Šta je novo?

Subotica

Аполон

Higher intermediate
Učlanjen(a)
10.10.2020.
Poruke
524
Pohvaljen
1.417
Нити сте разумели шта сам написао, нити сте упућени у ову тематику.

За почетак, тај троспратни натпис на фасади Народнод позоришта у Суботици додат је у саставу обове из 2007. године.

Претходни, двоспратни, додат је током обнове обављене 1975, ако се не варам, али у сваком случају, није био ту пре 1945. Уверите се сами колико је то лепше изгледало:

640px-Razglednica_Subotice.jpg


Што се тиче поменутог титоистичког пројекта, Буњевцима и Шокцима је 14. маја 1945. уредбом укинуто право да се изјашњавају као нехрвати.

Процес њихове присилне кроатизације је, захваљујући капитулантској политици Срба, отпочео је још за време Краљевине Југославије, али они су успели да одбране, и негде око пола њих и данас чува свој идентитет.

Држава Србија је, овим додавањем натписа на хрватској верзији српског стандарда, у граду у коме су Срби, Буњевци и Мађари једине историјске заједнице од значаја (Јевреја више нема), наставила срамну политику титоиста, који су Буњевцима негирали и само право на постојање.

Занимљиво је и упоредити начин на који су титоисти приступали српском и хрватском питању. Српски етнилки простор су испресецали републичким и покрајинским границама, и од српског етничког ткива извајали нове „нације”, док су у Хрватску проширили до максимума (укључујући и историјски српске и ромнофоне пределе), а у редове Хрвата (у)гурали све што се могло.
 
Seća li se neko ove restauracije gone wrong u Subotici od pre nekoliko godina? Ne mogu da nadjem bolju sliku nažalost.
Palata-Karla-Lihtnekera-6.jpg

Inače što se tiče drečavih boja koje se kod naz koriste na fasadama, za to ima 2 razloga, naime:
1. neukus
2. potreba da se vidi izdaleka da je radjena rekonstrukcija
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822414#p822414:215m3u3v je napisao(la):
And7rey » Чет Феб 11, 2021 8:23 pm[/url]":215m3u3v]Seća li se neko ove restauracije gone wrong u Subotici od pre nekoliko godina? Ne mogu da nadjem bolju sliku nažalost.
Palata-Karla-Lihtnekera-6.jpg

Inače što se tiče drečavih boja koje se kod naz koriste na fasadama, za to ima 2 razloga, naime:
1. neukus
2. potreba da se vidi izdaleka da je radjena rekonstrukcija

Ovo je neo-gotička palata Karla Lihtnekera izgrađena između 1897 do 1899. godine, sa mnogo nemačkih srednjovekovnih simbola i ovim karaktereističnim "gotskim" lukovima, čak ima figure nekih šišmišova na fasadi, zanimljivo nema ovakvih primeraka mnogo u Subotici, a rekao bi i šire.
Link ka jednoj reportaži vezano upravo za ove radove na zgradi:
https://gradsubotica.co.rs/restaurirana-neo-goticka-palata-karla-lihtnekera-u-subotici/
Google Maps:
https://www.google.com/maps/place/Ž...!3d46.1021137!4d19.6708575!14m1!1BCgIgARICCAI
Ono što je zanimljivo da ovu rekonstrukciju vršio privatni vlasnik, znači bez grada/države i očigledno ima ograničene mogućnosti, pošto se radio enterijer i samo mali deo na samom ćošku zgrade, slike enterijera mi deluju veoma lepo, za moje laičko oko, šta znam. A što se tiče fasade, nadam se da je ovo samo jedna od faza, pošto je rađeno nedavno, možda bi i grad morao nekako da pomogne. U svakom slučaju želim da verujem, da je ovo samo početak i da će se na stručan način renovirati fasada, bez moleraja, i krečenja...
Inače cela ova ulica koja gleda na park Ferenca Rajhla je prepuna zaštićenih zgrada, koje su u užasnom stanju, a i nisam siguran za vlasničku strukturu istih...

Samo jedno još pitanje, šta se konkretno radi ovde, odnosno kako se konzervira fasada koja je sagrađena od ovih nekakvih ploča (ne znam pravi naziv, da li su to neke ploče od tog nekog specijalnog "teranova maltera", neki veštački kamen ili šta? Da li je nužno obijanje i opet nanošenje takvog materijala ili se on može nekako "očistiti" ili tako nešto?

@Вожд pročitao sam poruke korisnika "mmilovanpm " i sad mogu da vidim, u suštini da je ovaj moj polu-artikulisani krik u vezi fasada ipak ispravan, mada vidim da nije dugo na forumu, mora da njemu još kao čoveku iz struke nije lako da gleda šta se radi po Beogradu/Srbiji sa fasadama xd Šta li se sve uništilo za poslednjih 5 godina...
 
Vrh