Šta je novo?

Mašine za pranje sudova

MC_

Professional
Učlanjen(a)
14.11.2017.
Poruke
11.791
Pohvaljen
12.068
Tema bi mogla da se zove "Masine za pranje sudova" ali namerno sam je nazvao "Pranje sudova".
Jer pranje sudova je jedna vazna, dosadna i svakodnevna delatnost, a nacini pranja prevazilaze okvire masinskog pranja.
Sa druge strane, masine za pranje sudova su jedan od retkih aparata koji trosi manje energije nego manuelno pranje u kombinaciji sa bojlerom, na nacin kako se to radi kod nas.


Koji tip masine ili koji nacin pranja preporucujete?
 
Sa Bošovom mašinom nećeš pogrešiti. Imam je od jula i svi u kući smo se odmorili od najdosadnijeg mogućeg posla - pranja sudova.
 
Ako imaš prostora, savet je da uzmeš širu, jer je razlika u ceni minimalna. Gledaj i visinu gornje pregrade. Neke su užasno plitke, a neke imaju dve visine.
 
Izbegavaj Boš sa plastičnim dnom, izbegavaj jeftine zbog lošeg rasporeda na policama. Loš raspored znači malo sudova može da stane, najbolje su one koje imaju varijabilne police (ne fikse).
Preporuka ove za 14-15 kompleta dakle sa gornjom fiokom za escajg i sa tri propelera. Bitne su i temperature pranja, što više temperature/+ steam (para) kao i broj programa znači i bolje pranje.
Ono što moraš da radiš je da se skine hrana sa tanjira i posuđa jer ostaci ne samo da začepljuju filtere već nekad čak prođu i zaglave u pumpi.
 
Dacu prednost onima sa najduzim garancijama. Koliko sam primetio Bosch daje svega dve godine, znaci napadamo Gorenje ili Beko :)
 
Ja imam Beko za 16 kompleta iz 2007.
Radi i dalje, ali su fijoke počele da se ljušte i ponegde da rđaju. Ponekad se desava da promeša slanu vodu u prostor za pranje.
Naravno, to se popravlja i fioke se menjaju, ali košta, pa smo u dilemi da li da nabavimo novu ili ovu da krpimo.
Osim tih fioka izgleda kao nova.
 
Pendolino":11cn37mh je napisao(la):
Ja imam Beko za 16 kompleta iz 2007.
Radi i dalje, ali su fijoke počele da se ljušte i ponegde da rđaju. Ponekad se desava da promeša slanu vodu u prostor za pranje.
Naravno, to se popravlja i fioke se menjaju, ali košta, pa smo u dilemi da li da nabavimo novu ili ovu da krpimo.
Osim tih fioka izgleda kao nova.
Zavidan staž. Te police su zamenjive i prodaju se kao dodatna oprema za sve mashine, nisu skupe, tako da to nije neki problem.
 
Zvao sam servis (nema u slobodnoj prodaji) i oko 50€ su fijoke + oko 20€ za taj servis to je oko 70€, a nova je oko 200€...
 
Licno imam 10 godina stari Bosh, jedan od naskupljih modela. Radi besprekorno.
Obavezno uzeti model sa Aqua stop funkcijom.
Cak i kratki program od 30 min uspeva da opere tanjire, case i escajg.

Sto se tice sirine, imam model sirine 45cm. Trosi vrlo malo sredstva za pranje.
Inace preporucujem upotrebu sredstava bez parfema. Sredstva za pranje u masinama su jako agresivna.
 
Candy za 15 kompleta radi odlicno od 2008. Koliko vidim danasnje nisu ovako robusne.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
Kod nas u kući imamo Gorenje Smartflex mašinu, za 16 kompleta, zaista je odlična investicija, kupljena početkom prošle godine, baš olakšava svakodnevnicu u kuhinji.

Jedino što smo primetili jeste da ima problema sa pranjem šerpe u kojoj se kuvala supa, bukvalno koji god program da izaberemo, uvek ostanu sitni tragovi, kao da je zagorelo ulje, mast, iako toga nema pre pranja unutar šerpe, nisam otkrio zbog čega, pa više i ne peremo nju u mašini.

Koristimo Finish Quantum tablete, jedino ako nije zbog njih, mada su one kao najjače od Finisha.

Najčešće radi na auto programu, za 1:20 kompletno opere i osuši posuđe, brzi program izbegavam jer za 20 minuta ne može da osuši posuđe, pa mi onda i ne pomaže mnogo kad mi izbaci mokro posuđe.



Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Zaprzeno brasno masine ne mogu dobro da operu. (Ni nasi stomaci da svare).
Takve stvari treba potopiti u vodu, malo istrljati, isprati i prati sled. dan.

Uze masine od 45 cm su posebo efikasne jer je prostor manji, a treba manje sredstva za pranje.
 
Ali zato primaju daleko manje sudova, jedna veća šerpa i prostora na donjoj polici nema.
 
Whirlpool, preporuka. Za 6 godina koriscenja nikakve znakove losijeg rada nije pokazala, niti habanja od koriscenja, tipa da je unutra nesto osteceno. Preporucujem i Indesit. Na 3-4 mesta gde znam da su ugradjenje, a nisu popravljane, posle skoro 15 godina rade i dalje. Sve sto sam na jednoj od njih menjao je prekidač za paljenje. Ostalo i dalje radi kao pevog dana.
 
Meni se Whirlpool savršeno uklopio i 8 godina samo pere. Unutra kao i prvog dana, izuzetno dobre police, fleksibilnog rasporeda, varijabilne visine.
Dok ovde u švabiji sam oba puta dobio kineza pod različitim imenima i katastrofa policama, niti možeš da naređaš niti ima kapacitet.
 
U masinu od 45 cm moze na donju policu da stane siroka serpa, kutija za escajg, 10 tanjira.
Ili veliki pleh za pecenje, 5 tanjira;
 
Mi smo zamenili siroku whirlpool sa uskom, zena kaze da uska mnogo bolje pere (opet,mozda je i do samih masina). Ono sto je sigurno, ni u jednom trenutku nam ni u ovoj uskoj nije falilo prostora - cetvoro nas je u porodici.
 
Moja preporuka ide za Beko. Imamo užu mašinu u posedu 4 godine i vrlo radi lepo. Uzeo sam Beko zbog garancije - 5 godina na mašinu i 10 na toplotnu pumpu. Mašinu palimo u proseku jednomu dva dana, tročlana porodica. Bio sam skeptik zbog kapaciteta ali prostor je tako diktirao. Uprkos svemu, vrlo sam zadovoljan a na ručno pranje se ne vraćam nikada.

Bosch nisam hteo da kupim zbog sramotne garancije od samo dve godine. Ako je kvalitet tako dobar kao što se hvale, zašto to ne potkrepe adekvatnom garancijom? Drago mi je da mogu da pročitam ovde da ljudima lepo služi Bosch daleko više nego što im je garancija.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Moji su skoro kupili Bosch i prezadovoljni a zanimljivo da (e sad nisam siguran da li sve ili taj model koji su oni uzeli) nije proizveden u Kini, vec u Turskoj i ima nalepnicu Made in Turkey.
 
Kupite Bosch Made in Germany. I to postoji.
 
Bošovi frižideri sve redom iz Turske. Jako malo uređaja je Made in Germany, pretpostavljam da ovi najskupji imaju tu nalepnicu.
U Metrou sam pre sigurno desetak godina upoređivao Bosch i neku jeftinu kinesku,tipa Vivax i slično i zapanjilo me da su identične iznutra, identične police sve , kladio bi se da dolaze iz iste fabrike.
 
Ja imam Bosch frizider proizveden u Turskoj i kvalitet je nije nesto. Medjutim, radi 10 godina bez kvara, mednjana je smao guma na vratima.
S druge strane imam masinu za sudove Bosch Made in Germany.
Beskrajno je boji od VIvax masine koju sam imao ranije i kojoj je puklo crevo za dovod vode i napravilo mi poplavu.

Medjutim, postoji jedan stedljiv metod prabnja sudova bez masine koji sam video u Holandiji i Skotskoj.
Sudovi se stave u veliku plasticnu posudu u vrucu vodu i sredstvo za pranje. Operu se sudjerom u toj istoj vodi. Zatim se ispiraju hladnom vodom.
 
Kad pukne crevo svaka će da napravi lom.
Ovdena sve mašine imaju na samom crevu Aqua stop ventil.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822427#p822427:cx5lc042 je napisao(la):
Železničar » Čet Feb 11, 2021 9:01 pm[/url]":cx5lc042]Sestra i zet su kupili polovnu Miele i prezadovoljni su.
Dok se ne pokvari . Koliko su platili ?
Švaba je škrtica i ne baca stvari. Daje ih ako se pokvare ili se seli pa baš stare stvari ako ne može da proda onda poklanja.
 
Vrh