grid sistem 5,5KW, sa LifePo4 baterijama od 10KWh i ceh je bio ispod 5000 (kineska varijanta ali vrsi posao), mada to nije realna cena za populaciju, ali mogu reci da to sve raaaaadiii. I mozes da poteras ozboljnije potrosace. Za populaciju koja ima pristup EPS mrezi nema potrebe za baterijama.
 
Super zanimljiv post, M86!

Zanima me da li taj tvoj sistem pokrije sve troškove domaćinstva. Da li zimi mora da se doda neki dodatni oblik grejanja?
 
Sve zavisi. Preporuka bi ipak bila grejanje na pelet (podno i baffer sto veci) a sporet na plin.
Boravili po 5-7 dana u objektu i iz mog ugla od aprila do oktobra 90% da mozes sve da na takvom sistemu, znaci i ringla velika 2KW, i bojler klasican 2KW, i ves masina i ostalo od tih vecih potrosaca, ali sa drugacijim navikama od obicnih. Znaci bojler palis preko dana kad napunis baterije, spremanje rucka takodje itd itd...
Ostala potrosnja za standardne stvari, osvetljenje, TV, internet itd je 300-400W/h komplet tako da to bez problema radi. Problem je kada je vreme kao ovo danas npr, gde nema uopste sunca, onda skoro nikakve proizvodnje nemas i bitno je da imas sto vece baterije, tako da ja sada radim na tome da dupliram kapacitet i imam oko 20 KWh. To je dovoljno da preguras dan dva bez ikakvog sunca, a uvek tu moze da se doda neki agregat i dopunis se... naravno to ubija komfor ali gets the job done.

Sledeci eksperiment kad bude bilo para je umesto bojlera obicnog da se ide na 300L bojler toplotna pumpa, nezavisan od grejanja... imas ih gorenje bosch vailant itd.. 2k+ eura ali trosi 500W a pravi oko 1.5KW toplotne energije i kad ga jednom podignes na zeljenu temperaturu nije veliki potrosac...
 
mr[roverena informacija sa jedne drust. mreze

"Jutros su 4 bloka na termoelektrani isključena zbog problema sa lošim ugljem i nema dovoljno mazuta. Blok 1 sa kog ide grejanje za Obrenovac ne radi zbog nedostatka mazuta. Blok 2 koji je jedini ostao u radu a sa njega isto ide grejanje za Obrenovac, jedva radi, loš ugalj (blato), a mazut kog je malo preostalo koristi se da i taj blok ne ispadne sa mreže.
Zato je grejanje isključeno.
Situacija se ne može popraviti uskoro.
Biće dobro da ostane ovako jer nema ni dovoljno struje.
Nećete to čuti na tv-u.
Ovo se očekivalo"
 
Potvrdila je Zorana. Ne baš ovako eksplicitno

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
Kako se to tako odjednom desilo?
Ja sam takodje saznao od sirotinje koja se greje na lignit da ga jedva ima.
Sa jedne strane je to dobro zbog zagadjenja, sa druge strane bice problema sa strujom.
Kako to da odjednom nema lignita?

Da li je problem stvaran ili je u pitanju propaganda "zelene agende"?
 
Srbija bi rešila svoje energetske probleme izgradnjom Đerdapa 3..Godinama iz vlade govore o tome, planovi postoje još od sedamdesetih godina i do danas se ništa ne preduzima.

Ničim izazvani, odjednom počeše da propagiraju nuklearke..
 
MC_":csl94tc9 je napisao(la):
Kako se to tako odjednom desilo?
Ja sam takodje saznao od sirotinje koja se greje na lignit da ga jedva ima.
Sa jedne strane je to dobro zbog zagadjenja, sa druge strane bice problema sa strujom.
Kako to da odjednom nema lignita?

Da li je problem stvaran ili je u pitanju propaganda "zelene agende"?
Verovatno ga ima nego su imali neke šeme pa se preračunali.



Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=907910#p907910:11a96c7f je napisao(la):
Vox91 » Tue Dec 14, 2021 12:13 am[/url]":11a96c7f]Srbija bi rešila svoje energetske probleme izgradnjom Đerdapa 3..Godinama iz vlade govore o tome, planovi postoje još od sedamdesetih godina i do danas se ništa ne preduzima.

Ničim izazvani, odjednom počeše da propagiraju nuklearke..
I ja sam za to, ali i Rumuni se pitaju, možda oni neće ili nemaju para za još jednu HE na Dunavu
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=907910#p907910:1w80unko je napisao(la):
Vox91 » 14 Дец 2021 12:13 am[/url]":1w80unko]Srbija bi rešila svoje energetske probleme izgradnjom Đerdapa 3..Godinama iz vlade govore o tome, planovi postoje još od sedamdesetih godina i do danas se ništa ne preduzima.

Ničim izazvani, odjednom počeše da propagiraju nuklearke..

Била је дискусија на ову тему, Ђердап 3 није нови енергетски капацитет већ је реверзибилна електрана што значи да је њена улога пеглање вршних режима а потребан је капацитет који би је допуњавао. При томе због губитака у конверзији енергије више би се енергије улагало него што би се добијало из овог извора. Али свакако би овај објекат био значајан.

Управо овај објекат добија на смислу када би постојала нуклеарка која увек ради на приближно истој излазној снази. Тако би се енергија могла акумулирати и продавати кад је њена цена на тржишту висока.
 
Vrh