Šta je novo?

Spomenici

Што дуже размишљам о скоропостављеном споменику деспоту Стефану Лазаревићу вајара Басаре, све више ми се допада.

Ево и зашто:

1) Избегнута је класична форма односно израз, нема идеализовања.
2) Деспот изгледа забринуто, замишљено и измучено, што је далеко прикладније тренутној (или вечитој) геополитичкој прилици Србије и Срба.
3) Подвучена је тежина оклопа/терета који носи а истодобно је наглашена књига и крст као пут спасења.
4) Својим говором тела нам поручује да морамо чврсто да стојимо на земљи и да се боримо, упркос силини непријатеља и неповољности позиције.
5) Није претенциозан, као ни натпис коме је споменик посвећен. Стиче се утисак да је одувек ту, међу народом и Београдом.
6) Када сагледам споменик јасно ми је да није подигнут у 20. или да имитира неки ранији период, као рецимо споменик краљу Петру I у Новом Саду.
7) Изазвао је дискусију и дебату у јавности. Како је то изгледало је ипак друго и комплексније питање.

Можда сам мало романтичарски надодао, занима ме шта друге колеге мисле, прошло је довољно времена да се слегну утисци.

Мислим да за свој значај деспот Стефан заслужује и другачији (пре свега изразом и величином) споменик али стари Басара није ни најмање подбацио, штавише урадио је суптилно мудар, уметнички вредан споменик за поколења, само га треба добро прочитати.
 
Ja bih pre odabrao životinje / ptice koje su simbol Beograda, po čemu smo poznati. Pri tom ne mislim na vrabca, nego recimo orao belorepan i sl. Naravno, ovo ne znači da vrabac ne treba da ima spomenik.
 
Шарпланинац, друге аутохтоне врсте из Србију, из поља митологије/епске књижевности рецимо коњ Шарац, Аћим Катић или неки други литерарни јунак, идеја је толико.
 
Kada pricamo o knjizevnim junacima prvo sto mi pada na pamet je ova najjaca druzina :D
orlovi_rano_lete.jpg


Domace zivotinje u bronzi. Pesacka zona u Poljskoj.
50dddd9d96f2c793c176d4bda20d836f.jpg


Ovo nije alas koji je uhvatio sarana kapitalca, ali moze da bude. Bugarska
fish-fisherman-monument-obzor-bulgaria-fisherman-carrying-its-fish-monument-center-obzor-bulgaria-99355024.jpg


Mestrovijeca minijatura Kraljevica Marka na Sarcu.
url.json
 
Кад већ помињемо животиње, мислим да споменик заслужује једна племенита животиња која је исхранила, изградила и одбранила ову земљу. То је во. И сам Војвода Мишић је рекао да после рата споменик заслужују српски војник и српски во.
 
Ja sam za spomenik "međedu".
Majmuna već imamo u zoološkom vrtu.
 
Pancevci su pre par godina postavili spomenik jazavicaru koji je odbranio devojcicu od veceg psa, a tom prilikom drugi pas ga je ubio.
 
Само да не буде апстракција или нека мусава скулптура од недорађене глине
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=857124#p857124:176gy62p je napisao(la):
Corradi » 11 Jun 2021 13:49[/url]":176gy62p]Sramota je da Meša dobija spomenik tek posle 40 godina.

:roll:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856813#p856813:176gy62p je napisao(la):
Дошљак » 10 Jun 2021 11:50[/url]":176gy62p]Кад већ помињемо животиње, мислим да споменик заслужује једна племенита животиња која је исхранила, изградила и одбранила ову земљу. То је во. И сам Војвода Мишић је рекао да после рата споменик заслужују
српски војник и српски во.

A koliko čeka i čekaće siroti VO ?

Koja je sramota veća ?

:grand:
 
Ја знам за барем два споменика српском волу.

Један од њих подигнут је у резервату Засавица прошле године, дело вајара Велимира Каравелића...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=857107#p857107:269ndu5p je napisao(la):
Labud » 11 Jun 2021 11:30 am[/url]":269ndu5p]Doneta je odluka da se podigne spomenik Meši Selimoviću danas. Spomenik će se nalaziti na platou na uglu ulica Kralja Petra i Gospodar Jovanove i biće postavljen na 40. godišnjicu njegove smrti (11.07.1982)

https://www.kurir.rs/vesti/beograd/3707 ... paign=mil1
Лепо. Само нека то и остваре.

За сад, нису му ни спомен плочу на згради где је живео нову направили, откад је пре неколико година украдена стара.
 
150 кила квалитетног дрвета за ложење.

Ако је то мотив, има разлога крађи.
 
Gospodin Vesara je najavio dve nove stvari:

1. Raspisan je konkurs za idejno rešenje spomenika Diani Budisavljević
2. Biće raspisan medjunarodni konkurs za idejno rešenje spomenika Ejmi Vajnhaus koja je svoj koncert poslednji održala u Beogradu pre nego što je preminula i na tom mestu će biti i postavljen

Edit: Kada sam pokušavao da nadjem mesto gde je održala koncert, prisetio sam se sramne izjave tadašnjeg ministra odbrane Šutanovca koji je rekao da je njen nastup bio grozan i da nije nikakva kraljica već pacijent klinike za odvikavanje. Lokacija je čini mi se Donji Grad na tvrdjavi.
 
Зар ће стварно споменик Ејми Вајнхаус у Доњем граду? Боље негде у БнВ.
 
Извините, а ко је Ејми Вајнхаус? Родила се у Београду, живела? Задужила?
 
Da, fanovi su bili u fazonu jao kako je nije sramota da bude drogirana, nikom na kraj pameti nije bilo da joj treba pomoc.
 
Има споменик (Amy Winehouse Statue) у Кемден маркету (њен крај) у Лондону; воле људи да се сликају с њом.

Уместо да тражим своје слике, овде се може видети како изгледа:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Statue_of_Amy_Winehouse

Била је изузетно даровита певачица, али, њеном споменику није место у Београдској тврђави.
 
Vrh