Šta je novo?

Rudnici Litijuma u Srbiji (Rio Tinto...)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869534#p869534:tpm484sq je napisao(la):
Duleja » 04 Авг 2021 10:05 pm[/url]":tpm484sq]Tako je, postoje alge i bakterije koje "jedu" otrove, ali skupa je to tehnika. Ovi naši zlotvori i odrodi zu se beš zainatili da truju i tamane, teško da će sve alge sveta to moći da počiste. Ako im to dozvolimo!

Kad ti je covek napisao "Alge." nije mislio da trebaju da se kupe specijalne alge da "pojedu" to zagadjenje vec da je jezero crveno jer su se stvorile alge u njemu i da veze nema Rio Tinto s istim.

:bash:
 
@wexy Kolega znam da je to mislio, a ja sam mislio ovako kako sam napisao. Nemoj da se nerviraš. :)
 
Znam ja da ti znas, problem je samo sto pises drugacije od onog sto znas, e sad zasto.. tu vec moze svasta da se nagadja.

Isto kao i ova slika sa nalepljenim logotipom kompanije koja veze nam sa tim sto je na slici.
 
Problema nema. Toliko trabunjanja na forumu, a ti si se naoštrio na moju benignu sprdnju. Da ne gušimo više, na dobronamerna pitanja odgovaram u pp.
 
sjcam":2d0bmg53 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=863336#p863336 je napisao(la):
Perkan » Pet Jul 09, 2021 1:50 pm[/url]":2d0bmg53]
ako JA dobijem saznanje da smo na osnovu ove baze uspeli da razvijemo proizvodnju u višim fazama obrade i sa većom dodatom

Jedino u ovo ne verujem... Mislim da se to neće desiti, jer nije realno da Srbija postane neki svetski relevantan proizvođač baterija za automobile, jer mislim da ne postoji infrastruktura za tako nešto... Izvozićemo sirovinu, ali i to je OK.

Bilo bi dobro da grešim, naravno.
Ako se ne zalažeš za finalizaciju proizvoda, a namećeš rudnik i prljavu tehnologiju dobijanja sirovina od kojih bdp neće značajno porasti, onda moj zaključak iz tvojih postova je da si lobista iste kompanije. Po meni ako se odlučimo na to proizvodićemo i finalni proizvod, jer u suprotnom mi moramo da uvezemo ponovo naš litijum po mnogostruko skupljim cenama. Dobar primer je TENT ako već zagađuje struja je bar naša, i jeftinija nego da je uvozimo.

Sent from my T780H using Tapatalk
 
Znam da cu da kupim elekticni auromobil .sa tim baterijama na kukovo leto :lol:
Ne zato sto me ne interesuje, vec što se sistem u kom živim pobrinuo da to ostane u okvieu vlažnih snova
jer ne moguce se fokusirati na nj. nabavku a zanemariti tekuce stvari.prosečnom gradjaninu.

Zasto onda da budem za otvaranje tog rudnika koj ce mnoge loše stvari napraviti koje dopiru do mene.
Da nekom dr. bude bolje ? Kome ?
Pa mom klasnom neprijatelju koj moze da ga kupi i ne trepne.

Eto cekam taj referendum da vidim koliko ce njih glasati za boljitak klasnog neprijatelja
Moj glas nece nikada dobiti
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=873990#p873990:3prkq3fh je napisao(la):
boca-ica » 23 Aug 2021 07:26 pm[/url]":3prkq3fh]Znam da cu da kupim elekticni auromobil .sa tim baterijama na kukovo leto :lol:
Ne zato sto me ne interesuje, vec što se sistem u kom živim pobrinuo da to ostane u okvieu vlažnih snova
jer ne moguce se fokusirati na nj. nabavku a zanemariti tekuce stvari.prosečnom gradjaninu.

Zasto onda da budem za otvaranje tog rudnika koj ce mnoge loše stvari napraviti koje dopiru do mene.
Da nekom dr. bude bolje ? Kome ?
Pa mom klasnom neprijatelju koj moze da ga kupi i ne trepne.

Eto cekam taj referendum da vidim koliko ce njih glasati za boljitak klasnog neprijatelja
Moj glas nece nikada dobiti
:sesir:

https://www.bizlife.rs/predsednik-rio-t ... andardima/

Nadam se da ce dobiti sve neophodne dozvole da krenu sa radom!
 
vradovic, nema problema, ako živiš u Loznici, Nedeljicama, ili gde će već tačno biti rudnik, onda podržavam tvoj komentar, pod uslovom da se ti i tvoja deca sutra ne odselite odatle kada krene eksploatacija.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=876442#p876442:16lsxls7 je napisao(la):
ivchonny » 01 Sep 2021 09:02 am[/url]":16lsxls7]vradovic, nema problema, ako živiš u Loznici, Nedeljicama, ili gde će već tačno biti rudnik, onda podržavam tvoj komentar, pod uslovom da se ti i tvoja deca sutra ne odselite odatle kada krene eksploatacija.

Ja nisam protiv toga da se ljudi odsele ako smatraju ili neke analize pokazu da su ugrozeni. Ovaj rudnik je nas nacionalni interes. Naravno da treba da im se daju dozvole da rudare. Nadam se da ce sto pre krenuti ovo odugovlacenje je zapravo samo steta po nas.
 
Стандарди заштите животне седине морају да буду испред профита.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=876630#p876630:2lkt3wxy je napisao(la):
vradovic » Sre Sep 01, 2021 8:15 pm[/url]":2lkt3wxy]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=876442#p876442:2lkt3wxy je napisao(la):
ivchonny » 01 Sep 2021 09:02 am[/url]":2lkt3wxy]vradovic, nema problema, ako živiš u Loznici, Nedeljicama, ili gde će već tačno biti rudnik, onda podržavam tvoj komentar, pod uslovom da se ti i tvoja deca sutra ne odselite odatle kada krene eksploatacija.

Ja nisam protiv toga da se ljudi odsele ako smatraju ili neke analize pokazu da su ugrozeni. Ovaj rudnik je nas nacionalni interes. Naravno da treba da im se daju dozvole da rudare. Nadam se da ce sto pre krenuti ovo odugovlacenje je zapravo samo steta po nas.

Zavisi da li nam je nacionalni interes. Mi smo, pre svega, poljoprivredna zemlja. Ako ovakvim projektom ugroziš prirodnu sredinu i zagadiš to isto zemljište, imaćemo profit i potrovano stanovništvo. Da ne pričam o profitu od poljoprivrede - neće ga biti. Ali će Rio Tinto imati profit i plaćaće nekakvu naknadicu koja je mizerna.

S druge strane, za dve godine stiže tehnologija natrijum jonskih baterija, koja je jeftinija i koja će zameniti litijum-jonske baterije koje su skuplje. Dakle, ovde je sve jasno - izglerda da koljemo june samo zbog 100 g pljeskavice.

I na kraju, pitanje je šta kao kolonija želimo da budemo: jeftina poljoprivredna i turistička destinacija (jer nam je priroda još uvek lepa, pa može tu nešto da se uradi), ili jeftini rudari? Ja biram ovo prvo. Evo, Grci su jeftini turistički radnici, imaju hotelčiće, smeštaje za odmor na moru. Nemaju rudnike koji ih zagađuju, a ako neko to i pomene, stanovništvo se digne na noge i spreči (primer rudnika zlata u Jerisosu). Relativno siromašna zemlja, ali su uglavnom svoji na svome.
 
Juce od seljaka oko Valjeva cuh strasnu vest da se za neku vodu (vestacko jezero ili sl) u tom kraju kao ponudjac zakupa (na 99 godina ili sta) javio Rio Tinto. Nadam se da je vest lazna.
 
Za sada zakonski nije moguće izdati vodno zemljište na više od 50 godina, i to kada je u pitanju izgradnja objekata, a ako nije, onda najviše 15. Najgore je što bliže uslove odrešuje Vlada, svojim podzakonskim aktima.

Nadam se da informacija nije tačna, ali u ovoj zemlji je sve moguće...
 
Loznica ali i Sabac i cela Macva koriste vodu iz Drine za pice, nivo podzemnih voda je jako visok u celoj oblasti i dok sve tehnologije ekstrakcije litijuma koriste vodu za taj proces, koja ce da zavrsi u Drini a kasnije i Savi, taj proces je nebezbedan. Moze samo da se prica o velicini zagadjenja a argumente "minimalnog zagadjenja" i savremene tehnologije moze da podrzava samo neko ko je placen za to, polupismen i neobrazovan ili je jednostavno rec o sociopati. Ali izgleda da ce da se ostvari ova horor prica, neka nam je Bog u pomoci kada se to desi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=876733#p876733:1xnrc31f je napisao(la):
Earthmoving » Чет Сеп 02, 2021 10:00 am[/url]":1xnrc31f]Juce od seljaka oko Valjeva cuh strasnu vest da se za neku vodu (vestacko jezero ili sl) u tom kraju kao ponudjac zakupa (na 99 godina ili sta) javio Rio Tinto. Nadam se da je vest lazna.
Истина је, требаће им енормне количине воде за технилошке процесе у производњи. Причао ми један човек што је радио испитивања тла за њих. Е сад, нека прича испод жита је да ће посао од Рио Тинта преузети Кинези.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=876830#p876830:vnyuiz4m je napisao(la):
Дошљак » Čet Sep 02, 2021 3:05 pm[/url]":vnyuiz4m]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=876733#p876733:vnyuiz4m je napisao(la):
Earthmoving » Чет Сеп 02, 2021 10:00 am[/url]":vnyuiz4m]Juce od seljaka oko Valjeva cuh strasnu vest da se za neku vodu (vestacko jezero ili sl) u tom kraju kao ponudjac zakupa (na 99 godina ili sta) javio Rio Tinto. Nadam se da je vest lazna.
Истина је, требаће им енормне количине воде за технилошке процесе у производњи. Причао ми један човек што је радио испитивања тла за њих. Е сад, нека прича испод жита је да ће посао од Рио Тинта преузети Кинези.

Ništa bolje neće biti i ako uzmu Kinezi, štaviše, kako su se pokazali za Linglong, Rio Tinto je možda i manje zlo. Priča ima logike, jer je tako i Čukari Peku, koji je držao kanadski Nevsun, pripao Kinezima na kraju.

Ovo je pitanje samo čija ćemo kolonija biti. Daleko im lepa kuća svima.
 
A, pa možemo i kao socijalistička Srbija, to nam je alternativa: zadužimo se jedno dve milijarde $ u inostranstvu da otvorimo rudnik, pa osnujemo Kombinat litijuma Loznica (KLL - taj model organizovanja je u Istočnoj Nemačkoj bio uspešan), onda uložimo u preradu, u finalizaciju proizvoda... još koju milijardu. Naravno, pošto smo se zadužili za Kombinat, nemamo novca da se za to vreme zadužimo da bismo uložili u put, u prugu, javne objekte... (to ono kad se pitate zašto je u Srbiji sve to neizgrađeno i jadno). Dabome, čekamo, kao u slučaju kombinata u Smederevu (u konkretnom slučaju čekalo se od cirka 1970. pa do prodaje strancima, 30-ak godina, sitnica), da stranački postavljen menadžment povede Kombinat u veliku budućnost i da povrati tih nekoliko milijardi $, kako bismo onda imali za - put, prugu, javne objekte...

Nije baš lako biti nezavisan na taj način i istovremeno ne biti sirotinja, a mi, ako nam je baš zapelo da se opet sapletemo na isti konopac... niko nam ne brani.
 
Eto ljudi vidite sta je alternativa. Mene je ubedio na keca. Ajmo na miting podrske Rio Tintu.
 
А, не, то је само једна алтернатива, економско-индепендистичка индустријализација, пошто се помињало да смо сад колонија. Има и други пут: наставимо да се бавимо пољопривредом, печемо ракију, прасад, правимо сир, онда сеоски туризам, за госте из Београда и понеког Руса, Ирца, Кинеза - остали се селе у Београд. Или даље.

Не знам, мени свеједно, ионако у Београду фали радне снаге, можда није ни то лоше.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=877008#p877008:1iv2eoo6 je napisao(la):
Пантограф » Pet Sep 03, 2021 10:41 am[/url]":1iv2eoo6]А, не, то је само једна алтернатива, економско-индепендистичка индустријализација, пошто се помињало да смо сад колонија. Има и други пут: наставимо да се бавимо пољопривредом, печемо ракију, прасад, правимо сир, онда сеоски туризам, за госте из Београда и понеког Руса, Ирца, Кинеза - остали се селе у Београд. Или даље.

Не знам, мени свеједно, ионако у Београду фали радне снаге, можда није ни то лоше.

Ja sam pre za tu opciju. Rakija je lek - dokazano, a prasad zdrava, sir punomasni. Siromašni, ali zdravi i srećni.
 
Панто, ми немамо правну државу која би контролисала овакву индустрију, а поготово не против приватне мултинационалне компаније која је позната по томе како је спремна да пази на животну средину и екосистем. Ни један једини маркетинг не вреди овој фирми да се опере од скандала, а још мање не вреди нашим управницима који кажу како ће бити све по прописима.


П.С. Зашто остале државе ЕУ не отворе код себе руднике и рафинерије када је толико погодно?
 
Па по тој логици, пошто немамо правну државу, ми треба да одустанемо од којечега. Рецимо, авиокомпанија: жели ли неко да га возе пилоти из такве земље? Бог зна ко их је преко које везе запослио. Па се, ето, возимо. Да оперишемо срце, у Србији? У здравству нам влада непотизам и корупција, да радимо ми то боље у иностранству (Аџибадем). Имамо и руднике, богме, одувек. Да све поукидамо у земљи? Да не улазимо ни у шта ризично? И колико ће то да нас све кошта?

Да, јесмо, применили смо већ такав став ономад: изгибоше рудари код Алексинца, затварај рудник - кад погледа човек, то је било 1989. и тад смо некако почели рапидно да пропадамо. А и да користимо искључиво много лошији угаљ.

Може човек да се повлачи и да не ризикује, то је легитимно. Прихватљив ми је став "желим да останемо сиротиња", јер је поштен (има и једна земља, Бутан, где је то и званична политика - важна је срећа), али га не делим - додуше, ја ни нисам сиротиња - само не знам за већину, да ли је искрена...

Драго ми је да се ми поредимо са "осталим" државама ЕУ као да смо већ члан, али се бојим... да ће и оне да крену да отварају руднике врло брзо: https://www.reuters.com/business/en...llenge-perceptions-lithium-mining-2021-05-05/
 
ivchonny wrote :
S druge strane, za dve godine stiže tehnologija natrijum jonskih baterija, koja je jeftinija i koja će zameniti litijum-jonske baterije koje su skuplje. Dakle, ovde je sve jasno - izglerda da koljemo june samo zbog 100 g pljeskavice.

+1 :)
 
Vrh